Žurnalistai keliavo po spalvingą vikingų šalįLietuvos žurnalistų delegacija – Esbjergo jūrų uoste. Autorės nuotr.

Žurnalistai keliavo po spalvingą vikingų šalį

Jau ne vienus metus AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ (KLASCO) žurnalistams organizuoja kelionę į užsienio jūrų uostus. Šią vasarą kartu su KLASCO ir Danijos kapitalo Klaipėdos keltų bendrovės „DFDS Seaways“ vadovais žiniasklaidininkai aplankė Esbjergo jūrų uostą pietvakarių Danijoje, susitiko su kompanijos „DFDS Seaways“ ro-ro terminalo atstovais. Šioje kelias dienas trukusioje kelionėje dalyvavo ir šių eilučių autorė.

Joninės nubildėjo ugnies nušviestame slėnyje
Vilkai plečia savo medžioklės plotus
Projekto paroda – skaudžių nutylėjimų prevencija

Uostas su vėjo jėgainėmis 

Pirmoji lietuvių delegacijos stotelė – kitais metais 150 metų švęsiantis Esbjergo jūrų uostas. „Jis driekiasi 14 kilometrų ir teritorija pastaruosius penkerius metus plečiasi. Iš pradžių jame rinkosi žvejai, o kartu su žvejybos uostu pradėjo didėti ir miestas, kūrėsi įvairios kompanijos. Šiuo metu čia veikia kelios dešimtys įvairių įmonių.

Esbjergo jūrų uosto teritorijoje – vėjo jėgainių sandėliai.

Laikui bėgant, nuo žvejybos pereita prie naftos ir vėjo jėgainių industrijos. Pastaruosius 17 metų jūroje vyksta vėjo jėgainių statybos, uosto teritorijoje – didžiuliai sandėliai. Šiuo metu Šiaurės jūroje pastatyta apie 3 tūkst. vėjo jėgainių, iš kurių 400 priklauso Danijai“, – trumpai supažindino Esbjergo jūrų uosto komercijos direktorius Džesperis Bank.

Jis taip pat pateikė įdomios informacijos apie šiuos statinius. Vėjo jėgainės aukštis siekia 200 metrų, mentės ilgis – 88,4 m. Vienos jėgainės įrengimas ir pastatymas jūroje trunka 12 valandų. Kiekvienoje įrengtos dvi miegamos vietos su maisto atsargomis darbininkams.

Jūrų uosto vadovas lietuvių delegacijai ne tik papasakojo, bet ir surengė trumpą ekskursiją po patį uostą, aprodė sandėlius, kraną sunkiems įrenginiams pakelti ir montuoti.

H. H. Norager papasakojo apie bendrovės „DFDS seaways“ ro-ro terminalą.

Bando patekti pabėgėliai

Žurnalistai aplankė ir Esbjerge įsikūrusį bendrovės „DFDS seaways“ ro-ro terminalą. Jos vadovas Hansas Henrikas Norager informavo, kad per metus čia pakraunama 105 tūkst. vienetų krovinių – treilerių, sunkvežimių, traktorių, įvairių konteinerių. Nemaža krovinių dalis – su temperatūriniu režimu, todėl neretai pervežami ir maisto produktai.

Terminalo atstovas atskleidė, kad į krovinius bando patekti ir pabėgėliai, siekiantys tokiu būdu nelegaliai emigruoti į Angliją. Pernai į „DFDS Seaways“ teritoriją prasibrovė net 75 asmenys iš Afganistano, Irako, Albanijos, Afrikos šalių. Tačiau pašnekovas pabrėžė, kad terminale veikia apsaugos sistema – sumontuotos vaizdo stebėjimo kameros, teritorija aptverta tvora su nestipria elektros srove.

„Bandydami patekti į laivą, imigrantai sugadina mūsų krovinį. Taip mes patiriame didelių išlaidų. Kita problema, kad nežinome, kada jie patenka, todėl turime nuolat įdėmiai stebėti. Už vieną iš mūsų terminalo į Angliją nelegaliai pakliuvusį žmogų turime sumokėti 2 tūkst. svarų baudą ir dar padengti išlaidas už parvežimą atgal“, – pasakojo terminalo atstovas.

Jis lietuviams papasakojo ir kuriozinių situacijų. „Kartą nelegalai nuplaukė į Angliją įlipę į krovinį su sausainiais. Dalis jo buvo apgadinta, t. y. suvalgyta. Anglijos tarnybos nusprendė, kad turime padengti nuostolius už visą krovinio turinį. Tai bendrovei kainavo 30 tūkst. svarų“, – vieną atvejį prisiminė jis.

Ribe mieste įsikūręs autentiškas Vikingų centras.

Pažintinė ekskursija

Išvykos metu spaudos, radijo bei televizijos žurnalistų laukė ir ekskursija po keletą Danijos miestų. Prie uosto vartų pasitikęs vietos gidas aprodė Esbjergo meno centrą, kurį suprojektavo garsus danų architektas Jorn Utzon. Įspūdingu Šiaurės jūros pakrantės keliu vykome apžiūrėti 9 metrų skulptūros „Vyrai sutinka jūrą“.

Lankėmės Ribe – seniausiame Skandinavijos mieste, įkurtame 710 metais, menančiame dar vikingų laikus. Apie 750 metus pastatyta Ribe katedra nustebino moderniomis šių laikų krikščionybės interpretacijomis. Netoli miesto esantis Vikingų centras atkūrė tūkstantmečio senumo vikingų gyvenimo dvasią. Dešimtys savanorių su vaikais čia gyvena pagal senąsias vikingų tradicijas: užsiima amatais, gamina maistą, augina gyvulius, skobia laivus ir mokosi kovos menų. Beje, šiemet centras švenčia 25-uosius metus ir ta proga amatininkai atkuria senąją Ribe bažnyčią, statytą prieš daugiau nei 1300 metų.

Žurnalistai aplankė H. K. Anderseno muziejų.

Kitą dieną vykome į Odensę – Hanso Kristiano Anderseno gimtąjį miestą, aplankėme čia įkurtą jo vardo muziejų. Žurnalistams nusišypsojo laimė pasivaikščioti garsaus poeto, rašytojo pėdomis.

Švediją lietuvių delegacija pasiekė įveikusi 4 km ilgio Oresund tiltą, jungiantį abi Skandinavijos šalis. Tiltas Danijai atsiėjo 3 mlrd. eurų.

Pietų Švedijoje žurnalistai pasigrožėjo jaukiu Karlshamno miesteliu, vėliau iš jo didžiuliu „DFDS seaways“ keltu per naktį pasiekė Klaipėdos jūrų uostą.

KOMENTARAI