Saugaus eismo dieną – ant perėjos apelsinus išbarstę senukai

Balandžio 6-oji – Saugaus eismo diena. Ta proga vykusiame renginyje jonaviečiai galėjo iš arti pamatyti naujus Jonavos policijos komisariato automobilius, vairuotojų „siaubu“ vadinamus greičio radarus, išmokti atlikti dirbtinį kvėpavimą. Netrūko ir staigmenų – atsitiktinai renginio dalyviais tapusiems vairuotojams teko atlaikyti jų kantrybę bei toleranciją tikrinančias provokacijas.

Bedarbių skaičius Jonavoje ir toliau auga
Būk atsakingas – pasirūpink atliekomis tinkamai!
Vietoje cigaretės – obuolys

Kartu su partneriais

Vidudienį Santarvės aikštėje jonaviečių laukė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jonavos rajono policijos komisariato pareigūnai, kuriems talkino partneriai – Jonavos r. savivaldybės administracija, vairavimo mokykla ,,Rigveda“ ir Jonavos r. Savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

Kaip pasakojo bendruomenės pareigūnė Larisa Paklina, tokie renginiai organizuojami jau ne pirmus metus.  Pareigūnai tikisi, kad jų surengta iniciatyva  prisidės prie vairuotojų atsakingumo ugdymo.

,,Kasmet stengiamės sugalvoti kažką naujo ir įdomaus. Džiaugiamės, kad šiandien mums talkino socialiniai partneriai. Vairavimas prasideda nuo pamokų ir supratimo ugdymo. Dėl to čia svarbų vaidmenį vaidina ir vairavimo mokykla, ir Visuomenės sveikatos biuras. Aikštė šalia Savivaldybės buvo pasirinkta tam, kad kuo daugiau praeivių pamatytų policijos priemones, kurių pagalba kontroliuojamas eismas. Galbūt žmonės dažnai nežino, kas yra alkotesteris, nėra matę jo iš arti. Čia jie galėjo viską patys paliesti ir pamatyti”, – pasakojo L. Paklina.

Nauji automobiliai

Susirinkę jonaviečiai galėjo apžiūrėti ir policijos transporto priemones, tarp kurių buvo artimiausiu metu į gatves išriedėsiantis naujas „VW Transporter“ automobilis. Tiesa, į Jonavos PK pareigūnų rankas bus patikėti du tokie automobiliai.

Pasak Jonavos PK viršininko Šarūno Martinkėno, pastarieji aprūpinti kasdieniniam policijos darbui reikalingomis priemonėmis. Pareigūnai net nevažiuodami į komisariatą galės surašyti pažeidimų protokolus, o prireikus, pasinaudoti ir transporto priemonėse įrengtomis areštinėmis.

,,Šie automobiliai turi įrengtas specialias nišas ginklams, neperšaunamoms liemenėms ir nepaklususius vairuotojus sustoti priverčiančius ,,ežius”. Juose yra kondicionieriai, specialus apšvietimas, viduje ir išorėje įrengtos kameros. Tikimės, kad šie automobiliai dirbs visą parą ir patruliuos gatvėse bei reaguos į įvykius”, –  pasako Š. Martinkėnas.

Greitis ir alkoholis

Be naujųjų transporto priemonių buvo pristatytas ir pažangus nešiojamas lazerinis greičio matavimo prietaisas, galintis priartinti vaizdą, įrašyti nuotraukas ir vaizdo įrašus. Jis turi lietimui jautrų ekraną, automatinį ir rankinį darbo režimą, momentinį įkalčių atvaizdavimą ekrane. Visgi tokio greičio matuoklio mūsų rajono PK neturi. Tačiau galbūt, su rajono savivaldybės pagalba, greitu metu jie atsidurs ir Jonavos pareigūnų rankose.

Čia pat praeiviai galėjo apžiūrėti, kaip patys pareigūnai juokais sako, vairuotojų ,,siaubą” – nežymėtą automobilį, kuris matuoja greitį. Vis tik renginyje dalyvavęs autoklubo ,,Extreme Drivers”  vadovas Valdemaras Krajauskas ragino vairuotojus pamiršti baimes dėl greičio radarų ir greičio pedalą spausti tik uždarose erdvėse.

,,Reikia pripažinti, kad daugumai vairuotojų patinka greitis, tačiau reikia mokėti jį sukontroliuoti ir pasirinkti vietą, kurioje nekiltų pavojus kitiems žmonėms. Ekstremaliose situacijose dažnas tiesiog pasimeta ir užmerkia akis. Mūsų klubo pavadinimas ir kilo iš to, kad organizuojame lenktynes bei pamokėles vairuotojams, kurie sugebėtų valdyti automobilį sudėtingose situacijose. Mes visada už tai, kad greitis būtų rodomas ne gatvėse, kuriose kyla pavojus pėstiesiems ir kitiems eismo dalyviams, o uždarose erdvėse, varžybose. Lenktyniaudamas varžybose tu būsi įvertintas taškais ir balais, o rodydamas greitį gatvėje – sulauksi  žmonių, kurie pasukios prie smilkinio pirštą, ir pareigūnų dėmesio. Greitį rodykime tik uždarose erdvėse. Jonaviečiai tam turi Gaižiūnų poligoną”, – kalbėjo V. Krajauskas.

Renginio organizatoriai nepamiršo ir kitos, galvos skausmą pareigūnams keliančios, problemos – apsvaigusių vairuotojų. Apie alkoholio žalą susirinkusiems pasakojo Jonavos sveikatos biuro atstovai, jiems talkino maltiečių ruošiami jaunieji mokyklų paramedikai. Praeiviai turėjo galimybę susipažinti su dirbtinio kvėpavimo atlikimo subtilybėmis ir sužinoti, kaip taisyklingai sutvarstyti pjautines, durtines žaizdas, atvirus lūžius.

Smagi provokacija

Kad ir kiek pramogų bei staigmenų pateikė renginio organizatoriai, ko ne daugiausiai dėmesio sulaukė itin lėtai perėją kirtusių, ant jos patogiai kėdėse įsitaisiusių ir laikraštį skaičiusių, apelsinus išbarsčiusių senukų pora. Negana to, vairuotojams teko kantriai laukti, kol visai neatsakingai perėją kirtę senoliai sušoko ir savo šokius. Vieni vairuotai šypsojosi, kiti – nelaukė, kol senukai baigs kirsti kelią ir toliau važiavo savo keliais. Vis tik abejingų čia nebuvo, o kantriai laukiantys galėjo džiaugtis ir simbolinėmis dovanėlėmis. Žinoma, galiausiai paaiškėjo, kad tai tik atrakcija, kurią sukėlė ne kas kitas, o niekada geros nuotaikos ir sumanumo nestokojantys Jonavos kultūros centro jaunuoliai.

Na, o mažuosius jonaviečius linksmino policijos pareigūnas Amsis. Jis įteikė vaikams dovanėlių – atšvaitų, vėliavėlių. Lydėjo juos  iki jauniesiems vairuotojams skirtų mini automobiliukų.

Autorės nuotr.

KOMENTARAI