Teks mokėti už nesąžiningus kaimynus

Teks mokėti už nesąžiningus kaimynus

Gyventojai, rugsėjo mėnesį gavę šilumos tiekėjų sąskaitą, pastebėjo, kad atsirado nauja eilutė „Šilumos kiekis su nepaskirstytu karštu vandeniu“, kurios iki šiol nebuvo. Į redakciją paskambinę jonaviečiai teiravosi, ką slepia šie paslaptingi žodžiai? „Naujienos” kreipėsi į bendrovę „Jonavos šilumos tinklai“ ir paprašė pakomentuoti, kas lėmė naują mokestį vartotojams.

Miesto kapinės tuoj pasipuoš žvakių šviesa
Slidinėtojai: „Trasa gera, trūksta antro keltuvo“
Mintys ir pasvarstymai Joninių išvakarėse

Teiraujasi gyventojai

Jonavos gyventoja Irena iš Varnutės gatvės  sakė buvusi nustebinta, kad sąskaitose atsirado nauja eilutė. „Iki šiol tokio mokesčio nebuvo, o nuo rugpjūčio mėnesio turime papildomai mokėti po keliasdešimt centų, – kalbėjo moteris. – Teiravausi šilumininkų,  jie aiškino, kad tai nustatė Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Aš nesakau, kad šis mokestis yra neteisėtas ir nereiškiu didelių pretenzijų, bet noriu sužinoti, ką jis reiškia? Manau, kad bus įdomu ir kitiems skaitytojams. “

Gyventoja sakė, kad jos sąskaitoje nurodytas 15 centų mokestis. Bet, jos nuomone, ne kiekvieno namo gyventojai gauna vienodą šio keisto mokesčio sumą. „Girdėjau, kad tai šilumos kaina už tuos, kurie nenori mokėti mokesčių. Ar tai tiesa?“ – teiravosi jonavietė.

Pranas iš Panerių gatvės piktinosi, kad iš mūsų, paprastų žmonių, reikalaujama mokėti vis naujus ir naujus mokesčius. „Sugalvojo kažkokį nepaskirstytą karštą vandenį ir sumanė reikalauti iš butų savininkų pinigų. Pirmiausia derėtų paaiškinti, koks čia mokestis, paklausti gyventojų, ar jie gali mokėti ir ar turi iš ko mokėti, o tada jau siuntinėti tokias sąskaitas“, – reiškė pretenzijas vyras.

Išdalijama visiems

Tokį klausimą pateikėme „Jonavos šilumos tinklų“ specialistams.

Kaip komentavo šios įmonės Abonentinės tarnybos viršinininkė Vaiva Dubrindienė, šilumos tiekėjų sąskaitose papildoma eilutė „Šilumos kiekis su nepaskirstytu karštu vandeniu“ iš tiesų atsirado dėl Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) parengtų ir patvirtintų taisyklių pakeitimų. Jie pradėti taikyti nuo šių metų rugpjūčio mėnesio.

„Daugiabučio namo šilumos punkte prieš karšto vandens ruošimo įrenginius įrengtas geriamojo vandens skaitiklis parodo, kiek visame name buvo paruošta karšto vandens. Šį kiekį padauginus iš VKEKK nustatytos šilumos normos, reikalingos pašildyti vienam kubiniam metrui vandens, gaunamas visas name tą mėnesį sunaudotas šilumos kiekis karštam vandeniui paruošti.

Jei visi namo gyventojai sąžiningai deklaruoja karšto vandens tiek, kiek ir išleido, sąskaitose tokios eilutės net nėra.

Tačiau jei kažkas iš namo gyventojų  užrašo mažiau išleidę karšto vandens, nei yra iš tiesų, nedeklaruotam, bet iš tiesų išleistam karštam vandeniui paruošti sunaudota šiluma išdalijama visiems to namo gyventojams“, – aiškino V. Dubrindienė.

Skolininkas geriau

Jei žmonės teisingai deklaruoja, kiek išleido karšto vandens, nors už jį ir nemoka, tuomet skolininkui kaupiasi skola už karštą vandenį, bet tokiu atveju kaimynams už jį mokėti nereikia.

Vadinasi, žmonės, norintys pergudrauti savo kaimynus ir nenurodantys tikslaus karšto vandens išleidimo kiekio, yra blogiau negu skolininkas. Mat skola kaupiasi mokesčių nemokančio būsto šeimininkui, bet kitiems gyventojams neišdalijama.

„Pasitaiko ir taip, kad žmonės užrašo išleidę karšto vandens daugiau, nei iš tiesų rodo jų butuose įrengti skaitikliai. Tuomet minimoje eilutėje gyventojai ras mokestį su minuso ženklu. Tai rodo, kiek šilumos vandeniui pašildyti iš tiesų sunaudota mažiau, nei yra deklaravę gyventojai“, – teigiama komentare.

Minusą šioje eilutėje gyventojai ras ir tuomet, kai karšto vandens nedeklaravę kaimynai pagaliau sąžiningai deklaruos sunaudoto vandens kiekį.

Už nesąžiningus, mažiau, nei išleido, karšto vandens deklaravusius gyventojus kaimynai mokėjo ir anksčiau. Tik mokestis už nuslėptam karštam vandeniui paruošti sunaudotą šilumos kiekį šildymo sezono metu būdavo įtraukiamas į eilutę už šildymą, o ne šildymo sezono metu – pateikiamas su gyvatuko mokesčiu.

Atviras klausimas

Šie pakeitimai karšto vandens vartotojams suteikia galimybę stebėti ir analizuoti gyvenamojo namo gyventojų karšto vandens sunaudojimo ir deklaravimo pokyčius, o naujoje eilutėje kelis mėnesius iš eilės matant apskaičiuotą mokėti mokestį, imtis ieškoti nesąžiningų kaimynų.

Kyla klausimas: kaip išsiaiškinti, kuris žmogus yra sąžiningas, o kuris mulkina kitus namo gyventojus? Juk nesibelsi į kiekvieną būstą ir neprašysi, kad parodytų skaitiklių rodmenis. Antra vertus, niekas ir neleis taip elgtis.

AB „Jonavos šilumos tinklai“ ir UAB „Jonavos vandenys“  įmonių darbuotojai tikrina vartotojų butuose įrengtų vandens skaitiklių rodmenis. Tačiau pasitaiko atvejų, kai net ir minėtų įmonių specialistai negali patekti į butus.

Taigi klausimas dėl „akis dumiančių“ butų šeimininkų išaiškinimo lieka atviras. Šilumininkams lengviausia mokesčius perkelti ant sąžiningai atsiskaitančių vartotojų pečių. Tad už šiuos „gudragalvius“ mokės niekada  neveidmainiavę, nurodantys teisingą sunaudoto karšto vandens kiekį piliečiai.

Išeitų taip, kad baudžiami tie, kurie pateikia teisingus skaičius, o anie, sugebantys, tiesiai tariant, vogti karštą vandenį, lieka ir nenubausti, ir neskolingi valstybei.

KOMENTARAI