Tropinė vasara – ne į sveikatą

Tropinė vasara – ne į sveikatą

Stebėdami galbūt jau paskutinius vasaros pasispardymus, galime pasakyti, kad dar pavasarį sinoptikų skelbtos prognozės dėl karščiu alsuosiančios vasaros šįkart pasitvirtino su kaupu. Vieni gyventojai šiluma labai džiaugėsi ir ja mėgavosi, tuo tarpu kitiems tai buvęs itin sunkus laikotarpis, atnešęs ir sveikatos sutrikimų.

Jonava prisipildė muzikos garsų
Renginyje – nuoširdžios padėkos
Už ne vietoje išmestas eglutes numatomos baudos

Daugiau pacientų

Nacionalinės žiniasklaidos kanalų reportažuose ne kartą skelbta, kad karšti orai į gydymo įstaigas atginė daugybę perkaitusių pacientų. Jonavos ligoninės direktorė Aldona Balutienė sakė, kad aukšta lauko temperatūra didžiausią grėsmę kelia vaikams, senyvo amžiaus žmonėms bei pacientams, kurie serga lėtinėmis širdies ligomis. Pasak jos, būtent pastarųjų antplūdį šią vasarą pajuto ir mūsų medikai.

„Į mus pagalbos kreipėsi ne viena mama, kurios vaikas pradėjo karščiuoti tiesiog dėl didelės lauko temperatūros. Vidutinio bei vyresnio amžiaus žmonės skundėsi galvos, skrandžio skausmu, simptomais, kurie panašūs į insultą. Tokius negalavimus lemia skysčių trūkumas organizme. Žmonės daugiau prakaituoja, širdis netenka būtinų mikroelementų. Gydytojai pastebėjo, kad karštomis dienomis ateidavo kur kas daugiau pacientų, kurie skundėsi širdies ritmo sutrikimais. Galime sakyti, kad per tvankiąsias dienas į medikus kreipėsi tikrai daugiau žmonių nei įprastai“, – pasakojo A. Balutienė.

Nesilaiko rekomendacijų

Jonavos ligoninės direktorė atkreipė dėmesį, kad nemaža dalis žmonių per daug pasitiki savo jėgomis ir, alinant tropiniams karščiams, patys net nebando apsisaugoti. Pasak jos, norint išvengti negalavimų, būtina laikytis medikų rekomendacijų.

„Nuolatos kartojama, kad per karščius būtina vartoti daug vandens – visur jo neštis ir palengva gurkšnoti. Būtų puiku, jei žmogus gertų mineralinį vandenį, kuris padėtų kraujyje palaikyti reikiamą kalio, natrio bei kitų mineralų lygį. Visi girdi šiuos patarimus, bet dažnas ignoruoja rekomendacijas. Štai sinoptikai  praneša, kad plūstelės per 30 laipsnių šilumos banga, o žmonės eina į gatves net tada, kai neturi aiškaus tikslo ir reikalo. Nereikia patiems ieškoti bėdos. Beje, dabar nemažai žmonių vėsinasi kondicionieriais. Toks atsigaivinimo būdas gali ir susargdinti – didelis temperatūrų skirtumas yra rimtas iššūkis organizmui, tad reikia elgtis atsargiai“, – įspėjo A. Balutienė.

Vėsinosi ledais ir arbūzais

Karščiausiomis vasaros dienomis jonaviečiai ieškojo ir deficitu šalyje tapusių ventiliatorių. Iš visų parduotuvių jie tiesiog iššluoti, tad žmonės jų dairėsi  interneto platybėse, socialinio tinklo „Facebook“ grupėse. Kaip „Naujienoms“ sakė prekybos centrų „Maxima“ komercijos vadovė Vilma Drulienė, karščiai iš esmės pakeitė pirkėjų įpročius – labai išaugo ne tik ventiliatorių poreikis.

Šią karštą vasarą šalies pirkėjai ledų pirko trečdaliu daugiau nei pernai, vandens ir vaisvandenių – penktadaliu. O štai buitinių ventiliatorių pardavimai šoktelėjo į viršų apie 300 proc., palyginti su praėjusiais metais. Vien per liepą jų pardavėme per du tūkstančius. Taip pat žmonės labai perka arbūzus – jų kasdien parduodame per 70 tonų. Iš kitų laisvalaikio prekių paklausiomis išlieka griliui skirtos prekės ir priedai, taip pat paruošti mėsos produktai – šašlykai, marinuota ir kepti paruošta mėsa, dešrelės. Kur kas mažiau perkami stiprūs alkoholiniai gėrimai. Panašūs poreikiai buvo būdingi ir jonaviečiams“, – sakė V. Drulienė.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba žada, kad tropiniai orai jau netrukus turėtų nuslūgti, tačiau rugpjūtį malonios šilumos dar bus.

 

 

KOMENTARAI