Švenčių metas – daug pavojų mūsų augintiniams

Švenčių metas – daug pavojų mūsų augintiniams

Kai ant šventinio stalo sudėta daug įvairiausių patiekalų, norisi jais palepinti ir savo augintinius. Tačiau žmonių maistas gyvūnams gali sukelti daugybę negalavimų. Veterinarijos gydytoja Akvilė Jakubauskienė pasakoja, kokie gardėsiai jokiu būdų neturėtų būti duodami jiems.

Nacionalinė viktorina kviečia Jonavos miesto gyventojus pasitikrinti žinias
Atsinaujinusi Didžioji salė pakvies ateinantį rugsėjį
Vyks sirenos patikrinimas

Šokoladas, kava ir kofeinas

Tai bene vieni iš dažniausiai augintiniams duodamų produktų, savyje turintys metilksantino, kuris randamas kakavos sėklose. Augintiniui prarijus kakavos ar jos produktų gali kilti vėmimas, viduriavimas, lekavimas, padidintas troškulys ir šlapinimasis, širdies ritmo padažnėjimas, traukuliai, gali ištikti netgi MIRTIS. Atminkite – juodajame šokolade metilksantino yra daugiausia, tad jis yra pavojingiausias.

Vynuogės ir razinos

Šie vaisiai augintiniams sukelia inkstų nepakankamumą. Negalavimas gali pasireikšti kelių valandų bėgyje, tačiau viskas priklauso nuo praryto maisto kiekio.

Pienas ir pieno produktai

Gyvūnai neturi pakankamai laktazės, t.y. fermento, kuris skaldo laktozę piene. Dėl to pienas ir jo produktai gali sukelti viduriavimą ir kitus virškinimo sutrikimus.

Riešutai (migdolai, pekano riešutai, graikiški riešutai) savyje turi daug aliejų ir riebalų. Riebalai gali sukelti vėmimą, viduriavimą, o uždelsus – pankreatitą (kasos uždegimą, kuris yra labai skausmingas).

Žalia,neapdorota mėsa, kiaušiniai ir kaulai

Žalia mėsa ir žali kiaušiniai gali slėpti bakterijas, tokias kaip E. Coli ir salmoneles. Jos yra kenksmingos ne tik  augintiniui, bet ir jums. Žali kiaušiniai turi enzimą evidiną, kuris stabdo B vitamino (biotino) pasisavinimą. Dėl to jų  gaunančiam gyvūnui gali pasireikšti odos ir kailio problemos. GRIEŽTAI DRAUDŽIAMA gyvūnams duoti kaulų.  Pastarieji – viena dažniausių užspringimo priežasčių, taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą. Aštrūs kaulai itin pavojingi žarnynui – jie sužaloja ar net perduria virškinamąjį traktą.

Avokadas

Nuodingas paukščiams, triušiams ir kitiems graužikams. Labiausiai pažeidžiami yra paukščiai. Jie dėl kraujotakos sutrikdymo gali gaišti. Graužikams apsinuodijimas pasireiškia galvos ir kaklo tinimu bei vandene.

Alkoholis

Alkoholis gyvūnams yra NUODAS! Sukelia vėmimą, viduriavimą, apsunkintą kvėpavimą, pakeičia kraujo pH. Gyvūnas gali panirti į komą ar net nugaišti.

Rečiau apsinuodijama citrusiniais vaisiais, kokosu ir kokoso aliejumi, makadamijos riešutais, svogūnais, česnakais, svogūnų laiškais, druska, sūriais užkandžiais, saldikliais ir kramtomąja guma.

Pavojai tyko ir tada, kai gyvūnai gauna jiems netinkamą maistą.

Kačių maistas (šunims)

Jame yra daug riebalų, o kalorijų kiekis –  didesnis nei subalansuotame šunų maiste. Kačių maistu maitinami šunys gali viduriuoti, vemti ir net susirgti kasos uždegimu. Taip pat jiems gresia viršsvorio problemos.

Šunų maistas (katėms)

Sudėtyje yra mažesnis baltymų kiekis lyginant su specializuotu maistu katėms. Katės gaunančios šunų pašarą gali netekti daug svorio – jos priverstos išgyventi energijos trūkumą..

Ir vis dėlto jei nutiko taip, kad Jūsų gyvūnas kažkokiu būdu sugebėjo pasivaišinti draudžiamu maistu ar gėrimu, kuo skubiau kreipkitės į vet. gydytoją.

Linkiu Jums ir Jūsų augintiniams gražių Šv. Kalėdų ir nuostabių Naujųjų metų. Būkite sveiki.

Vet. gydytoja Akvilė Jokubauskienė

KOMENTARAI