Sėkmę lemia bendravimas ir pokalbiaiS. Jefimenka (antras iš kairės) giria Čičinų kultūros centro kapelą „Kraitė“. K. Putelio nuotr.

Sėkmę lemia bendravimas ir pokalbiai

Aprimus aistroms dėl Jonavos kultūros centro (JKC) filialų perdavimo seniūnijoms, pasidomėjome, kaip sekasi puoselėti kultūrą kaimuose dirbantiems kultūrnešiams. Įžvalgomis pasidalijo JKC direktorius Sergejus Jefimenka.

Pedagogai: ,,Streikas – pilietiškumo pamoka“
Dėl mokyklų ir darželių darbo bei laisvų vietų
Duris atvėrė ypatingi madas diktuojantys Lono Namai

Pavaldumas nesikeis

Pasak Kultūros centro vadovo, prasidėjus diskusijai, kas geriau – filialus prijungti prie seniūnijų ar palikti JKC pavaldumą, lankytasi visuose kaimo kultūros namuose, kalbėtasi ne tik su jų vadovais, bet ir kitais darbuotojais.

S. Jefimenkos teigimu, ne tik vadovai, bet ir veikiančių kolektyvų nariai pasisakė prieš prijungimą prie seniūnijų. „Jeigu atsitiktų taip, kad filialai būtų atskirti nuo JKC ir atiduoti seniūnijos priklausomybei, nutrūktų ryšys su centriniu Kultūros centru, kuris, beje, yra atsakingas už kultūrinį gyvenimą visame rajone. Tuomet mes, kaip kultūros šerdis, nebegalėtume daryti jokios įtakos renginiams – iškiltų pavojus jų kokybei“, – sakė S. Jefimenka.

Anot jo, filialams vadovaujantys asmenys ir meno vadovai nori bendradarbiauti ir bendrauti tiek su seniūnais, tiek su vietos bendruomenėmis. Tai paaiškėjo apsilankius kaimų kultūros namuose. „Susitikimų metu aptarėme, kokių renginių jie pageidautų, ką patobulinti, ko galbūt vertėtų atsisakyti. Pasikalbėjome ir apie seniūnijų pagalbą kultūrai. Reikia ir žolę nušienauti, ir kitokią pagalbą suteikti. Be jų vieni kultūros darbuotojai nepajėgtų. Ačiū visiems, kurie supranta kultūrnešių prašymus. Daugelis seniūnų noriai remia renginius, deja, yra nuomonių, kad pakaktų tik žolę nupjauti“, – komentavo JKC direktorius.

Susitikimų metu didelis dėmesys buvo skirtas teminiams vakarams. Prieita prie išvados, kad valstybinių švenčių renginius organizuos vietos kultūros centrai, o tradicines sueigas turėtų paremti ir bendruomenės, ir seniūnijos.

„Manau, geras rezultatas bus tada, kai seniūnijos ir filialų vadovai bus atviri vieni kitiems, išsakys savo problemas, pageidavimus ir prašymus. Sėkmę lemia bendravimas ir nuoširdūs pokalbiai“, – pabrėžė JKC vadovas.

Šventės akimirka Šveicarijoje

Bukonių problema

S. Jefimenka atkreipė dėmesį, kad visi kaimų kultūros centrai yra gyvybingi ir veiklūs. Slogesnė situacija susidariusi Bukonyse, kur nėra meno vadovo. „Viską lemia didelis atstumas nuo Jonavos. Mes ieškome žmogaus, tačiau neatsiranda norinčiojo, kuris sutiktų kasdien važinėti beveik 20 kilometrų. Skambina ne vienas asmuo, klausdamas, ar nėra laisvų darbo vietų Čičinuose, Šveicarijoje, bet, išgirdę apie Bukonis, tik maloniai padėkoja ir atsisveikina“, – komentavo direktorius.

Bukonyse renginiai vyksta ir dabar, bet seniūnija nori, kad būtų užimti ir vaikai, ir suaugusieji. S. Jefimenka sako siūlęs patiems seniūnijos darbuotojams ieškoti žmogaus, gyvenančio vietoje, bet iki šiol pageidaujančiųjų nėra.

Šiemet JKC sumažės dar vienu filialu – Kuigalių kultūros centras bus prijungtas prie daugiafunkcio centro. Šioje vietovėje kultūrnešiai dirbo sunkiomis sąlygomis – neturėjo nei savo pastato, nei kitokių jiems priklausančių patalpų, renginius organizuodavo tai bibliotekoje, tai mokykloje. „Įkūrus daugiafunkcį centrą Kuigaliuose, kultūros darbuotojams pagerės darbo sąlygos. O mes, Jonavos kultūros centras, neteksime dar vieno filialo. Juk prieš kelerius metus prie daugiafunkcio buvo prijungti Žeimių kultūros namai, taip pat neturėję savo patalpų. Gyvenimas vietoje nestovi – ieškoma potencialių galimybių pagerinti darbo sąlygas įvairių sričių specialistams“, – aiškino JKC direktorius.

Savos tradicijos

Kaimų kultūros centruose organizuojama įvairi veikla. Kai kurie jų jau turi savo tradicines šventes. Pavyzdžiui, Panoteriai išradingai švenčia Jonines, Upninkuose  kasmet nušurmuliuoja Mykolinės, Kulvoje trylika metų rengiama Sekminių šventė ir t. t. Negalima nepaminėti užusaliečių, tęsiančių respublikinio bardų festivalio tradiciją,  neseniai surengusių įžanginį poezijos pavasarį, kuris, kaip jie tikina, prigis ir taps kasmetiniu renginiu.

„Filialų vadovai rašo projektus, gauna finansavimą, tad, orientuodamiesi į finansus, organizuoja įvairias temines šventes. Pavyzdžiui, Šilų seniūnijoje, ant Paberžės piliakalnio, kasmet vyksta šventė, skirta Valstybės dienai – Mindauginėms – paminėti. Džiugu, kad kultūros darbuotojai, padedami seniūnijų, ieško naujų idėjų ir formų, į veiklą stengiasi įtraukti bendruomenes“, – pasidžiaugė S. Jefimenka.

Organizuoti valstybinių švenčių minėjimus, skirtus Vasario 16-ajai, Kovo 11-ajai, yra privaloma. Bet kartais pasigirsta nuomonių, kad pakaktų, pavyzdžiui, ir Užgavėnių šventės. „Žinoma, reikia ir Užgavėnių, bet valstybinių dienų  minėjimus numato Kultūros įstatymas. Tad to ignoruoti nederėtų. Mes buvome įpareigoti kažkokiu būdu paminėti Sąjūdžio 30-metį  – suorganizavome autobusą, kuriuo sąjūdiečiai vyko į Vilniuje organizuotą minėjimą“, – sakė S. Jefimenka.

Džiugina veiklumas

Jis pasidžiaugė, kad apie kaimų kultūros centrų gyvybingumą liudija juose veikiantys kolektyvai. KC aktyvumą patvirtina ir tai, kad trys rajono JKC filialų kolektyvai įveikė atranką ir vyks į Folkloro dieną Dainų šventėje.

„Mūsų rajonui atstovaus Upninkų KC folkorininkai, vadovaujami Laimos Dobrovolskienės, Dalios Toločkienės parengtas Šveicarijos kolektyvas ir puikią programą paruošę kulviškiai, kuriems vadovauja Valerija Degutienė“, – vardijo JKC direktorius.

Nemažai pagiriamųjų žodžių jis skyrė Šveicarijos kultūros centro vaikų popchorui „Spindulėliai“, kuriuos dainavimo meno ir sceninės kultūros moko D. Toločkienė. Pasak S. Jefimenkos, šis kolektyvas yra labai stiprus ir jau žinomas visoje Lietuvoje. Anot jo, malonu  į koncertus kviesti Čičinų, Šilų, Panoterių, Juškonių, kitų kaimų KC vokalinius ansamblius.

„Visi filialai stengiasi, ieško naujovių, buria kolektyvus, repetuoja ir siekia geresnių rezultatų. Už tai turėtume būti dėkingi gyventojams, dalyvaujantiems meninėje veikloje, aukojantiems savo laisvalaikį ir taip keliantiems rajono kultūrą. Ačiū ir vadovams, ir visiems meno mylėtojams“, – dėkojo S. Jefimenka.

Žvilgsnis į Jonines

Šiuo metu bene didžiausias dėmesys sutelktas į artėjančias Jonines. JKC direktoriaus manymu, pernai šventė sulaukė nemažai teigiamų atsiliepimų, tad ir šiemet kartelės negalima nuleisti. „Yra nuomonių, kad Joninės Jonavoje turi būti tradicinės, atspindinčios senuosius papročius. Bet, mano nuomone, tądien renkasi įvairaus amžiaus ir skirtingos muzikos gerbėjai. Todėl stengiamės patenkinti visokius skonius, tiksliau tariant, miksuojame. Pavyzdžiui, nuo 19 valandos programą „Pakeliui į 100-mečio dainų šventę“ pradės Jonavos KC kolektyvai, parengę programas būtent šiai datai. Tai bus tarsi generalinė repeticija prieš pasirodymą Vilniuje. O jonaviečiai, kurie neturės galimybės nuvykti į sostinę, galės jų pasirengimą pamatyti ir įvertinti tiesiog namuose, Jonavoje“,– pasakojo pašnekovas.

Joninių šventėje žiūrovai galės pasiklausyti Regimanto Šilansko skrabalų koncerto, perkusininkų ir ugnies šokių, grupės „Taddy was a Milkmann“ („Tėtis buvo pienininkas“) pasirodymo, pasiklausyti jonavietės Gabrielės Užkurytės dainų, grupės „120“ koncerto, iki aušros pasišokti diskotekoje.

Anot S. Jefimenkos, didžiausia naujovė – nuo 18 valandos vartus atkelsianti Jono sodyba-smuklė. Jonaviečius ir svečius pasitiks du dideli namai, kurių kiemuose veiks tvenkinys, plaukios paukščiai. O didžiulėje teritorijoje bus demonstruojamos įvairios veiklos: kviečiama paragauti kulinarinio paveldo patiekalų – karštų bulvių su kastiniu, sėmenimis ar kanapėmis, kalvis raitys iš įkaitintos geležies įvairias figūras, o konditerijos meistrai trauks praeivių seiles, Jono sodyboje kepdami kvapnius šakočius. Pasak S. Jefimenkos, Lietuvos valstybės 100-mečiui bus skirtas čia pat demonstruojamas lino kelias.

„Primename varduvininkams, kad nepamirštų užsiregistruoti sodyboje įsikūrusioje raštinėje. Šiuo metu sąrašuose jau įrašyta per tris tūkstančius Jonų respublikos piliečių. Kas žino – galbūt pateksime į Gineso knygą?“ – nusišypsojo JKC direktorius.

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad šiemetė misterija bus improvizuota, transformuota į fontanus, panaudojant lazerius, ugnies šokius, o žiūrovų dėmesį prikaustys vaizdai, demonstruojami vandens ekrane. Tiesą sakant, naujovių nepristigs. Jeigu pavyks nupinti ilgiausią kupolę ir atsiras, kas ją pritvirtina prie vėliavos, plevėsuojančios Joninių slėnyje, stiebo, tai bus stulbinamas įspūdis.

„Visko išvardyti nenorime. Tiesiog reikia ateiti ir patiems pamatyti visą šventę. Labai malonu, kad alkoholio uždraudimas renginio vietoje pasiteisino visu šimtu procentų. Pernai į slėnį atėjo šeimos su vaikais. Vadinasi, jautėsi drąsiai, žinojo, kad nebus girtų ir chuliganiškai besielgiančių piliečių. Į tai atkreipė dėmesį net ir šventės vedėjas Rolandas Vilkončius, ir šiemet „vadovausiantis“ Joninėms. Tikimės blaivios, giedros ir labai smagios šventės“, – dalijosi mintimis Jonavos KC direktorius S. Jefimenka, ragindamas jonaviečius rinkti vienadienės Jonų respublikos prezidentą, kurio inauguracija įvyks dar tą patį vakarą.

 

KOMENTARAI