Ūkininkų susitikime skambėjo ir optimizmo gaidelėsUž aktyvią veiklą R. Kubiliūnas (dešinėje) įteikė padėką G. Stašioniui. K. Putelio nuotr.

Ūkininkų susitikime skambėjo ir optimizmo gaidelės

Gausus būrys rajono ūkininkų praėjusią savaitę atskubėjo į ataskaitinį susirinkimą, kuriame apžvelgti metų gamybiniai rezultatai, aptarta organizacijos veikla.

Sausros grėsmė beldžiasi ir į atokią sodybą
Panerio pradinėje mokykloje – smagi pamoka su keturkojais (nuotraukų galerija)
Atsakomybė sau, Dievui ir žmonėms

Žemdirbių triūso sėkmę paprastai atspindi vienas rodiklis – prikultų javų tonos. Jų, anot Jonavos rajono ūkininkų sąjungos pirmininko Rimanto Kubiliūno, ne tiek jau mažai. Į šalies grūdininkų aruodus iki rudens sugulė 5 mln. tonų derliaus. Mūsiškiai taip pat nepasidavė grumdamiesi su gamtos išdaigomis, parodė vieningumą, neatsiribojo vieni nuo kitų – stambieji tiesė ranką vidutiniokams, smulkiesiems, dalijosi ir technika, ir patirtimi. Pats R. Kubiliūnas drauge su savo pavaduotoju Ričardu Žebrausku dalyvavo ne viename Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Tarybos posėdyje, nuveždavo ten ne vieną ir savo galvose gimusią idėją. Beje, mūsų rajonui neseniai buvo patikėta pasiūlyti kandidatą į LŪS vicepirmininko postą, tad Rimantas ir užėmė šias pareigas.

Ūkininkai ir renginio svečiai dalijosi patirtimi, domėjosi žemės ūkio politikos naujovėmis. Kęstučio Putelio nuotr.

Kuo pasiguosta, kuo pasidžiaugta rajono ūkininkų susirinkime? Pirmiausia džiugina, kad mūsų žemdirbiai – aktyvūs kaimo problemų sprendimo dalyviai. Vien visuotinio žemdirbių suvažiavimo peticijai, skirtai Europos Komisijai dėl išmokų išlyginimo, surinko 2,5 tūkst. parašų. Daugiausia jų pristatė Gintaras Stašionis Žeimių seniūnijoje ir Česlovas Laurinavičius Šilų seniūnijoje, bet padėkota ne tik jiems. „Ačiū visiems, kurie esate, kurie nepasišalinote nuo problemų sprendimo ir net pritraukėte naujų narių“, – sakė jau 108 narius telkiančios sąjungos pirmininkas.

Buhalterė Dalia Kopustienė supažindino su skaičių ir sumų padėtimi. Kiek surinkta per metus lėšų, kiek nario mokesčio, kiek paramos, koks kredito unijoje esantis indėlis ir kiek susikaupė palūkanų, kiek eurų skirta renginiams ar, tarkime, „Metų ūkio“ konkursui. Džiugino tai, kad pajamų surinkta beveik 1,5 tūkst. daugiau nei užpernai, o iš viso sąskaitoje „vartosi“ kone 12 tūkst. eurų.

Domino ūkininkus ir tai, kokios naujos dirbamų žemių deklaravimo taisyklės, kokiose srityse iki 2020 metų dar galime tikėtis europinės paramos. Čia naujoves apžvelgė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Jonavos biuro augalininkystės konsultantė Akvilė Petrauskaitė ir šio biuro vadovė Asta Gaižauskienė, beje, pristačiusi ir neseniai savo kolektyvą papildžiusias koleges.

Jau galutiniais duomenimis, šiemet deklaravimas truks nuo balandžio 16 d. iki birželio 4 d. Griežtai bus negalima purkšti žalinimui skirtų plotų – nuo sėjos iki derliaus nuėmimo. Jei penkerius metus iš eilės deklaruojamas pūdymas, toks plotas gauna teisę vadintis daugiamete pieva. Įdomi dviprasmybė: trąšų panaudojimo žurnalai nėra būtinybė, bet jei tavo deklaruojamus plotus patikrins Nacionalinės mokėjimų agentūros atstovai, – jie privalomi.

Į kokias biurokratines pinkles galima įsivelti neturint šio žurnalo, savo kailiu pernai patyrė ir R. Kubiliūnas. Tad kol kas esą patartina nerizikuoti, turėti žurnalus ir pažymėti juose kiekvieną panaudotų trąšų kilogramą. Prisiminta ir tai, kad neseniai žemdirbių suvažiavime premjeras Saulius Skvernelis pažadėjo panaikinti vadinamojo žalio kuro dvigubą kontrolę. „Atsakymams pateikti Vyriausybei skirti du mėnesiai“, – pastebėjo susirinkimui pirmininkavęs G. Stašionis.

Baigiantis paramos laikotarpiui, siaurėja ir paramos priemonių arsenalas. Nemažai dėmesio, atrodo, skiriama, smulkiesiems ūkininkams. „Mažiukai“ esą gali sulaukti iki 15 tūkst. eurų paramos, net jei įsigis iki 7 metų panaudotą  traktorių. Galbūt kai ką dar domina klausimas, kas priklauso „mažiukų“ kategorijai. Pasirodo, tai žemdirbiai, dirbantys ne daugiau kaip 20 ha žemės ir laikantys vieną ar kelias karves.

Susirinkime nelengva „sugaudyti“ visas naujoves, išsiaiškinti taisyklių papildymus. Tad jau kovo viduryje Konsultavimo tarnyba pakvies į seminarus, vyksiančius visose seniūnijose. Į juos kviečiami pirmiausia tie, kas planuoja inovacijas, kas ketina taikyti pažangią ūkininkavimo praktiką.

Ūkininkų bendravimą sušildė jubiliejų sulaukusių narių pasveikinimai, taip pat R. Kubiliūno iniciatyva pagaminti puodeliai su Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio simbolika. Sambūris, kurį sudaro įvairių šakų atstovai – augalininkai, gyvulininkai, paukštininkai, bitininkai, sodininkai, braškininkai ir kiti, tikisi ir šiais metais įrodyti savo vieningumą, profesinio bendravimo prasmę.

KOMENTARAI