Šeimos gydytoja A. Balužienė: „Būtų gerai, jei medikas žmogų priimtų visada, kai šis to nori“Šeimos gydytoją A. Balužienę džiugina tai, kad šios profesijos darbe, jos žodžiais, glūdi nemaža prasmė. K. Putelio nuotr.

Šeimos gydytoja A. Balužienė: „Būtų gerai, jei medikas žmogų priimtų visada, kai šis to nori“

Rytoj sveikatos įstaigų bendruomenės minės Tarptautinę medicinos darbuotojų dieną. Ta proga kalbiname Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) šeimos gydytoją Astą Balužienę, šioje gydymo įstaigoje išdirbusią jau 25-erius metus.

Jonavietė: „Baisu eiti į miškingą vietovę – pilna erkių“
Sergančiųjų tymais daugėja: kas saugūs, o kam reikėtų susirūpinti?
Ar žinojote: šaldytuve ne vieta ne tik pomidorams, bet ir agurkams!

Lankosi kelios kartos

„Mokykloje mokiausi gerai. Žinojau, kad negalėčiau dirbti mokytoja, nors labai gerbiu šios profesijos žmones. Pasirinkau medicinos mokslus ir tapau vidaus ligų gydytoja. O vėliau, kai vyko reformos, Jonavos poliklinikoje pradėjau dirbti šeimos gydytoja. Galima sakyti, čia pradėjau ir iki šiol darbuojuosi“, – pasakojo medikė.

Pas A. Balužienę lankosi jau kelios jonaviečių kartos. Yra šeimų, kuriose ji gydo močiutes, jų vaikus, anūkus, net proanūkius. „Ačiū Dievui, kad yra daug pacientų, vadinasi, ne taip blogai dirbu, jeigu ateina“, – šypsodamasi sako moteris.

Patarėjas

Šeimos gydytoją džiugina tai, kad šios profesijos darbe, jos žodžiais, glūdi nemaža prasmė. „Tai nėra kažkoks darbas dėl darbo. Labai tikiuosi, kad žmonėms padedame susivokti, nukreipti pacientus tinkama gyvenimo linkme. Viliuosi, kad tikrai yra naudos. Labai smagu, kad pacientai pasitiki, pavyzdžiui, grįžta iš aukšto lygio specialisto ir prašo tavo patarimo, paaiškinimo, kaip jam elgtis, ar gerti tam tikrus vaistus ir pan. Galima sakyti, esi kaip asmeninis patikėtinis, patarėjas. Visuomenė pasitiki ne tik psichologais, bet ir su šeimos gydytoju labai dažnai paatvirauja įvairiomis temomis“, – kalbėjo Šveicarijoje gyvenanti medikė.

Šiuo metu vidurnakčiais ji skambučių nebesulaukia, ko anksčiau tikrai pasitaikydavo. A. Balužienės žodžiais, žmonės pradėjo suprasti, kad gydytojas nėra asmuo, galintis dirbti kaip robotas – 24 valandas per parą. Žinoma, kartais paskambina anksti ryte arba poilsio dienomis, bet, anot jos, tai normalu, juk būna įvairių situacijų. „Sakykim, jei suserga kūdikiai arba iškyla kokia kebli situacija. Daug pacientų turi asmeninį telefono numerį ir gali paskambinti ar žinutę parašyti, tačiau pastaraisiais metais gyventojai tuo nepiktnaudžiauja“, – sakė ji.

Nemažas darbo krūvis

Vienas didžiausių šio darbo sunkumų – pernelyg  dideli krūviai. „Sistema nėra sustyguota. Atrodytų, kad norėtum ir galėtum žmogui skirti daugiau dėmesio, bet riboja nustatytas laikas. Pacientai registruojami kas penkiolika minučių, tačiau į šį laiką dar patenka papildomų žmonių, kurie iš anksto nėra užsiregistravę, bet ūmiai susirgę, dar konsultuojama ir telefonu, įvairūs kiti paklausimai – visa tai labai išblaško. Didelė pagarba slaugytojoms, jos atlieka nemažą darbą. Iš vienos pusės visuomenės požiūris į mediciną yra teigiamas, iš kitos – per daug nepagrįstų lūkesčių ar reikalavimų. Aišku, žmogų galima suprasti, juk kiekvienam sava problema yra pati svarbiausia. Jam visai neįdomu, kad šeimos gydytojui tą dieną jis bus 40-asis pacientas, o medikas bus pavargęs. Visa ta „virtuvė“ pacientui nėra svarbi. Taigi visiems patiktų toks variantas, jei medikas galėtų skirti daugiau laiko ir priimti visada, kada tik nori žmogus. Tuomet visi būtų labiau patenkinti tuo rezultatu. Deja,  vadinamieji techniniai dalykai gal ir sukelia didžiausią nepasitenkinimą.“

Gydytojos manymu, įdiegta elektroninė sistema nėra tobula, bet ji davė progresą ir ateityje tikrai pasiteisins. Elektroniniai receptai, duomenų bazių, tyrimų suvedimas į kompiuterius palengvina darbą. Popierinių dokumentų pildymas dar išlikęs, bet tik minimalus.

Medikė labai džiaugiasi savo šeima. „Turiu puikius ir supratingus vyrą, dukrą ir sūnų. Tai mano stiprioji pusė, kad aš galiu dirbti ir ilgiau“, – teigė ji.

Laisvalaikiu moteris darbuojasi prie nuosavo namo, turi nemažą žemės plotą. Mėgsta skaityti knygas, su šeimos nariais drauge keliauti.

Svarstė apie karo mediciną

Šeimos gydytoja jaučiasi esanti savo rogėse. „Kai buvau jauna, svarsčiau įvairias galimybes: persikvalifikuoti į reanimatologus, buvo bandymas pereiti ir į karo mediciną, tačiau paskutinę minutę pabijojau rizikuoti dėl misijų tolimuosiuose kraštuose. Dabar šios galimybės jau nebesvarstau“, – sakė ji.

Pašnekovės nuomone, daugiausiai šeimos gydytojų – moterų. Taip yra todėl, kad vyrams atrodo, jog šis darbas yra labiau biurokratinis, operuoti ar reanimuoti vyriškosios lyties atstovams yra solidžiau, svariau, reanimatologo ar chirurgo darbas yra kur kas atsakingesnis. 

Bacilų nebijo  

Vienas šeimos gydytojas apylinkėje aptarnauja apie 1500 žmonių. Didesnį skaičių jau būtų labai sunku aprėpti. Optimaliausias skaičius, gydytojos manymu, būtų 1000 pacientų. Pasiteiravus, kuriuo metų sezonu tenka didžiausias krūvis, medikė sakė, kad jis beveik vienodas visus metus. „Atrodytų, kad vasarą pacientų turėtų būti mažiau, bet mes vieni kitus vaduojame atostogų laikotarpiu, be to, tuo metu vyksta vaikų profilaktiniai patikrinimai. Gal vasarą šiek tiek smagiau dirbti, nes pati specifika šiek tiek kitokia. Šaltuoju metų laiku turime didesnį krūvį dėl peršalimo ligų“, – kalbėjo A. Balužienė.

Šeimos gydytoja juokauja, kad žiemą imunitetą ligoms įgauna natūraliai. „Bacilos gydytojų bijo“, – šmaikštavo ji. – Aišku, visko būna, pasergame ir mes.“

Pašnekovė džiaugėsi, kad daug jonaviečių rūpinasi savo sveikata. Lyginant vyrus ir moteris, tai mažiau prisižiūri vyriškosios lyties atstovai, gerai dar, kad juos paragina antrosios pusės ar šeimos nariai. Daugiausiai lankosi vyresniosios kartos žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis. 

Pamini Medikų dieną

Kasmet Jonavos PSPC švenčia Medicinos darbuotojų  dieną. Šia proga dažniausiai kolektyvas keliauja po Lietuvą, vyksta teminės ekskursijos. Jos ne visada sutampa su balandžio 27-ąja, tačiau profesinė šventė kasmet paminima. „Mūsų kolektyvas tikrai labai draugiškas. Kiek galime, stengiamės viena kitai pagelbėti, pavaduoti“, – teigė pašnekovė.

Kartais pasveikina ne tik kolegos. Šeimos gydytoja turėjo pacientę, kuri kasmet tai prisimindavo, paskambindavo ir pasveikindavo. „Tai labai džiugina“, – šypsenos veide neslėpė gydytoja.

Šiemet balandžio 29 dieną Jonavos rajono savivaldybė organizuoja renginį, kurio metu bus teikiamos nominacijos, vyks koncertas.

Medicinos darbuotojų  dienos proga A. Balužienė visiems jonaviečiams linki sveikatos, tarpusavio supratimo ir tolerancijos.

Profesinė šventė – nuo 2004 metų

Šventė Lietuvoje pradėta minėti nuo 2004 m. sveikatos apsaugos ministro Juozo Oleko iniciatyva. Jis pasiūlė šia diena papildyti Atmintinų dienų sąrašą.

Balandžio 27-oji pasirinkta todėl, kad tą dieną 1918 m. Lietuvos Taryba sudarė Sveikatos komisiją, kurios nariais tapo daktaras Jonas Basanavičius, inžinierius profesorius Steponas Kairys ir kunigas Justinas Staugaitis. Vėliau į jos veiklą įsitraukė iš Rusijos sugrįžęs daktaras Jurgis Alekna, paskirtas Vidaus reikalų ministerijos Sveikatos departamento direktoriumi.

Šią dieną rengiami medikų susibūrimai, konferencijos, dalijamasi darbo patirtimi.

KOMENTARAI