Talentinga menininkė stebina neišsenkančia kūrybaJ. Altaravičienė: „Labai norisi, kad žmonės šioje žemėje pajustų rojaus aurą.“ K. Putelio nuotr.

Talentinga menininkė stebina neišsenkančia kūryba

Jonavos kultūros centro Meno galerijoje veikia jonavietės menininkės Janinos Altaravičienės darbų paroda „Gyvenimo metų spalvos“. Joje atskleistas autorės meistriškumas tapybos, tekstilės, vitrinų ir langų dekoravimo, margučių marginimo, interjero puošybos ir kitose srityse. Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtos parodos atidarymo ceremonijoje, kuri labiau priminė šiltą ir nuoširdžią šventę, susirinko ne tik jonaviečiai, bet ir atvyko svečių iš Kauno, Elektrėnų, Ukmergės, Tytuvėnų, kitų Lietuvos kampelių.

Šoko kartu su visa Lietuva
Meno mūzų buveinėje – ypatinga proga
Baltais atminties takeliais grįžo į savo mokyklas

Rojaus sodas žemėje

Penktoji personalinė paroda „Gyvenimo metų spalvos“ – tai praeities apžvalga, kurioje telpa ne tik visų metų laikų, bet ir visos Lietuvos spalvų gama. Todėl Meno galerijoje eksponuojami jos tekstilės darbai, nuotraukose išryškėjusios langų ir vitrinų dekoracijos, įvairios skraistės, be vaško „vaškiniais“ paversti margučiai ir daugybė kitokių grožybių stebino moters sugebėjimu ir plačiu talentų dia­pazonu.

Visų dėmesį traukė didžiulis baltas povas, kviečiantis bent minutėlei stabtelėti ir pasigrožėti jo spindinčiomis plunksnomis. Menininkė šį kampelį pavadino „Rojaus sodu žemėje“. „Ilgai galvojau, kokį netikėtą rakursą šioje parodoje dar pristatyti. Sumaniau butaforinį sodą, kuriame žydi gėlės, o mano mylimiausias paukštis povas visus pasitinka ramiomis ir tyromis akimis, – pasakojo autorė. – Labai norisi, kad žmonės šioje žemėje pajustų rojaus aurą, būtų gražūs, dideli ir pasitikintys – žydintys. Juk pasaulyje turime matyti kuo daugiau gėrio ir grožio, nors jame vyksta įvairių blogų dalykų. Gyvenimo stebuklas slypi mūsų viduje, širdyje, tai ir dalykimės juo. Juk iš metų laikų susidaro visas mūsų nueitas kelias. Todėl šią parodą ir pavadinau „Gyvenimo metų spalvomis.“

Dėmesį traukia įvairia technika sukurti darbai

Likimo išbandymai

Renginio vedėjas Vytautas Aleksandravičius parodą įvardijo „žmogaus kūrybos triumfu“. Tiems, kurie nebuvo lankęsi jos ankstesnėse parodose (1998, 2010, 2013, 2016 m.), surengtose Jonavos krašto muziejuje (dabar Jonavos kultūros centro Krašto muziejaus skyrius), J. Altaravičienė atsiskleidė kaip itin spalvinga asmenybė, kurią formavo ir grūdino likimo vingiai.

Ankstyvoje vaikystėje netekusią mamos mergaitę įsivaikino kita kauniečių šeima, kurios kaimynystėje gyveno dailininkės Monika Bičiūnienė ir Jūratė Stauskaitė. Laiką leisdama jų draugijoje, mergaitė buvo aktyvi piešimo, dainų, vaidinimų, lėlių teatro dalyvė. Būdama septynerių, ji lankė baleto klasę Kauno profesinių sąjungų rūmuose. „Baleto mokiausi iki tol, kol bateliai taip pritrynė kojas, kad nebegalėjau paeiti. Tad po trejų metų mokslo noras toliau šokti išblėso“, – nusišypso ji.

Kauno 7-osios vidurinės mokyklos moksleivė mėgo muziką, tad įstojo į Juozo Gruodžio muzikos mokyklos akordeono klasę, bet ir čia lydėjo nesėk­mė – neteko mokytis nė vienos dienos, nes ją išstūmė tas, kam labai reikėjo šios vietos. O vėliau ėmė kankinti ligos, bet mergina buvo užsispyrusi – įgijo grafikės specialybę. Dirbdama „Kauno audinių“ fabrike raštų montuotoja ir kopijuotoja, buvo pastebėta kaip itin kūrybinga ir pareiginga darbuotoja – jai patikėtos dailininkės, raštų projektuotojos pareigos.

„Piešdavau net naktimis. Tai tik stiprino mano žinias, kurių prireikė laikant egzaminus į Dailės instituto (dabar Lietuvos dailės akademija) Tekstilės katedros skyrių, kurį baigiau su pagyrimu“, – šiandien prisimena moteris.

Janinos darbai reprezentuoti „Kauno audinių“ fabriką buvo siunčiami į Lenkiją, Vokietiją, Vengriją, Rumuniją, Prancūziją, Graikiją, Kiprą,  Sovietų sąjungą ir t. t. Dailininkės statusą sustiprino ir tai, kad J. Altaravičienė apsigynė daug autorinių teisių.

„Tas laikas, kai dirbau „Kauno audiniuose“, niekada neišdils iš mano atminties.  O dabar toje vietoje įsitvirtino „Akropolis“. Man sunku net pro šalį praeiti – tarsi kažkas atplėšė dalį manęs“, – sako menininkė.

Susiklosčius aplinkybėms, 1971-aisiais ji apsigyveno Jonavoje. Deja, papūtus pertvarkos vėjams, kaip ir daugelis žmonių, tapo bedarbe.

Moterų grupės „Viola“ dainininkės pasipuošė povo plunksnomis dekoruotomis suknelėmis

Parodos atidarymo vakaras

„Dievas taip sutvėrė, kad ir šokau, ir piešiau, ir dainavau. Kūryba mane vilioja tarsi koks magnetas, tad ir darau tai, ką sugalvoju: kuriu aplikacijas, tapau, siuvu, mezgu, neriu, dekoruoju sukneles, paltus, šalikus, gaminu dovanų maišelius, puošiu langus ir vitrinas. Suradau naują techniką kiaušiniams marginti, čia labai padeda plastiškos rankos, marginu be vaško, kiekvienas margutis yra skirtingas. Bėda tik ta, kad prisikaupti medžiagų naujiems darbams trūksta lėšų, nors idėjų pilna visa mano siela“, – nusišypso menininkė.

To negana – moteris dainuoja „Jonavos bočių“, politinių kalinių ir tremtinių „Vilties“ choruose. Parodos atidarymo vakarą choristai surengė puikų koncertą. Renginio metu skambėjo Janinos solinės dainos. „Daina man – tarsi malda“, – prisipažino nuostabų balsą turinti menininkė. Šventės dalyvius nustebino Juškonių kultūros centro moterų kvartetas „Viola“, vadovaujamas Violetos Michelkevičienės. Dainininkės buvo apsirengusios suknelėmis, kurias povo plunksnomis, atspindinčiomis metų laikus, dekoravo J. Altaravičienė.

Menininkę pasveikino rajono Savivaldybės meras Eugenijus Sabutis, Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos direktorės pavaduotoja Birutė Platkauskienė, daugybė draugų ir svečių iš kitų rajonų. O Tytuvėnų (Raseinių r.) bendruomenės atstovė Irma Ridikienė, linkėdama stiprybės ir kūrybinės sėkmės, patikino, kad Janinos piešinys ant Tytuvėnų vienuolyno durų primins talentingą moterį iš Jonavos.  „Pavydžiu jonaviečiams, turintiems tokią menininkę. Naudokitės tuo – artėjant didžiosioms metų šventėms, leiskite jai puošti miestą. Nė kiek neabejoju – Jonava taps Kalėdų sostine“, – sakė viešnia.

J. Altaravičienė, skęsdama gėlių puokštėse, dėkojo visiems, padėjusiems surengti šią parodą ir atėjusiems į jos atidarymą.

KOMENTARAI