Senosios Vainių tuopos likimas – gamtos rankoseVainių tuopa nuvirs per artimiausią dešimtmetį. Danutės Kasparavičienės nuotr.

Senosios Vainių tuopos likimas – gamtos rankose

Prieš dvejus metus „Naujienos“ (2015 m., Nr. 84) domėjosi Šilų seniūnijoje Vainių dvaro parke augančios ir jau ne vieną šimtmetį skaičiuojančios Vainių tuopos likimu. Tąkart vietos gyventojai sunerimo dėl didingo medžio nulūžusių šakų, todėl buvo kreiptasi į Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą prie Aplinkos ministerijos ir prašyta pasirūpinti šiuo valstybės saugomu botaniniu gamtos paveldo objektu. Pagaliau po dvejų metų gavus finansavimą, pirmiausia ištirta medžio būklė. Tačiau išvados vilties neduoda, mat beveik visas augalo kamienas jau supuvęs, medžio išgelbėti nebeįmanoma. Greitu laiku prie tuopos bus pakabinti įspėjamieji pavojingos zonos ženklai.

Baldų įmonė rūpinasi darbuotojų darbo ir poilsio sąlygomis
Šv. Jokūbo kelyje – maži ir dideli stebuklai
Pakilome antrojo atkurtos valstybės šimtmečio kelionėn

Vainių dvaro parkas 

Beveik pusiaukelėje tarp Koncepto ir Vaivadiškių kaimo esantį Vainių dvaro parką ilgus metus prižiūrėjo jo savininkas ir parko atgaivintojas vilnietis Vytautas Racevičius. Jis nubraižė schemas, piešinius su senųjų dvaro šeimininkų herbais, pastatais ir kita istorine informacija, taip pat  prižiūrėjo ir ilgaamžius medžius. Deja, prieš kelerius metus šis žmogus mirė.

Vėliau V. Racevičiaus giminaičiai Vainių dvaro parką perleido Tautkaičių žemės ūkio bendrovei. O ši teritoriją išnuomavo Gečių žemės ūkio bendrovei. VĮ Registrų centro duomenimis, šiandien Vainių dvaro parko teritorija vėl turi naujus savininkus. Ji priklauso Suvalkijos žemės ūkio bendrovei.

Kita vertus, šiame parke esanti Vainių tuopa ir toliau yra valstybės saugomas botaninis gamtos paveldo objektas – tokiais medžiais rūpinasi Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos.

Priminsime istoriją

Prieš dvejus metus jonavietė Daiva sunerimusi kreipėsi į redakciją ir pranešė, kad didingos tuopos viena šaka guli nulūžusi, o kita pakibusi. Moteris baiminosi, kad per kelias žiemas neprižiūrimas medis visiškai sutręš.

Tuomet sužinojome, kad gamtos paveldo objektais rūpinasi valstybė. Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyriaus vyr. specialistas Selemonas Paltanavičius maloniai paaiškino: „Kadangi Vainių tuopa yra gamtos paminklas, nesvarbu, ar ji yra privačioje, ar valstybei priklausančioje teritorijoje, toks objektas yra prižiūrimas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos. Tokie gamtos objektai jokiu būdu negali būti užtverti, jie turi būti prieinami visiems lankytojams. Atsitikus kokiai nors problemai, šiuo atveju nulūžus Vainių tuopos šakai, reikia informuoti šią instituciją“, – tąkart informavo S. Paltanavičius.

Taip pat gamtosaugininkas pabrėžė, kad tuopos yra minkštos medienos medžiai, todėl labai trapūs. „Iš tiesų savo prigimtimi jie – neilgaamžiai medžiai. Vainių tuopa jau seniai yra už savo brandos ribos, todėl ir jos šakos bet kada gali nulūžti. O toje vietoje, kur lūžta, dažnai įsimeta puvinys“, – teigė gamtos žinovas.

[Best_Wordpress_Gallery id=“19″ gal_title=“tuopa“]

Teks luktelti 

Prieš dvejus metus susisiekus su Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos atstovais, sužinota, kad jokių pranešimų, kas nutiko tuopai, institucija tuomet negavo. O specialistai paskutinį kartą Vainių dvaro parke buvo lankęsi 2014 metų birželį.

Tąkart „Naujienos“ buvo informuotos, kad medžiu tikrai bus pasirūpinta, bet ne taip greitai, kaip norėtųsi. Pirmiausia bus prašoma finansavimo.

„Gavę pranešimą, 2015 metų lapkričio 3 dieną nuvykome ir apžiūrėjome valstybės saugomą botaninį gamtos paveldo objektą. Paaiškėjo, kad viena šaka nulūžusi ir nukritusi, dar viena – nulūžusi ir pakibusi ant greta augančio medžio. Vainių tuopa auga atokioje vietoje, nėra gausiai lankoma, tačiau ši pakibusi šaka lankytojams yra pavojinga. Nuo 2010 metų, naudodami Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšas, esame sutvarkę 33 medžius ir jų augimvietes. Šiemet (K. D. S. past. – 2015 metais) prašome Aplinkos ministerijos iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos skirti 30 tūkst. eurų valstybės saugomiems botaniniams gamtos paveldo objektams – medžiams tvarkyti 2016 metais. Jeigu lėšos bus skirtos, medžių tvarkymo darbai bus pradėti ne anksčiau kaip gegužės mėn. (K. D. S. past. – 2016 m.). Tada bus galima padėti ir Vainių tuopai, taisyklingai nupjauti ar patrumpinti nulūžusias ir kitas šakas, atlikti stabilizuojantį genėjimą. Artimiausiu metu (jei nebus uraganų ar vėtrų) joks pavojus Vainių tuopai negresia“, – prieš dvejus metus laiške rašė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorius Albertas Stanislovaitis.

Parama gauta, bet… 

Neseniai šių eilučių autorė gavo laišką, informuojantį, kad iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos pagaliau skirti pinigai, tad susiruošta gelbėti ir Vainių tuopą. Tačiau tolesnės žinios nelabai džiuginančios.

Garsiniu tomografu buvo ištirtas medžio kamienas. Deja, beveik visas jis supuvęs, taigi medžio išgelbėti nebeįmanoma. „Puvinys išplitęs centrinėje kamieno dalyje, jis pažeidė daugiau nei 3/4 skerspjūvio. Kamiene matomos atšokusios žievės zonos, pro ją sunkiasi išskyros. Jis nusėtas Ustulina spp. genties puvinius sukeliančių grybų vaisiakūniais. Šie požymiai rodo, kad kamieno kolonizacija baltųjų medienos puvinių sukėlėjais yra aktyvios stadijos, tad dar sveikos medienos zonos kasmet sparčiai trauksis. Tuopa anksčiau buvo trikamienė, tačiau vienas kamienas yra lūžęs, taip atverdamas kelią centriniam kamieno puviniui bei vandens kaupimuisi viduje. Priemonių apčiuopiamai pagerinti šio medžio būklei, deja, nėra“, – rašoma Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos  pateiktose tyrimo išvadose.

Pasak šios institucijos Planavimo ir kadastro skyriaus vyriausiojo specialisto Giedriaus Mikalausko, puvinio išplitimo mastas ir kamieno būklė verčia šį medį priskirti pavojingiems. Jis mano, kad ši tuopa nudžius arba nuvirs jau per artimiausią dešimtmetį ar net greičiau.

Nors aplinkui ir nėra jokių infrastruktūros objektų, vis dėlto tuopa yra lankomoje vietoje, todėl gali kelti grėsmę žmonėms. Tyrimo išvadose rekomenduojama parke pažymėti pavojingas ribas: po laja – bet kokiu oru,  per medžio aukštį – esant vėjui.

Įspėjamieji ženklai bus

Praėjusią savaitę Vainių dvaro parke lankėsi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos atstovai – G. Mikalauskas ir Vytautas Jacunskas. Jų teigimu, nors finansavimas gautas tik po dvejų metų, bet tuopos nebūtų niekas išgelbėjęs, jei ir anksčiau būtų buvę skirta lėšų. Mat  puvinys įsimetė ne per vienus metus. „Jau buvo pasiryžta tvarkyti šį medį, tačiau dabar po tyrimo išvadų arboristams ypač rizikinga lipti į medį ir jį genėti. O bokštelis iki tuopos neprivažiuos. Kita vertus, jos nebeišgelbėsime, jei ir nupjausime porą šakų. Medžiai, kaip ir žmonės, miršta. Kaip bebūtų gaila, Vainių tuopa savo amžių jau atgyveno“, – teigė G. Mikalauskas.

Kartu su jais nuvykome ir pas Šilų seniūnę Ingridą Malciuvienę papasakoti apie susidariusią padėtį. Išsamiai informavę ir supažindinę su tyrimų išvadomis, tarnybos atstovai paprašė pažymėti pavojingą zoną. Seniūnijos atstovai prižadėjo, kad šalia Vainių tuopos pastatys įspėjamuosius ženklus ir lenteles, informuojančius, kad artintis prie šio gamtos paminklo yra pavojinga.

Institucijos atstovai rekomendavo lankytojams šiuo medžiu grožėtis iš tolo, įspėjo, kad vaikščioti aplink tuopos kamieną yra rizikinga.

Yra ir daugiau objektų

Atvykę svečiai žurnalistus informavo, kad finansavimas šiais metais bus skirtas kitam mūsų rajone  saugomam gamtos paveldo objektui – Žeimių seniūnijoje augančiam Šilo miško ąžuolui. Apie tris šimtus metų skaičiuojantis medis yra ties Pauliukų kaimu, pusiaukelėje tarp Juškonių ir Šėtos. Ąžuolas auga Šilo miško pietiniame pakraštyje. Medis iš kitų greta augančių ąžuolų išsiskiria storesniu kamienu, be to, jis pažymėtas mėlyna juosta. Valstybės saugomu botaniniu gamtos paveldo objektu jį paskelbė Lietuvos Respublikos aplinkos ministras 2016 metais. Medžio kamieno apimtis – 4,25 m (Stelmužės ąžuolo – 9,75 m), aukštis – 31,0 m (Stelmužės ąžuolo – 19,8 m). Šiais metais ketinama aplink ąžuolą sutvarkyti aplinką, nes jam reikia šviesos.

Apžiūrėtas toje pačioje seniūnijoje esantis Normainių akmuo. Jis taip pat stūkso netoli minėto ąžuolo, prie kelio Vilijampolė–Žeimiai–Šėta, pusiaukelėje tarp Žeimių ir Šėtos. Valstybės saugomu geologiniu gamtos paveldo objektu paskelbtas irgi 2016 metais. Riedulį sovietmečiu gretimame lauke atkasė melioratoriai ir jį atvilko prie kryžkelės. Akmens perimetras – 10,6 m, aukštis – 1,70 m, ilgis – 4,65 m, plotis – 3,05 m.

 

KOMENTARAI