Rasos Kulytės – Libienės nuotr.

Šviesos žibintai rodo senolių šventes

Džiugi žinia iš Upytės (Panevėžio r.) atskriejo į Senamiesčio gimnaziją. Ten vykusiame Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ regioniniame ture mūsų 3 b klasės gimnazistė Karolina Rodaitytė laimėjo trečiąją vietą. Iš viso į šį kadaise linais garsėjusį kraštą, be panevėžiečių, buvo susirinkę Biržų, Joniškio, Kėdainių, Kupiškio, Radviliškio, Pakruojo, Pasvalio, Ukmergės jaunieji tradicinės dailės puoselėtojai ir jų mokytojai.

Iš tarptautinės muzikos olimpiados – su bronzos diplomu
Muzikos pamoką Jonavoje vedė akordeonistas Martynas Levickis
Jonaviečiai – konkurso Kretingoje laureatai

Karolina, nuo vaikystės pamėgusi keramiką, nulipdė baltų didžiąsias šventes atspindintį žibintų ciklą „Aš einu šviesos keliu“. Kiekvienas iš aštuonių žibintų primena kurią nors šventę – Jorę, Rasas, Ilges, Užgavėnes, kitas, o šviečiantis lipdinių ratas simbolizuoja metų ratą, tad sumanymo prasmė – gili, siekianti mūsų mitologijos ištakas. Tuo pasidžiaugė ir vietinio turo, kurį organizavo Jonavos kultūros centro Krašto muziejus,  atrankos komisija. Gaila, anot gimnazijos dailės mokytojos Editos Danielienės, šiek tiek „persistengėme“. Mat reikalavimai buvo paprastesni – atkartoti autentišką, kažkur senolių lentynose ar muziejų skryniose saugomą reliktą, pridedant kokį nors modernesnį akcentą. „Tuo tarpu mes ėmėmės interpretacijos ir per daug nuklydome į laisvą kūrybą“, – sakė mokytoja. Vis dėlto Karolinos darbas nepasiklydo turui pateiktų medžio skulptūrų, raižinių, audinių, margučių, kaukių ir verbų krūvoje, ilgėliau prikaustė sumanymo organizatorių – Lietuvos nacionalinio kultūros centro specialistų akį ir savo amžiaus grupėje „užsitarnavo“ garbingą trečios vietos diplomą.

Nors konkursas jaunajai keramikei ir jos mokytojai jau baigėsi, abi nenusimena. Galimybė siekti Sidabro vainikėlio veriasi ir kitais metais. Žibintai, rodantys šviesos kelią, paliks mokykloje, o kūrėjos įkūnys kokią nors kitą idėją. Galbūt pavyks per atostogas ištrūkti į netoli Utenos įsikūrusį Keramikos muziejų, kur pasižvalgytų po ten sukauptus puodų, puodynių, ąsočių lobius. Beje, E. Danielienė su dviem tradicinei dailei  neabejingais gimnazistais pakviesta į liepos pradžioje vyksiančią Dainų šventę „Vardan tos…“, jonaviečiai kaip vijurkai suksis Katedros aikštėje išdėstytame Amatų miestelyje, rodys tautiečiams ir užsienio smalsuoliams, kaip žiedžiami molio dirbiniai.

KOMENTARAI