Stabligė – sunki liga

Stabligė – sunki liga

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Jonavos skyriaus specialistai primena, kad, atėjus vasarai ir daug laiko praleidžiant soduose ar daržuose, svarbu pasiskiepyti nuo stabligės.

Sąmyšis dėl receptinių vaistų – išpūstas?
,,Raudonos nosies“ akcija įtraukia ir mažuosius jonaviečius
„Greitukės“ pagalbos prašo vis daugiau žmonių

Pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą, vyresni nei 26 m. asmenys tai gali padaryti nemokamai. Lietuvoje suaugusiųjų skiepijimui naudojama vakcina apsaugo ne tik nuo stabligės, bet ir nuo difterijos. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Stabligės sukėlėjai randami gyvūnų ir žmogaus žarnyne. Su išmatomis patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu gali išbūti gyvybingi ilgą laiką. Užsikrečiama, kai sukėlėjo sporos patenka į organizmą per žaizdą. Ypač pavojinga užteršti žaizdas sodo, daržo, ganyklų žeme. Sukėlėjas gali patekti ir per nušalusius, nudegusius audinius, gyvūnų įkandimus. Stablige neužsikrečiama nuo ligonio.

Stabligė reta, tačiau labai sunki infekcinė liga, neretai pasibaigianti mirtimi. Kuo daugiau stabligės sukėlėjų patenka į organizmą, tuo trumpesnis laikas nuo užsikrėtimo iki ligos pasireiškimo. Inkubacinis laikotarpis vidutiniškai trunka 7–10 dienų. Pirmieji ligos požymiai yra trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai užkrato patekimo vietoje. Tokie trūkčiojimai gali trukti iki kelių savaičių. Tačiau stabligės toksinui pasiekus centrinę nervų sistemą, skersaruožių raumenų spazmai per 1–2 dienas gali išplisti po visą kūną. Spazmai tampa labai skausmingi, jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Taip pat gali sutrikti kvėpavimas, širdies ritmas ir kraujospūdis.

Lietuvoje 2017 m. registruoti 3 stabligės atvejai, iš jų vienas mirties. Persirgus stablige ir pasveikus, patikimas apsauginis imunitetas nesusiformuoja, todėl vienintelė efektyvi prevencijos priemonė – skiepai. Vakcina yra veiksminga ir saugi. Lietuvoje nuo stabligės skiepijami 2, 4, 6 mėn. kūdikiai, sustiprinančiomis vakcinos dozės skiriamos 1,5 metų, 6–7 metų ir 15–16 metų vaikams. Žmogui suaugus, skiepus reikia kartoti kas 10 metų tam, kad būtų išlaikyta patikima ilgalaikė apsauga nuo šios infekcijos.

Jurgita ARBOČIENĖ, Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėja

KOMENTARAI