Vytis įskėlė nesutarimų kibirkštisVytauto Venckūno nuotr.

Vytis įskėlė nesutarimų kibirkštis

Patriotinis Jonavos rajono valdžios noras turėti savo Vytį supriešino menininkus ir miestiečius. Aistroms aprimus tikimasi, kad obeliskas iškils iki liepos 6-osios.

Europa stebi Lietuvos manevrus energetikoje
Rimvydas Valatka: Seimo šūkis – „Atgal į Gyvulių ūkį!“
Po melagingų pažadų – didėjantys SGD terminalo mokesčiai

Jonavos rajono savivaldybės tarybos narys ir šio krašto kultūros ir istorijos metraščio „Taurosta“ redaktorius Vytautas Venckūnas iškart patikslino, kad planuojamo statyti paminklo galbūt nereikėtų vadinti Vyčiu, mat vienas svarbiausių lietuvių tautos simbolių bus tik skulptūros dalis. „Pamatai ir armuoto betono pjedestalo pagrindas sieks 2,3 m, pats pjedestalas ir kolona – 3,5 m, o iš nerūdijančio plieno pagamintas Vytis tebus pusės metro aukščio. Jau žinoma, kad paminklas bus pagamintas iš granito luito detalių, o kolona, ant kurios stovės statula, atrodys tarsi suveržta pančiais, simbolizuojančiais Lietuvos okupacijos laikotarpius“, pasakojo V. Venckūnas.

Obelisko idėją už 3 tūkst. eurų Jonavos rajono savivaldybė prieš kelerius metus įsigijo iš menininko Gintaro Česiūno. Šiemet, paskelbus viešųjų pirkimų konkursą obeliskui sukurti ir pagaminti, kilo kelios nepasitenkinimo bangos.

Tiesą pasakius, net konkurso pavadinimas neatitinka tikrovės, mat iš tikrųjų siekiama išsiaiškinti, kas už 20 tūkst. eurų (be PVM) pagamins ir pastatys paminklą, kurio brėžiniai pateikti pirkimo dokumentuose. Jonavietis dizaineris ir įvairių projektų kūrėjas Rolandas Pakštaitis pasipiktino tiek kaina, kurią savivaldybė sumokėjo G. Česiūnui už popieriaus lape nubraižytą eskizą, tiek trumpu paraiškų teikimo laiku, nes taip buvo atimta galimybė pateikti savo pasiūlymus. Viešojoje erdvėje jis yra pareiškęs: „Akivaizdu, kad šio projekto laimėtojas jau aiškus ir kažkur „vaikšto“ pinigai.“

Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktorius Valdas Majauskas „Lietuvos žinioms“ atsisakė atskleisti, kiek pretendentų pateikė paraiškas. Šiuo metu, jo žodžiais, vertinami gauti pasiūlymai gaminti ir statyti paminklą. Jis neabejojo, kad obeliskas Jonavoje iškils iki liepos 6 dienos.

„Dar liko pusė metų, o pati skulptūra nėra sudėtinga. Manau, vasarį jau turėsime sutartį su konkurso laimėtoju“, sakė V. Majauskas.

Teks patraukti kryžių

Sužinoję, kad obeliskui numatyta vieta Panerių gatvės aikštėje, kurioje yra memorialas rezistencijos aukoms atminti, šokiruoti buvo ir Jonavoje gyvenantys laisvės kovų dalyviai, tremtiniai, ir jų artimieji. Mat aikštės centre stovinčiam kryžiui ten nebeliks vietos, jį teks patraukti į pakraštį arba iškelti.

„Turėjau nusileisti, nenorėjau tapti prieše. Jei visiems atrodo, kad taip turi būti, tebūnie, nuoskaudos neslėpė jonavietė laisvės kovų dalyvė, tremtinė, Sąjūdžio aktyvistė Veronika Gabužienė. Ne visos vietos tinka kryžiui, jei jį patrauktų į kairę pusę, stela su 70 pavardžių atsidurtų už kryžiaus. Šis variantas, mano nuomone, netinkamas. Ne išeitis ir patraukti kryžių į kitą pusę. Kryžius turi būti pagerbtas, jis turi stovėti centre. Jei jį nukels į pakraštį, dauguma supras kaip nepagarbą, išniekinimą. Jau geriau testovi kryžius bažnyčios šventoriuje, o ne kur nors aikštės pakraštyje.“

Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo parapijos klebonas Audrius Mikitiukas pritarė tokiam Jonavos rajono savivaldybės Kultūros ir meno tarybos siūlymui, jis priimtų kryžių į šventorių.

Tačiau Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktorius teigė, kad kryžiaus perkėlimo klausimas vis dar lieka atviras. „Klausimas labai jautrus, susijęs su tokiomis visuomenės grupėmis, kad padarius ką nors netinkamai galima sulaukti labai neigiamų reakcijų“, teigė V. Majauskas.

Vilma Kasperavičienė © Lietuvos žinios

KOMENTARAI