„Skruzdėliuko“ idėja ne visiems patinka

„Skruzdėliuko“ idėja ne visiems patinka

Pasirodžius informacijai, kad sausio mėnesį Jonavoje atidaroma nauja parduotuvė „Skruzdėliukas“ būsianti unikali tuo, kad už auką bus parduodami geresnės kokybės žmonių atiduoti drabužiai, sulaukė įvairių nuomonių. Vieni džiaugėsi ir palaikė tokią idėją, kiti – piktinosi, manydami, kad skurdžiau gyvenančios šeimos liks nuskriaustos, atseit joms bus atiduodami prastos kokybės drabužiai ir avalynė, o į parduotuvę atvykę pirkėjai įsigis kur kas vertingesnių daiktų.

BALSUOKITE UŽ JONAVOS KALĖDŲ EGLĘ!
Šimtmečio naktis Ruklos J. Stanislausko mokykloje-daugiafunkciame centre
Paminklas su Vyčiu – jau savo vietoje

Piktos nuomonės

Socialinėje erdvėje „Facebook“ dar visai neseniai užvirė diskusija apie tokios parduotuvės idėją. „Geros valios žmonių atiduoti daiktai bus parduodami už auką fondo veiklai. Ar tai teisinga? Nuvežame daiktus nepasiturinčioms šeimoms, o jie dalijami: prastesni atiduodami už dyką, geresni – už auką?“ – gyventojų nuomonės klausė viena jonavietė.

Pasisakymų būta įvairių. Vieni asmenys piktinosi, kad jų pristatyti drabužiai nepateks skurdžiai gyvenančioms šeimoms, nors to buvo tikėtasi. Kiti komentatoriai mano, kad tai bus eilinė afera, pasipelnymas fondui.

„Nekvepia čia visai gerais darbais! Kas fondo vadovei suteikia teisę perparduoti suaukotus daiktus? Esu nuvežusi jiems gana nemažai įvairių daiktų. Buvau įsitikinusi, kad juos atiduos šeimoms, kurioms jų tikrai reikia, o ne toms mamoms, kurios nori pigiau įsigyti geresnės kokybės drabužių. Čia yra taip, kad aš padovanoju kažkam kažką, o tas kažkas parduoda mano dovaną“, – mintimis dalijosi viena moteris.

Paaiškino situaciją

Paramos fondo „Veneris“ vadovė Jūratė Cvirkienė, kuri ir atidarė šią parduotuvę, tiek žurnalistams, tiek socialinėje erdvėje pasipiktinusiems gyventojams aiškino, kad skurdžiau gyvenančios šeimos tikrai nelieka nuskriaustos.

„Tiek drabužių, tiek avalynės yra nemažai kitose patalpose, esančiose Darbininkų gatvėje. Ir tie daiktai nėra blogos kokybės. Žmonės atiduoda tvarkingus daiktus. Beje, daugelis šeimų labiau prašo baldų, buitinės technikos. Ir jie norėtų, kad mes apmokėtume transportavimo išlaidas vežant šiuos sunkius daiktus. Iki šiol neturtingos šeimos baldus turėjo vežtis pačios, nes fondas tam lėšų neturi. Taigi geras drabužis gali pasitarnauti ir kitaip“, – akcentavo fondo vadovė.

J. Cvirkienė taip pat pabrėžė, kad nemaža dalis žmonių džiaugiasi šios parduotuvės idėja. „Daug gyventojų atneša, sakydami, kad gaila išmesti, gal kam nors pravers. Patys siūlo daryti aukcionus ir rinkti pinigus. Tų lėšų labai reikia neturtingų žmonių būstams remontuoti. Ar geriau išmesti rūbus, ar paremti šeimą tuo, ko jai tikrai reikia?“ – retoriškai klausė ji.

Parduotuvėje už batus ar megztinį prašoma palyginti mažos aukos – 0,50 Eur. „Kadangi reikia išlaikyti šias patalpas, mokėti už elektrą, tad nustatėme simbolinį mokestį. O likusius pinigus skirsime kitai fondo veiklai. Jei žmogus neišgali ir tų centų sumokėti, tuomet mes kviečiame kreiptis į Darbininkų gatvėje esančias patalpas. Ten išsirinks ne vieną ar du, o visą maišą žmogui reikalingų daiktų“, – teigė moteris.

Teigiami atsiliepimai

Nemažai jonaviečių palaiko šią idėją. Ernestos nuomone, bus parduodami daiktai, kurių labai daug atvežama, pavyzdžiui, tos pačios rūšies. Už gautus pinigus bus perkami reikalingesni daiktai, kurių žmonės neaukoja, sakykim, maitinimo kėdučių perteklių pakeis „pampersais“. Jos manymu, tai puikus sumanymas. „Aš vis dar esu iš tų žmonių, kurie tiki, jog žmonėse yra gerumo“, – teigė ji.

Pasak Linos, yra ir kitų miestų, kur tokia praktika – ne naujiena. „Labai puikiai viskas veikia! Šauni idėja. Yra tekę susidurti su situacijomis, kai šeimai reikia pagalbos – visi suveža to, ko išties nereikia patiems, kartais kokybė būna itin prasta. Pavyzdžiui, į vieną šeimą buvo atvežti neva gerų žmonių paaukoti net keturi šaldytuvai, tačiau jie buvo „leisgyviai“. Jei neimsi – sakys, štai aš aukoju, o tie, išlepintieji, net atsisako. Nors tam, kuris gavo, dabar reikės rūpintis, kaip išgabenti. Todėl aš už tai, kad už parduotus daiktus nupirktų to, ko žmogui tikrai reikia“, – nuomone dalijosi jonavietė.

Apie fondą ir vadovę

J. Cvirkienė anksčiau ilgą laiką dirbo Šakių mieste. Kaip ji teigė, koordinavo parapijos veiklą, organizavo ir vadovavo įvairioms vaikų, jaunimo, šeimų ir vyresnio amžiaus žmonių grupėms, organizavo keliones, skatino savanorystę.

Prieš šią veiklą J. Cvirkienė vadovavo individualiai veiklai „Di Liva“. „Šis darbas buvo iki parapijos. Man labiau prie širdies visi gailestingumo darbai – renginių organizavimas ir savanorių subūrimas, todėl individualią įmonę turėjau neilgai. Malda ir geri darbai yra daug svarbiau už savo verslą“, – sakė ji ir pridūrė, kad iš fondo „Veneris“, kurį įkūrė prieš pusantrų metų, negauna nė cento.

„Mano visas laikas paskirtas fondui. Net ir norėdama niekur kitur negalėčiau išeiti. Seniūnas mums į pagalbą paskiria žmones, kurie atidirba už gautas pašalpas. Smagu sutikti įvairių žmonių: vieni dovanoja, kiti prašo pagalbos, kiti nori prisidėti prie veiklos“, – teigė ji.

Iš pradžių fondo tikslas buvo rinkti ir perduoti nepasiturinčioms šeimoms tik baldus ir buitinę techniką. „Tačiau daugelis vežė viską – ir daiktus, ir drabužius. Teko gerokai sukti galvą, kur juos dėti. Nenorėjau konkurencijos, bet nusprendžiau priimti viską, kas žmogui atlieka“, – sakė J. Cvirkienė.

Pasak pašnekovės, patalpos Darbininkų g. 11 lieka tos pačios paskirties, kaip ir dabar – čia ir toliau bus surenkami jonaviečiams jau nebereikalingi daiktai ir atiduodami tvarkingai gyvenančioms nepasiturinčioms šei-moms.

„Kiekvienai šeimai, kuri jau gavo daiktinę paramą ar dar jos laukia, užpildome kortelę. Šiuo metu suskaičiavome 118 tokių šeimų. Į šį skaičių neįtraukta parama, kurią suteikiame drabužiais, nes juos dalijame dažnai. Taigi geros valios jonaviečių parama suteikiama daugybei žmonių“, – akcentavo ji.

KOMENTARAI