Surengta sniego patrankų keliamo triukšmo patikra

Surengta sniego patrankų keliamo triukšmo patikra

Vakar 22 valandą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyrius suorganizavo slidinėjimo centro sniego patrankų keliamo triukšmo matavimą. Šis buvo matuojamas Žaliosios ir S. G. Ilgūno gatvių sankirtoje. Nepaisant gautų rezultatų, skundus ketina rašyti ir daugiau jonaviškių.

„Jonavietės“ padėkos vakare – džiugios akimirkos
Gimtadienis: vienerių metų veikla lūkesčius pateisino
Į namus belsis sveikatos tyrėjai

Teko atidėlioti

Jonaviškis Vytautas (redakcijai pavardė žinoma) Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyriaus specialistams skundą dėl patrankų keliamo triukšmo įteikė dar sausio 8 dieną. Vis tik triukšmo matavimą teko atidėti net kelis kartus.

Sausio 10 dieną vyrą pasiekė pranešimas, kad matavimai bus atidėti iki sausio 22 dienos. Esą dar 2017 metų lapkričio 30 dieną įsigaliojo atnaujintos aplinkos triukšmo matavimo standartų versijos. Dėl to nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija nebeturi teisės atlikti aplinkos triukšmo matavimo tol, kol neįsisavins naujų reikalavimų ir neakredituos matavimo metodų pagal atnaujintus Lietuvos standartus.

Vėliau triukšmo matavimo darbus privertė atidėti pliusinė lauko temperatūra. Kadangi buvo planuojama garsą matuoti Vytauto gyvenamosiose patalpose, užsitęsė ir laiko suderinimo procesas. Galiausiai buvo nutarta, kad triukšmas bus matuojamas vasario 7 dieną, t.y. vakar. Kadangi Vytautas teigė neturintis galimybių įsileisti triukšmą matuojančių asmenų į savo namus, nes dirba naktinėje pamainoje, matavimai buvo atlikti Žaliosios ir S. G. Ilgūno gatvės sankirtoje, šalia daugiabučio, kuriame jis gyvena.

Skundžiasi ir kiti

Dar iki matavimo Vytautą pasiekė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyriaus pranešimas, kad jo skundo nagrinėjimas pratęsiamas 10 darbo dienų nuo 2018 m. vasario 6 d. iki vasario 20 d. Tai reiškia, kad nors triukšmo lygis buvo išmatuotas vakar, verdikto gali tekt palaukti.

Vyras tikina, kad nepaisant to, kokie rezultatai bus paskelbti, šie gali ir neatspindėti realios situacijos – esą garso sklidimas priklauso  nuo vėjo krypties ir patrankų pastatymo vietos.

Jam antrina ir savo tapatybės nenorėjęs atskleisti jonavietis ( redakcijai žinomas ir vardas, ir pavardė). Jis  „Naujienoms“ pasakojo, kad triukšmas nėra vienodai intensyvus kiekvieną kartą, kai tik įjungiamos patrankos. Kartais jis mažiau girdimas, tačiau pastarosiomis naktimis – ypatingai stiprus.

„Praėjusią naktį triukšmas buvo labai varginantis. Matyt, ateina kažkoks aidas ir dėl to garsas suintensyvėja. Kartais atrodo, kad sienos net spengia. Praeitą žiemą apšiltinome kambarį, pakeitėme langus, kad namuose būtų kuo didesnė garso izoliacija. Nepaisant to, vakar girdėjosi stiprus triukšmas. Gal tai lemia patrankų išsidėstymas, o gal vėjas atneša įkyrų garsą, kuris nerimsta? Naktį būna, kad staiga prabundi pažadintas triukšmo ir bijai užmigti. Nežinai, kada triukšmas vėl pakels. Po praeitos žiemos sustreikavus mano sveikatai gydytoja pasakė, kad visos ligos prasideda nuo nervų. Neatmetu galimybės, kad tam įtakos galėjo turėti erzinantis triukšmas. Visiems tiems, kurie eilinį kartą aiškins, kad žmonės skundžiasi iš neturėjimo ką veikti, noriu pasakyti, kad geriau kiekvieną dieną Joninių slėnyje vyktų koncertai, nei tas įkyrus ūžimas“, – kalbėjo jonavietis.

Vyras žada, kad taip pat prašys specialistų, kad šie išmatuotų triukšmą šalia jo namų. Jis retoriškai klausia, kas bus, jei tuomet patrankos bus nusuktos į kitą pusę?

„Gal paprasčiau būtų triukšmą išmatuoti šalia namų, kurie yra visiškai šalia Joninių slėnio? Juk ir ten gyvena žmonės. Kitaip tie matavimai gali tęstis visą amžinybę. Dar reikia tikėtis, kad triukšmo matavimų imasi nešališka įstaiga“, – svarstė jis.

Kitur matuoti negali

„Naujienoms“ susisiekus su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyrius vedėja Jurgita Arbočiene, ši tikino, kad atlikto triukšmo matavimo rezultatų dar nėra. Į klausimus, kodėl triukšmas nematuojamas šalia slidinėjimo centro esančių namų, ji atsako, kad vadovaujantis galiojančiais įstatymais ir taisyklėmis, matavimai atliekami besiskundžiančio gyventojo gyvenamosiose patalpose arba šalia jų.

„Mes negalime triukšmo matuoti ten, kur patys sugalvojome. Dėl sniego patrankų buvo gautas vienas skundas. Juo remiantis vakar ir atlikome matavimus. Kadangi skundą parašęs asmuo teigė negalintis mūsų įsileisti į savo namus, darbai buvo atliekami lauke. Reikia nepamiršti, kad matavimai atliekami neperspėjus tikrinamo objekto. Jei yra skundas, mes negalime apie matavimus informuoti slidinėjimo centro.  Negalėjome iš anksto žinoti, nei kiek patrankų veiks, nei į kurią pusę jos bus pasuktos. Vakar veikė visos keturios, bet triukšmo sklidimas ir intensyvumas tikrai priklauso nuo daug faktorių“, –  teigė J. Arbočienė.

Laboratorija iš Kauno

Pasak jos, žmonės neturėtų dvejoti dėl triukšmo matavimo objektyvumo. Jį atlieka iš Kauno atvykstantys laboratorijos specialistai. Tiems, kurie baiminasi, kad suinteresuoti asmenys gali daryti įtaką matavimo rezultatams, J. Arbočienė siūlo patiems kreiptis į akredituotas įstaigas.

„Matavimo paslaugas teikia visiškai atskira institucija – Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Ji nėra pavaldi mums. Taip pat ir mes nepriklausome jai. Tiesiog iš Kauno atvykę laboratorijos specialistai vykdo triukšmo matavimo funkciją, o mes bendradarbiaujame su jais. Jei žmonės nepasitiki atliktais matavimais, jie gali asmeniškai kreiptis į akredituotas  ir atestuotas triukšmą matuojančias įstaigas. Visgi tada gyventojai turės patys susimokėti už atliktus darbus“, – tvirtino J. Arbočienė.

Problemos nemato

Dar sausio pradžioje Jonavos kūno kultūros ir sporto centro direktorės pavaduotojas Laurynas Gailius „Naujienoms“ teigė, kad pernai kai kurie gyventojai taip pat skundėsi slidinėjimo centre keliamu triukšmu. Pasak jo, tada Savivaldybės garso matavimo aparatu buvo išmatuotas sniego patrankų garsas, bet jis neviršijo normų.

Kaip tuomet sakė Kūno kultūros ir sporto centro direktorė Regina Stupurienė, ji asmeniškai yra kalbėjusi su žmonėms, kurie gyvena šalia slidinėjimo centro, ir šie neturėjo nusiskundimų. Anot jos, viskas priklauso nuo žmonių pakantumo ir požiūrio.

„Vieni skundžiasi, o kiti ir atidarę langus nieko negirdi, net nekreipia dėmesio. Kažkas gali klausytis įtempęs ausį ir skųstis triukšmu. Kai nori, tai ir girdi. Kitų miestų gyventojai iš pradžių irgi nepatenkinti buvo, o vėliau aprimo. Juk tos keturios patrankos per metus veikia tik dvi savaites ar mėnesį“,   tuomet kalbėjo R. Stupurienė.

Lauksime rezultatų

„Naujienos“ tikisi, kad garso matavimo rezultatai netrukus bus paskelbti. Apie juos informuosime ir savo skaitytojus.

Kęstučio Putelio nuotr.

KOMENTARAI