Uždavinys – skleisti žinias apie klastingą ligąMiniatiūrų teatro grupės pasirodymo akimirka. K. Putelio nuotr.

Uždavinys – skleisti žinias apie klastingą ligą

Jonavos rajono diabeto klubo „Ramunė“ nariai kasmet renkasi į sueigą, skirtą paminėti Pasaulinę diabeto dieną. Neseniai kavinėje „Nijolė“ susirinkę jonaviečiai sulaukė labai daug svečių iš valdžios institucijų, įvairių organizacijų ir įstaigų. Susitikimo dalyviai analizavo temą „Šeima ir diabetas“, aptarė aktualijas Lietuvoje.

Atnaujintos palatos padės pacientams greičiau sveikti
Jonavos rajone skelbiama gripo epidemija
Savivaldybėms skiriama daugiau lėšų visuomenės sveikatos priežiūrai

Draugų ratas

Į jonaviečių organizuojamą pasaulinės datos minėjimą atvyko rajono Savivaldybės meras Eugenijus Sabutis, Socialinės paramos skyriaus vedėja Daiva Ūselienė, rajono Tarybos Sveikatos, ekologijos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Birutė Platkauskienė, Seimo nario Rimanto Sinkevičiaus padėjėja Laima Slovikienė, VšĮ Jonavos ligoninės direktorė Aldona Balutienė, Socialinių paslaugų centro direktorės pavaduotoja Inga Grikun, rajono neįgaliųjų, kurčiųjų, aklųjų ir silpnaregių draugijų atstovai, uždarosios akcinės bendrovės „Abovita“ atstovė Laima Kaulakienė, daugiau svečių.

Kiekvienais metais „Ramunės“ organizuojamame renginyje apsilanko Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono valdybos narė, Pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė, Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė.

Ilgametis „Ramunės“ klubo vadovas Jonas Laiva padėkojo visiems atėjusiems į šį renginį. „Dėkui visiems, šiandien ir visada esantiems šalia mūsų,  suprantantiems mūsų bėdas, padedantiems spręsti iškilusias problemas ir suteikiantiems stiprybės. Mes, patekę į šios klastingos ligos gniaužtus, privalome gyventi ir nepasiduoti negandoms. Turime suimti save į rankas, neprarasti vilties ir tikėti – rytoj bus geriau. Matydamas tokį gausų klubo narių ir svečių būrį, džiaugiuosi, kad galime susitikti, laiką praleisti drauge, pasidalyti džiaugsmais,  abejonėmis ir nuoskaudomis. Linkiu Jums ir Jūsų šeimų nariams sveikatos, sėkmės ir stiprybės“, – kalbėjo J. Laiva.

Svarbiausia – bendrauti

V. Augustinienė pasidžiaugė Jonavos diabeto klubo „Ramunė“ aktyvia veikla ir gebėjimu sukurti aplink save jaukią aplinką. Viešnia atkreipė dėmesį į gausų būrį svečių, juos įvardydama „padėjėjais ir palaikytojais“. „Jūs visi esate tarsi viena didžiulė šeima, kuri rūpinasi tais pačiais reikalais. Šis susitikimas rodo, kad turite nemažai pagalbininkų gydymo įstaigose – jus palaiko valdžia, socialinės institucijos, kitos organizacijos. Tos šeimos galvai Jonui Laivai linkiu ir toliau nenuleisti rankų“, – sakė V. Augustinienė.

Aptardama šių metų Tarptautinės diabeto federacijos, kurioje yra apie 230 nacionalinių diabeto asociacijų narių,  pasiūlytą temą „Diabetas ir šeima“, viešnia pateikė įdomių faktų bei svarbios informacijos. Anot pranešėjos, Pasaulinės diabeto dienos tikslas – skleisti žinias apie šią ligą, susitikti su vienodo likimo žmonėmis, bendrauti ir dalytis informacija su valdžios institucijomis, kaip tai daroma Jonavoje. „Tarptautinė diabeto federacija kartu su Pasaulio sveikatos organizacija nutarė minėti šią dieną 1991 metais, o Lietuva su 53 klubais prie šios švietėjiškos iniciatyvos prisijungė 1993-iaisiais. Labai svarbu išanalizuoti susirgimo priežastis, žinoti ligos simptomus ir suvokti, kada žmonės jau turi susirūpinti  savo sveikata“, – priminė Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė.

Iššūkis šeimai

Pasak V. Augustinienės, 1986-aisiais, kai ji ir pati sužinojo turinti šią bėdą, pasaulyje buvo registruota apie 35 mln. sergančiųjų, dabar gi jau priskaičiuojama 425 mln. žmonių, patekusių į šios ligos spąstus. „Skaičiai labai dideli, o pabaigos nematyti. Blogiausia yra tai, kad maždaug pusė to skaičiaus asmenų nežino, kad serga. Paaiškėja tik tada, kai atsiranda įvairių komplikacijų. Todėl kiekvieno mūsų uždavinys – kuo plačiau skleisti žinias apie šią klastūnę“, – komentavo pranešėja.

Viešnia teigė, kad jai nepasiduoti labai padeda šeima – vyras, dukra, kiti artimieji: „Žinodama šios ligos pavojų, stengiuosi dalytis savo patirtimi su visais, leisti laikraštį „Diabetas“, kuriame pateikiama nemažai patarimų ir svarbios informacijos, kuo daugiau klubo narių sukviesti į mokymus. Iš tikrųjų džiaugiuosi „Ramunės“ draugų gausa, juk kartais žmogui pakanka išsikalbėti.“

Susirgus vienam šeimos nariui, sunerimsta visi artimieji, užgula įvairūs gąsdinimai ir draudimai – ribojami maisto produktai, negalima vartoti kai kurių gaiviųjų gėrimų. Todėl čia į pagalbą sergančiajam pirmiausia turi ateiti šeima ir keisti savo gyvenseną. Dar vienu svarbiu faktoriumi, susirgus artimajam, viešnia įvardijo finansinę naštą. „Jei neganda užklupo vaiką, vienas iš tėvų privalo pasilikti su sergančiuoju, tad nukenčia pajamos, o išlaidų prireikia labai daug. Todėl valstybė turi pasirūpinti, kad kiekvienam būtų prieinamas tinkamas gydymas, kad žmogus galėtų įpirkti būtinus vaistus ir reikalingas priemones“, – kalbėjo V. Augustinienė.

Laukia nežinia

Pranešėja apgailestavo, kad nuo liepos įsigalioję Sveikatos ministerijos įstatymai ar jų pakeitimai ne padeda, bet apsunkina sergančiųjų padėtį. Ji paminėjo, jog atsirado priemokos vaistams, nes į kompensuojamųjų sąrašą įrašyti tik pigiausi, o gydytojai, skirdami atitinkamos rūšies insulinus, patiria tam tikrus apribojimus.  Tai esą blogai, nes atsiranda diskriminacija tarp pačių pacientų, o gydytojams surištos rankos, nes nebegali pacientui skirti tokio gydymo, kokio reikalauja sveikatos būklė, atlikti tyrimai ir t. t. Situaciją blogina ir kompensuojamųjų vaistų sąrašo kaitaliojimas kas tris mėnesius.

„Kaip gyventi žmonėms, kada priimami tokie įstatymai, kai rajono ligoninės nežino savo ateities – išliks ar virs slaugos įstaigomis? Į pastarojo klausimo svarstymą rajonų ligoninių atstovai nekviečiami. Už juos sprendimus priima Vilniaus ir Kauno universitetinės ligoninės ir ministerija. O sveikatos ministras, sekdamas premjero pavyzdžiu, neatsiliepia į Seimo opozicinės frakcijos kvietimą atvykti į Parlamentą, pateikti informaciją ir išsiaiškinti kai kuriuos klausimus.  Po Naujųjų metų, matyt, visų laukia dar didesnė nežinia, nes pažadai ir gyrimasis, kad dėmesio centre yra žmogus, neatitinka tikrovės. Kaskart darosi vis sunkiau mums kovoti už savo sveikatą ir likimą – tie, kurių rankose galia, mūsų girdėti nenori. Bet mes draugaukime ir toliau, stenkimės išvengti komplikacijų ir neprarasti optimizmo, kurį galime susikurti tik patys“, – nuomone pasidalijo viešnia.

Gydytojos pastebėjimai

Jonavos ligoninės direktorė A. Balutienė, aptardama, jos žodžiais tariant, „diabeto pasaulio“ naujoves, iškėlė vieną svarbiausių uždavinių – apsaugoti vaikus.  Ji pasidžiaugė Sveikatos ministerijos dėmesiu maisto produktams darželiuose ir mokyklose. „Mes savo ligoninėje taip pat peržiūrėjome racioną – atkreipėme dėmesį į cukraus, druskos kiekį, pasitikrinome, kokią duoną valgo mūsų pacientai, kokie mėsos ir pieno produktai patenka į lėkštę. Tiesiog viską pakeitėme, kad maistas būtų sveikesnis. Žinoma, mus riboja pinigai, bet padidinome lėšas vienos dienos mitybos normai“, – su pokyčiais supažindino A. Balutienė.

Medikė, kalbėdama apie gydytojas, konsultuojančias sergančiuosius diabetu, akcentavo, kad pas jas galima patekti be eilių arba laukiant neilgai, ir paragino klubo narius būtinai apsilankyti kabinetuose. „Bent porą kartų per metus pasikonsultuoti būtina. Jūs ne tik pasitikrinsite savo sveikatos būklę, bet ir sužinosite naujienas, išgirsite atsakymus į pateiktus klausimus. Veikia mokyklėlė, kurios lankytojai gali geriau prisitaikyti prie savo gyvenimo būdo – ateikite, dalyvaukite. Diabetikui prieinami visi gyvenimo malonumai, tik reikia gebėti laikytis nurodymų bei tam tikro balanso“, – ragino ligoninės direktorė.

A. Balutienė paprašė klubo narių užpildyti paslaugų vertinimo anketas, kurios yra konsultacinėje poliklinikoje prie registratūros langelio. Pasak gydytojos, ateityje bus atsižvelgta į pacientų nuomones ir stengiamasi ištaisyti tai, ką jie bus įvardiję negerovėmis.

Klubo nariams sveikatos ir tvirtybės linkėjo visi šventėje dalyvavę svečiai, o nuotaiką kėlė miniatiūrų teatro grupė, vadovaujama Angelės Bortkevičienės, ir Alvydo Kurkuzinsko kapela „Savi“.

KOMENTARAI