Tradicinis bėgimas vėl užsuko į švenčiančią Jonavą

Jonavoje kovo 11-ąją jau dvidešimt devintąjį kartą vyko bėgikų šventė. Gilias tradicijas turintis bėgimas „Obeliskas A.Kulviečiui – Jonava“, sukviečia daugybę bėgimo entuziastų ne tik iš visos Lietuvos, bet šįkart šventėje dalyvavo svečių iš kitų valstybių.

Lietuviškos gamtos grožis – iš paukščio skrydžio
Jonava–Mumbajus: stebuklinga kelionė į kitą pasaulį
Klausiame jonaviečių: kaip vertinate reikalavimą įrengti dūmų jutiklį?

Istoriją prisiminus

Prieš 29 metus įvyko pirmasis bėgimas nuo obelisko Abraomui Kulviečiui iki Jonavos ir jis vyko slaptai. Tai buvo suprantama, nes sovietinio režimo sąlygomis negalėjo būti nė kalbos apie bėgimą, skirtą Lietuvos laisvei. Iš pradžių bėgimas buvo skirtas vasario 16-ąjai – Lietuvos Nepriklausomybės dienai paminėti. 1990-ųjų kovo 11-ąją atkūrus Nepriklausomybę pasikeitė ir bėgimo data. Be to, pavasario pradžioje dažnai ir oras būna palankesnis bėgimui, nei vasario vidurys. Nuo 2002-ųjų tokį bėgimą organizuoja Jonavos Kūno kultūros ir sporto centras. Pirmieji, kurie organizavo šį bėgimą, buvo mūsų Jonavos bėgikai:  Leonas Mirinauskas, Petras Vansevičius, Algimantas Gaižauskas. Tai buvo jų idėja bėgimu Jonavoje pažymėti Lietuvos laisvę. Iki 2014-ųjų bėgimo dalyviai turėjo įveikti 12,5 km distanciją. Nuo 2014-ųjų bėgikai įveikia lygiai 15 km. Šios trasos rekordas priklauso Dariui Sadeckui: „F.O.C.U.S. Running“ stajeris 2015 metais šį nuotolį įveikė per 46 min. 43 sek. Moterų grupės rekordas priklauso žinomai šalies stajerei Rasai Drazdauskaitei, kuri 2014-aisiais 15 km įveikė per 51 min. 33 sek. Pernai nauju dalyvių rekordu pažymėtame 28-ame tradiciniame „Obeliskas A. Kulviečiui – Jonava“ bėgime pergales pagrindinėje 15 kilometrų trasoje iškovojo žinomas šalies lengvaatletis Justinas Beržanskis bei šiaulietė 19-metė Kamilė Vaidžiulytė. Iš viso pernai pagrindinę 15 km distanciją įveikė 427 bėgimo entuziastai – tai naujas dalyvių rekordas.

Du nuotoliai

Ši diena skirta ne tik paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, bet ir pabūti bendraminčių draugijoje bei save išmėginti bėgime. Puiki, sertifikuota 15 km trasa, patogi data, eilę metų iš eilės augančios bėgikų gretos šį renginį pavertė vienu didžiausia, svarbiausia pavasario bėgimo švente Lietuvoje. Jau penktus metus iš eilės sporto mėgėjai galėjo dalyvauti sertifikuotoje trasoje.

Visgi, pasinaudoję gera proga pasitreniruoti ir patikrinti savo sportinę formą, atvyksta ne tik pavieniai dalyviai, bet ir su šeimomis. Todėl šie dalyviai galėjo pasirinkti trumpesnę 3,4 kilometro nuotolį miesto gatvėmis

Tokį bėgimą organizuoja VšĮ „Lietuvos bėgimo taurė“ bei BK „Šviesos kariai“. Mūsų mieste šiems padeda Kūno kultūros ir sporto centras. Šiemet bėgimo taurės kalendoriuje numatoma net 18 renginių įvairiuose šalies kampeliuose. Varžybos Jonavoje – trečiasis toks etapas. Prieš tai bėgimai vyko Kėdainiuose ir Mažeikiuose.

Lietuvos bėgimo taurė – projektas, kuris vienas pirmų Lietuvoje į vieną bendruomenę sujungė kelis miestus, kelis bėgimus, kelis bėgimų organizatorius ir dauguma bėgimo profesionalų, mėgėjų ir entuziastų.

Jonaviečių pasiekimai

Šiemet į varžybas susirinko kur kas mačiau dalyvių nei pernai. Tai galėjo pavesti tiek oro sąlygos, tiek ir bėgimai tądien vykę Prienuose bei Gargžduose. Visgi, trumpesnį nuotolį pasišovė įveikti 95 bėgimo mėgėjai, o 15 km nuotolį įveikė ir finišą pasiekė 228 bėgimo entuziastai.

Visgi, šiemet organizatoriai vienu metu startui davė ne tik pasirinkusiems 15 km nuotolį prie obelisko A. Kulviečiui, bet gan didinga minia iš įvairių mokymo įstaigų, organizacijų dalyvavo patriotinėje eisenoje „Mes – Lietuvos dalis“, kuri buvo skirta Lietuvos šimtmečiui.

Nors varžybose dalyvavo nemažai pajėgių bėgikų iš kitų miestų ar rajonų, bet ant prizininkų pakylos išsiteko ir jonaviečiai, kurie pergalėmis galėjo pasidžiaugti įvairiose amžiaus grupėse.

Pirmiausia sporto arenoje ant prizininkų pakylos lipo 3,4 kilometro nuotolio nugalėtojais ir prizininkai. „Liaudies bėgime“ varžėsi 2000 metų gimimo ir vyresni vyrai bei moterys. Čia Jonavos garbę apgynė Julius Miliukas (12:19,5), kuris užėmė trečiąją vietą.

Jonavos bėgikams itin sekėsi jaunių (2001-2002 metų gimimo) grupėje dalyvavusios jaunosios Kūno kultūros ir sporto centro sportininkės. Nors nugalėtoja tapo viešnia iš Šiaulių, tačiau kitas dvi prizines vietas iškovojo jonavietės, atstovavusios ir „Maratono“ bėgimo klubą. Antrąją vietą iškovojo Miglė Malinauskaitė (14:24,5), už savęs daugiau nei minute palikusi Henrietą Marcinauskaitę (15:57,6).

Kitose amžiau grupėse prizininkai tapo Panevėžio, Šiaulių, Paberžės, Pasvalio,  Kauno jaunieji sportininkai. Visgi, pačioje jauniausioje M13 grupėje (2005 metų gimimo ir jaunesni) tarp mergaičių vėl nustebino KKSC auklėtinės. Į priekį buvo praleista panevėžietė, tačiau ant antrosios vietos pakopos lipo Nomeda Motiejaitytė (17:40,0), o trečią vietą užėmė Samanta Jatkonytė (17:44,5).

Gausus būrys šių varžybų dalyvių jonaviečių dovanas „skynė“ kitose kategorijose. Apdovanoti jauniausi ir vyriausi dalyviai tiek 3,4 km, tiek ir pačioje ilgiausioje 15 km distancijoje.

Apdovanojimų Jonavos bėgikai nepaleido ir 15 km nuotolyje. Pagal varžybų nuostatus, apdovanojama po šešis greičiausius vyrus ir moteris. Nors į šešetukus prasibrauti jonaviečiams nėra paprasta, tačiau šie atsigriebti galėjo savo amžiaus grupėse.

Net dvi jonavietės triumfavo M50 grupėje (1959-1968 metų gimimo). Trečia buvo Rima Antončikienė (01:47:53,3), tačiau pirmosios pozicijos vėl neužleido nenuilstanti „Maratono“ klubo narė Vilija Damašickienė (01:10:39,2), kuri dar tapo ir greičiausia jonaviete. Tarp vyrų jonaviečių dominavo Aivaras Čekanavičius (52:54,0), pasiekęs įspūdingą rezultatą Jonavos bėgikams. Šis dvidešimt penkerių BK „Maratonas“ atletas bendroje įskaitoje užėmė net 11-ąją vietą.

Dar vienas apdovanojimas iškeliavo penkiolikmečiui sporto centro auklėtiniui Gražvydui Ašakui, kuris V20 (1998 metų gimimo ir jaunesni) grupėje iškovojo trečiąją vietą (01:11:56,6).

Nugalėjo Justinas Beržanskis ir Loreta Kančytė

Būtent bėgimo profesionalai vėl triumfavo šių metų bėgime. Nors moterų tarpe dar buvo intriga, tačiau vyrų tarpe labai greitai išryškėjo lyderis. Tradiciniame XXIX kartą rengtame „Obeliskas A. Kulviečiui – Jonava“ bėgime pagrindinėje 15-os kilometrų distancijoje nugalėjo žinomas šalyje lengvaatletis, Lietuvos kliūtinio bėgimo daugkartinis čempionas Justinas Beržanskis. Šiaulių klubo „Stadija“ 29-erių atletas nuotolį įveikė per 47:36 min.

„Sunku buvo kovoti pačiam su savimi, nes turiu šlubuojančią koją. Varžovai šiandien nepalaikė mano tempo, tai tiesiog kovojau su savimi, – pirmasis pasiekęs finišą kalbėjo Justinas Beržanskis. – Tačiau dabar baisu ar nebūsiu persistengęs šiandien. Visada būna tikslas pagerinti trasos rekordą, bet nors ir mano fizinė forma dabar yra gera, bet pavedė ir oro sąlygos, ir mano traumuota koja. Po šios pergalės nebus kada džiaugtis ir jau dabar galvoju apie ateinantį savaitgalį vyksiančias dešimties kilometrų lenktynes Latvijoje, Saldos miestelio gatvėmis. Tačiau tai atsitiks, jei leis tai daryti negaluojanti koja. Šiemet pagrindinis mano tikslas stadione, 3000 m kliūtiniame bėgime pasiekti Europos čempionato normatyvą ir išvykti į jį“.

Šis atletas beveik dvejomis minutėmis aplenkė antroje vietoje likusį Mindaugą Viršilą iš Raseinių „Stadija“ (49:31,0). Trečias finišavo Remigijus Šmioka (Vilnius, “F.O.C.U.S. Running“, 50:11 min.). Bendroje įskaitoje į prizininkų šešetą dar pateko ketvirtoje vietoje buvęs panevėžietis Vilius Aleliūnas bei penktą ir šeštą vietas pasidalinę du Švenčionių atletai – Modestas Dirsė ir Rimvydas Alminas.

Aštuoniolikta bendroje įskaitoje finišą pasiekė „Kauno maratono klubo” stajerė Loretą Kančytė (55:21 min.), bet tarp moterų buvo greičiausia.

„Šiandien labai gerai bėgosi, ko nesitikėjau. Pabaigoje buvo kova, nes nuo pradžių iki trasos vidurio kartu bėgome šešios moterys. Kurį laiką pirmavo praėjusių metų nugalėtoja Kamilė Vaidžiulytė, bet buvo didelis noras ją šiemet aplenkti. Tai pavyko padaryti, nes savo asmeninį šios trasos rekordą pagerinau pusantros minutės. Džiaugiuosi tuo, užgaišto laiko nesureikšminu, nes norėjosi kuo geresnės vietos“,- savo pasiekimu džiaugėsi greičiausiai nuotolį tarp moterų įveikusi Loreta Kančytė.

Ši bėgikė 25 sek. aplenkė šiaulietę Kamilę Vaidžiulytę („Stadija”, 55:46 min.). Trečią vietą užėmė iš Jonavos kilusi Milda Eimontė („Kauno maratono klubas“, 55:56 min.).

Be šių sportininkių į pirmąjį šešetą prasibrovė dar dvi šiauliškės Evelina Miltenė ir Lina Kiriliuk bei Vytautė Pabiržytė iš „Kauno maratono klubo“.