„Trenk polkutę“ – repeticija prieš jubiliejinę Dainų šventęVertinimo komisija pasidžiaugė išaugusiu Užusalių kultūros centro kolektyvų meniniu lygiu. Kęstučio Putelio nuotr.

„Trenk polkutę“ – repeticija prieš jubiliejinę Dainų šventę

Praėjusį savaitgalį nuskambėjusi jau tradicine tapusi rajono kolektyvų apžiūra-konkursas „Trenk polkutę“ buvo tarytum nedidelė repeticija prieš artėjančią jubiliejinę Dainų šventę „Vardan tos...“, kuri skiriama Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Renginyje, vykusiame Užusalių kultūros centre, savo sugebėjimus parodė 12 liaudiškų kapelų ir folkloro ansamblių, pavieniai muzikantai.

Tėvai jau gali kreiptis dėl vaiko pinigų
Jonavos gatves užtvindė muzika
Jonavos rajono neįgaliesiems – naujas autobusas

Vertintojų komisija

Šiemet pirmą kartą rajoninis renginys suorganizuotas ne pavasarį, kaip įprasta, bet spalio pradžioje. Tai, matyt, lėmė Jonavos kultūros centro (JKC) salės renovacija. Vasaros laikotarpiu meno mylėtojai buvo atitrūkę nuo repeticijų, o rudenį nemažai laiko atėmė darbai daržuose ir soduose. Tačiau, anot JKC direktoriaus pavaduotojos Jurgitos Serapinės, visi labai stengėsi prisistatyti kuo geriau.

Kolektyvų pasirodymus vertino kompetentinga komisija, kurios sudėtyje dirbo įvairių sričių specialistai. LNKC folkloro kolektyvų ekspertė konsultantė, Kauno folkloro ansamblių „Sauluva“ ir „Žaisa“ vadovė Giedrė Ramunė Pečiulienė ne tik stebėjo pasirodymus ir išsakė savo nuomonę, koncertui pasibaigus, bet ir patarė kiekvieno kolektyvo vadovui, ką reikėtų pataisyti, kaip pakelti meninį lygį, teikė individualias konsultacijas.

Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos Styginių instrumentų skyriaus vedėja, mokytoja metodininkė Virginija Verikienė – nepamainoma kaimo kapelų žinovė. Ji atkreipė dėmesį, ką derėtų pakeisti, pagerinti, patobulinti.

Komisijos sudėtyje buvusiai J. Serapinei teko stebėti ir vertinti estetinį kolektyvų vaizdą – aprangą, laikyseną, bendrą nuotaiką programos pristatymo metu.

Tautiniai kostiumai

Apžiūra paliudijo, kad mūsų rajono kolektyvai rimtai ruošiasi artėjančios jubiliejinės Dainų šventės Folkloro dienai. Konkurso metu buvo pristatytos būtent šiai datai parengtos patriotinės programos.

„Kolektyvų vadovai atkreipė dėmesį į Giedrės Ramunės Pečiulienės, kuruojančios folkloro sritį visame Kauno regione, pastebėjimus, pasižymėjo kritines pastabas. Kiekvienam vadovui ji suteikė konsultacijas, paaiškino, kur ir kaip galima pasitempti. Lapkričio 18 dieną vyks mūsų rajono folkloro kolektyvų atranka į Dainų šventę. Tad vykusi apžiūra buvo pirmasis laiptelis į artėjantį jubiliejinį renginį, galimybė pasitikrinti, ar parengtos programos yra tinkamos“, – komentavo J. Serapinė.

JKC direktoriaus pavaduotoja akcentavo, kad rajone nebeliko kolektyvo, kuris neturėtų savo tautinių drabužių. „Gražu matyti pasipuošusius meno puoselėtojus. Juolab kad 2017-ieji paskelbti Tautinio kostiumo metais“, – neslėpė džiaugsmo J. Serapinė.

Laiptelis aukštyn

Vertinimo komisijos narės teigimu, kolektyvų meninis lygis yra įvairus. Kai kurie tikriausiai dar nesuspėjo pasiruošti – buvo vasaros metas, atostogos, repeticijų sezonas tik prasidėjo. Bet, anot pašnekovės, darbas įsisiūbuos – ir meno puoselėtojai pasieks tokį meninį lygį, kokio reikia pasirodyti Dainų šventėje.

Visi vertintojai pripažino, kad geriausią įspūdį paliko Šveicarijos kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Varpena“, vadovaujama Dalios Toločkienės. Atkreiptas dėmesys į Užusalių KC folkloro ansamblio „Pravarta“ žingsnį į priekį, meniniu lygiu aukštyn pasislinkusį rusakalbių ansamblį „Ivuška“, maloniai nuskambėjusią to paties KC liaudiškos muzikos kapelą „Šešuva“ (vad. Romualdas Petkevičius).

„Teigiamų poslinkių padarė visi kolektyvai. Itin stengėsi Jonavos kultūros centro „Jonės“ (vad. Jadvyga Rusilienė) dainininkai ir muzikantai, derėjo „Jonavos bočių“ „Dobilo“ (vad. Jūratė Griciūnienė) melodijų skambesys. Neblogą įspūdį paliko Juškonių KC muzikos mylėtojai, kuriuos moko Valerija Degutienė, malonu, kad kaimo kultūrinį gyvenimą kelia Liepių KC liaudiškos muzikos kapela „Gija“, vadovaujama Modestos Korepinos.  Žinoma, dar teks labiau pasistengti, įsiklausyti į patarimus“, – sakė JKC direktoriaus pavaduotoja.

Anot jos, gražiai prisistatė pavieniai muzikantai – Bronius Kaminskas, Danielius Jokubauskas, Alvydas Kurkuzinskas. Visus sužavėjo šmaikštuolis pasakotojas Mykolas Kručas iš Upninkų.

Kolektyvų įvertinimas

Vertinimo komisija nutarė folkloro kolektyvams pirmosios vietos neskirti – tegul dar parepetuoja, ištaiso nurodytus trūkumus. Užtat dviem muzikaliems ansambliams skirtos antrosios pozicijos. Šį kartą laimė nusišypsojo Užusalių „Pravartos“  ir Kulvos „Drobulės“ (vad. Valerija Degutienė) folklorininkams. Trečiojoje vietoje – Upninkų folkloro ansamblis „Letaukėla“, kuriam vadovauja Laima Dobrovolskienė.

Liaudiškos muzikos kapelas komisija išdėliojo tokia tvarka: geriausiais pripažinti Šveicarijos KC muzikantai – jiems ir skirta pirmoji vieta. Nedaug nuo jų atsiliko Justino Diržinsko vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Širvinta“ iš Upninkų. Dvi trečiąsias vietas pasidalijo užusaliečių „Šešuva“ ir Čičinų tradicinės muzikos kapela „Kraitė“ (vad. Loreta Ratautienė).

Gaila, kad varžytuvės buvo surengtos Užusalių kultūros centre, galima sakyti, rajono pakraštyje. Žiūrovai daugelį metų buvo įpratę šio koncerto klausytis Jonavos kultūros centre. „Tiesiog pamėginome eksperimentuoti, muzika papildyti Užusalių krašto gyventojų kasdienybę“, – patikino J. Serapinė.

Tačiau vietos žmonių salėje beveik nesimatė, buvo tik patys konkurso dalyviai, sukęsi šokio sūkuryje ir ploję savo kolegoms. Kalbinti jonaviečiai apgailestavo, negalėję pamatyti metus laukto koncerto. „Didžioji salė kol kas remontuojama, bet juk ne vieną kartą „Trenk polkutę“ skambėjo Mažojoje salėje – tikrai erdvės pakakdavo. Gaila, kad šiemet negalėjome pamatyti šio koncerto. Teks laukti ateinančių metų – gal apžiūra-konkursas sugrįš į miestą?“ – mintimis dalijosi keli miestelėnai.

KOMENTARAI