Žiemą tyko pavojai – būkime atsargūsBaltoji žiema gyventojams atneša ir įvairių išbandymų. K. Putelio nuotr.

Žiemą tyko pavojai – būkime atsargūs

Žiemą, esant staigiems temperatūros pokyčiams, žmonės dažniau suserga peršalimo ligomis. Tačiau tai ne vienintelis grėsmingas pavojus šaltuoju metų laiku. Speigas, gausus sniegas, lijundra, plikledis – šie reiškiniai taip pat gali atnešti nelaimių. Pasidomėjome, kokia situacija Jonavoje.

Šokinėjantis kraujospūdis. Kaip jį suvaldyti?
Pirmosios pagalbos mokymai
Papildytas Lietuvos Respublikos profilaktinių skiepijimų kalendorius

Sergančiųjų daugėja 

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėjos Jurgitos Arbočienės, kas savaitę sergančių gyventojų skaičius vis didėja. Sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) 3-iąją šių metų savaitę siekė epideminį lygį – 155,43 atv./10 tūkst. gyventojų. Iš viso užregistruota 650 susirgimų gripu ir ŪVKTI, iš jų 422 atvejus (65 proc.) sudaro vaikai.  Registruoti 76 gripo atvejai,  iš jų – 29 vaikų.

Jonavos rajono sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis, palyginti su 2-osios savaitės duomenimis, padidėjo 32 proc.

Atsižvelgdamas į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyriaus pateiktus duomenis, Savivaldybės administracija mūsų rajone nuo sausio 22 d. paskelbė gripo epidemijos pradžią.

Neišvengta traumų

Dėl permainingų orų susidaro pavojingos sąlygos keliuose, šaligatviuose ir pėsčiųjų takuose. Gyventojams padidėja rizika pargriūti ir susižaloti. Kaip teigė Jonavos ligoninės direktorė Aldona Balutienė, dabartiniu lai­kotarpiu gyventojai patiria įvairių traumų – rankų, kojų lūžių, galvos sutrenkimų. Paslydimo rizika didesnė ir pasekmės sunkesnės vyresnio amžiaus žmonėms.

„Kaip ir kasmet, taip ir šią žiemą traumas patyrusių žmonių skaičius nemažas. Vaikams dažniau lūžta rankos, suaugusiesiems, ypač pagyvenusiems žmonėms, – ir viršutinės, ir apatinės galūnės. Senjorams kaulai lengviau lūžta, didesnė patempimų ar trūkusių raiščių rizika. Jiems traumos yra kur kas pavojingesnės, nes gyja daug lėčiau nei jaunesniems.

Mūsų ligoninės traumatologai atlieka daug operacijų, bet jei pažeidžiamos sausgyslės ar traumos būna ypač komplikuotos, tai tuomet siunčiame į trečiojo lygio ligonines. Vyresnio amžiaus žmonėms patarčiau tokiu laikotarpiu daugiau būti namuose, o lauke vaikščioti ypač atsargiai“, – patarė A. Balutienė.

Laimei, dėl nušalusių galūnių dar niekas nesikreipė. Dažniausiai tai įvyksta, kai žmonės pavartoja per daug alkoholio ir lauke užmiega, tačiau tokių atvejų šiemet nepasitaikė.

Skyrius užpildytas

Šiuo metu jonaviečiai kreipiasi ne tik dėl traumų, bet ir dėl gripo bei viršutinių kvėpavimo takų infekcijų. Pastebėta, kad sergamumas išaugo, ypač mažamečių.

Jonavos ligoninės Vaikų ligų skyrius visiškai užpildytas. Per parą į jį kreipiasi apie 20 mažųjų pacientų, į Priėmimo skubiosios pagalbos skyrių atvyksta apie 50 žmonių. Nemažai vaikų šiuo metu serga viršutinių kvėpavimo takų mikroplazmine infekcija, plaučių uždegimu.

„Turime kitą problemą – šiuo metu remontuojamas Vaikų ligų skyrius, todėl ligoniukams trūksta vietų. Pervežti į Kauną irgi negalime, nes ten sergamumas taip pat didelis. Ne tik žiemos laikotarpis, bet ir visi metai yra ištisas darbymetis ligoninei, išskyrus galbūt tris vasaros mėnesius, kai ligonių būna šiek tiek mažiau. Sergama nuolat, tik pobūdis keičiasi – vieną sykį daugiau vyrauja peršalimo ligos, kitą – viduriavimo ar alergijų. Darbo visada būna“, – teigė gydymo įstaigos direktorė.

Gelbsti valdiški namai

Šaltomis dienomis Girelės gatvėje esantys Jonavos nakvynės namai taip pat nebūna tušti. Čia sušilti ir pernakvoti renkasi pastogės neturintys asmenys.

„Mūsų patalpos užpildytos, šiuo metu priglaudėme apie 50 žmonių. Bet jei reikės priimti ir daugiau, tikrai durų neužversime“, – sakė direktorė Rita Eimutienė.

Benamiai dažniausiai patys ateina, kartais juos iš gatvių atveža policijos pareigūnai, sulaukiama skambučių ir iš ligoninės Priėmimo skubiosios pagalbos skyriaus.

„Ne paslaptis, kad ne vienas jų būna su kvapeliu ar vos pastovi ant kojų. Nors Nakvynės namų taisyklė – jokio alkoholio, tačiau daromos išimtys. Dabar, kai už lango minusinė temperatūra, būtų nežmogiška nepriimti stipriai įkaušusių žmonių. Pirmiausia juos išmaudome, nukerpame, išvaikome visus gyvius, išskalbiame drabužius. Beveik visi labai nenori tokių procedūrų, tačiau mums pavyksta įtikinti. Kartais tenka ir griežtai paaiškinti. Sunku net įsivaizduoti, kaip viskas čia atrodytų, jei mes šių žmonių nenupraustume. Čia renkasi ir nelabai ramių benamių, ypač neblaivūs būna agresyvūs. Darbuotojams kartais kyla pavojus, todėl, mūsų nuomone, blaivykla mieste yra labai reikalinga. Anksčiau, kai ji buvo dar nepanaikinta, neturėjome tokių didelių bėdų“, – sakė R. Eimutienė.

KOMENTARAI