Tarp kandidatų į rajono Tarybą – 7 teisti asmenys

Tarp kandidatų į rajono Tarybą – 7 teisti asmenys

Kovo 3-iąją jonaviečiai turės apsispręsti, kam patikėti savivaldos vairą – rinkimuose į rajono Tarybą dalyvaus daugiau nei 200 asmenų, atstovausiančių vieną komitetą ir 8 skirtingas partijas. Kaip rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) interneto puslapyje paskelbti kandidatų sąrašai, tarp jų – ir verslininkai, ir pedagogai, ir grožio specialistės. Vieni kandidatai turi aukštąjį išsilavinimą, kiti – nebaigę universitetų. Vienų privalomo registruoti turto vertė siekia šešiaženkles sumas, kitų – nulį. Yra ir tokių, kuriuos lydi teistumo šleifas. Šiuos ir pakalbinome.

Vairuotojai privalo nurodyti automobilio pastatymo laiką
Upninkų seniūnijoje sutvarkytas dar vienas piliakalnis
Prisiminti per Holokaustą sunaikintų jonaviečių vardai

Kelia diskusijas

Įstatymas nedraudžia teistiems asmenims dalyvauti rinkimuose, tačiau politikų teistumas – tema, nuolatos kelianti visuomenėje diskusijas. Vieni rinkėjai įsitikinę, kad nusižengusiems asmenims – ne vieta valdžioje, kiti sako, kad bet kuris žmogus gali paslysti, gyvenime patirti visokių išbandymų, netgi primena lietuvišką patarlę „Tiurmos (kalėjimo), terbos ir ubago lazdos – niekada neišsižadėk“.

Teistumo faktą nevienodai vertina ir patys politikai – vieni atvirai kalba apie jį, kiti tikisi, jog nemalonus biografijos įrašas netaps žiniasklaidos dėmesio ir rinkėjų apkalbų objektu. Tačiau įstatymai įpareigoja teistus kandidatus apie tai nurodyti savo anketose.

Neseniai VRK išbraukė iš rinkimų sąrašų daugybę asmenų, nutylėjusių šį biografijos faktą. Pasitaikė ir tokių atvejų, kai pretendentai į savivaldą tyčia ar netyčia sumaišė priežastis, dėl kurių jie buvo pripažinti kaltais. Bene daugiausiai visuomenės pasipiktinimo sulaukė Klaipėdos visuomeninio rinkimų komiteto „Titov ir teisingumas“ atstovas Nikolajus Konopliovas, teigęs, kad yra teistas už chuliganizmą, nors oficialūs registrai parodė visai kitą priežastį – vyras buvo baustas už seksualinę prievartą. Tiek N. Konopliovas, tiek kiti „apsirikę“ asmenys pašalinti  iš rinkimų kovos.

Už eismo įvykį

„Naujienos“ jau rašė, kad VRK „patrumpino“ ir kandidatų į Jonavos rajono tarybą sąrašą – dalis asmenų anketose taip pat nebuvo nurodę teistumo.

Tačiau skaitytojai pageidavo daugiau sužinoti ir apie tuos 7 pretendentus, kurie teismo buvo pripažinti kaltais, tačiau sąžiningai užpildė visus dokumentus. Šios juodos dėmės neslėpdami, jie gavo teisę varžytis su kitais kandidatais dėl galimybės tapti savivaldos atstovais.

Vienas jų – mero posto siekiantis Arvydas Gasys (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga). Kandidato anketoje nurodyta, jog jis 1996 m. nuteistas dėl eismo įvykio.

„Prieš dvidešimt penkerius metus, 1994 metų gruodžio 18-ąją, važiuojant su šeima iš Kauno, tiksliau, galbūt iriantis per pūgą ir esant nepavydėtinoms oro sąlygoms, ties dabartine įvažiavimo į Jonavą žiedine sankryža mano vairuojamas automobilis išslydo iš kelio, o tuo metu su gobtuvais ant galvų ėjo dvi moterys – dukra su mama. Vieną jų slidžia kelio danga slysdama mašina prispaudė prie stulpo. Po kelių dienų dėl patirtų traumų sužalotoji mirė. Jonavos apylinkės teismo buvau pripažintas kaltu, lygtinai nuteistas. Aš teismo sprendimo neapskundžiau. Visiškai sutikau su išvada: kas prie vairo, tas ir kaltas. Šeimos, netekusios dukros, atsiprašiau, pastačiau paminklą, iki šiol su tėvais geranoriškai bendrauju. Dėkingas jiems už žmogišką supratingumą ir nuoširdumą. Kai kurie politikai savo teistumus stengiasi panaikinti, aš to niekada nedariau ir nedarysiu. Be abejo, tai skaudžiausia mano biografijos tema. Aš visada prieš Kalėdas labai blogai jaučiuosi. Bet nieko nepakeisi. Linkiu visiems vairuoti ir eiti saugiai, būti labai atsakingiems ir dėmesingiems dėl savęs ir kitų“, – taip savo teistumą komentavo A. Gasys. 

Du teistumai

Lietuvos socialdemokratų partijos kandidato į rajono Tarybą Arvydas Balčiūno anketoje įrašyti du teistumai – 1998  m. už nelegalaus šautuvo laikymą ir 2004 m. už savivaldžiavimą. Kaip „Naujienoms“ sakė jis pats, tokie įrašai tikrai nepuošia biografijos, tačiau teismų sprendimų jis nesiruošia kritikuoti.

„Jei teismas žmogų nuteisė, vadinasi, taip ir reikėjo, to reikalavo įstatymai. Manau, kad teistumas turės įtakos rinkėjams, nes šalia mano pavardės parašyti bauginantys Baudžiamojo kodekso straipsniai. Tačiau savo komentarą reiktų pradėti nuo to, jog esu ūkininkas. Pirmasis teistumas buvo skirtas už nelegalų ginklą. Tuomet aš turėjau leidimą ginklui, tačiau mano šautuvas buvo sugedęs. Taip jau atsitiko, kad iš artimo žmogaus gavau ginklą, kuris priklausė jau mirusiam asmeniui. Šio ginklo dokumentai nebuvo sutvarkyti. Vieną naktį iš mano ūkio pavogė septynis veršius. Ėmiau sargauti – nuvažiuodavau naktį prie karvių ir sėdėdavau. Vieną dieną automobilio prireikė žmonai, važiavau namų link, o viduje buvo ginklas. Mane sustabdė aplinkosaugininkai. Tada ir bu­­­vau nuteistas, kadangi šautuvo nebuvau perregistravęs savo vardu. Kitas teistumas irgi susijęs su vagyste. Vienas žmogus iš mano tvenkinio nuolat vogdavo žuvį. Kelis sykius perspėjau jį, bet niekas nesikeitė. Dėl to mano kantrybė trūko. Kartą nusikaltimo vietoje pagavau tą vyrą, numoviau kelnes ir paleidau nuogą eiti namo. Tada jis pasiskundė policijai, kad esą jį nuskriaudžiau, pažeminau morališkai. Vis dėlto aš manau, kad teistumas teistumui – nelygu. Nors Arvydas Gasys – mano oponentas, jo pavyzdys parodo, kad kartais kai kuris atsitikimas galbūt iš viso neturėtų būti įvardytas kaip didelis nusikaltimas. Jis sukėlė eismo įvykį netyčia. Tokiais atvejais, manau, žmogui nereikėtų įrašyti teistumo. O štai tokie asmenys, kurie pripažinti kaltais už įvairias aferas, chuliganizmą, plėšimus, nužudymus, ko gero, neturėtų apskritai kandidatuoti“, – savo nuomonę išdėstė A. Balčiūnas.

Turto pasisavinimo byla

Į rajono Tarybą kandidatuojanti socialdemokratė Birutė Gailienė 2006 m. nuteista už turto pasisavinimą.

„Mano byla susijusi su darbu, kada dar jaunutė studentė įsidarbinau vienoje iš lažybų bendrovių, priimdavau statymus. Labai džiaugiausi gavusi darbą ir galėdama save išlaikyti. Aš ir pati pabandžiau dalyvauti ir ne kartą laimėjau. Bendrovės atstovai pareikalavo grąžinti išloštus pinigus. Pasirodo, pagal sutartį, į kurią tuo metu net nesigilinau, nes tai buvo mano pirmoji darbovietė, darbuotojai lošti negalėjo. Nesutikau, buvau įsitikinusi, kad mane nuo paprasto kliento, laimėjusio tam tikrą sumą, skyrė tik darbuotojo statusas, ir užvirė byla. Dabar kitaip elgčiausi, o tada buvau be gyvenimo patirties ir, vedama jaunatviško naivumo, nesitikėjau, kad viskas baigsis baudžiamąja byla“, – taip tuomečius įvykius apibūdino politikė.

Nors B. Gailienė į savivaldą kandidatuoja jau ne pirmą kartą, teistumo faktas, panašu, vis atrandamas iš naujo. Priešrinkiminiu laikotarpiu konkurentai nuolat primena apie jį, platindami straipsnius apie senus įvykius socialiniuose tinkluose ir pan. Pati politikė oponentams siūlo daugiau laiko skirti realiems darbams.

„Taip, teistumo aplinkybė yra mano gyvenime, tiesa, ji išnykusi, berods, jau daugiau kaip dešimt metų. Šis faktas buvo žinomas rinkėjams dar prieš ketverius metus. Jis neslepiamas ir dabar. Natūralu, kad politiniai oponentai tai naudoja prieš mane. Antra vertus, jei prieš daugelį metų išnykęs teistumas yra vienintelis neigiamas dalykas, kurį jie gali pasakyti po mano kelerių metų veiklos Taryboje, tai gal reikėtų nudžiugti? Linkiu kandidatams daugiau laiko skirti idėjoms, pasiūlymams ir realiam darbui, o ne diskusijoms apie tolimą praeitį. Per šį laiką baigiau du universitetus, mane supa trys vaikai, nuostabūs draugai, šeima. Gyvenu žvelgdama į priekį ir stengdamasi būti naudinga. O praeitį turime visi, žinome, kad nėra ji tik balta ar tik juoda, yra visokių spalvų ir, deja, ne visas jas galime ištrinti“, – kalbėjo B. Gailienė.

Apie aplinkybes nepasakojo

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas į Tarybą Vytautas Eigėlis 2000 m.  nuteistas dėl  eismo įvykio. Vyras nelinkęs komentuoti jo aplinkybių, atseit svarbiausia – nemeluoti rinkėjams.

„Žmonėms neįdomu, už ką tu teistas, ar už nusikaltimą, ar už tai, kad kažkas girtas išbėgo į gatvę, o tu jį kliudei. Man tai visai nesvarbu. Nepradėsi visiems aiškinti, už ką, kodėl, kaltas ar nekaltas tu esi. Teistumą reikia įrašyti į savo anketą – ir viskas“, – teigė V. Eigėlis.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatas Vytautas Kližentis 2012 m. nuteistas dėl pasikėsinimo padaryti nusikalstamą veiką.

„Klysti – žmogiška, svarbu išmokti klaidas ir nekartoti jų ateityje. O neklysta tik tie, kurie nieko nedaro“, – išgirdęs klausimą apie teistumą, tepasakė V. Kližentis.

Atsisakė komentuoti

Dar vienas socialdemokratas Gintaras Jakutavičius 2008 m. buvo pripažintas kaltu dėl Kelių transporto eismo saugumo ar transporto priemonių eksploatavimo taisyklių pažeidimo, tačiau apie tai kalbėti jis atsisakė.

Apie savo teistumą nepanoro kalbėti ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas Darius Didžbalis. Jis 2008 m. teistas už pasipriešinimą pareigūnams.

KOMENTARAI