Ruklos seniūnas netiki, kad jam išreikštas nepasitikėjimas – be politinio krūvio

Ruklos seniūnas netiki, kad jam išreikštas nepasitikėjimas – be politinio krūvio

Vakar, vasario 21 dieną, Ruklos Jono Stanislausko daugiafunkcio centro aktų salėje vyko neeilinis gyventojų susirinkimas. Pastarajame buvo tikimasi aptarti rukliečių klausimus, kuriuose ne kartą užsiminta apie esą nedemokratišką Ruklos seniūno Ginto Jasiuliono elgesį, atsainų gyventojų problemų sprendimą, atsiribojimą nuo jų. Pats G. Jasiulionis tikino, kad šis susirinkimas – „politinis šou“ ir nemaža dalis kritikos strėlių turėtų būti skirtos ne jam, bet rajono valdžiai ar kitoms jai pavaldžioms įstaigoms. Nepaisant to, Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktoriui Valdui Majauskui įteikti du raštai, kuriuose pareikštas nepasitikėjimas ne tik G. Jasiulioniu, bet ir Ruklos seniūnijos seniūnaičiais.

Jonava „Reklamos gaudyklės“ žemėlapyje nusidažė raudonai
Prasidės šimtmečio kelionė „Lietuva Jonavoje“
Pradžiugino Kulvoje gyvenančias mamas

Karšta atmosfera

Praėjusią savaitę Jonavos rajono savivaldybė bei skirtingos žiniasklaidos priemonės išplatino pranešimą, kad šių metų vasario 21-ąją Rukloje vyks gyventojų susirinkimas. Į jį buvo kviečiami rajono vadovai ar jų deleguoti asmenys, Ruklos seniūnijos seniūnas arba jo deleguotas asmuo, Ruklos seniūnaičiai, žiniasklaidos atstovai.

Kaip vakar buvo matyti iš pilnutėlės Ruklos Jono Stanislausko daugiafunkcio centro aktų salės, rukliečiai kvietimą išgirdo, į jį atsiliepė ir mūsų rajono Savivaldybės administracijos direktorius V. Majauskas, keli Tarybos nariai bei rajono politikai.

Ar į susirinkimą atvyks šiuo metu atostogaujantis Ruklos seniūnas Gintas Jasiulionis, buvo neaišku iki pat jo pradžios. Ko gero, dėl to seniūno įžengimas į salę buvo palydėtas plojimų. 

G. Jasiulionis nieko nelaukdamas ėmėsi iniciatyvos – atsistojo salės priešakyje ir pasiruošė analizuoti darbotvarkėje nurodytus punktus: apie Ruklos seniūnijos bei seniūnaičių veiklos ataskaitų detales, informacijos viešinimą gyventojams, duobių lopymą, gatvių apšvietimą, vaizdo stebėjimo kameras, lietaus nuotekų tinklų įrengimą ir t.t. Tačiau greitai paaiškėjo, kad susirinkimą lydės karšta atmosfera – G. Jasiulionis buvo paprašytas prisėsti ir leisti viską kontroliuoti organizatoriams, tuo tarpu pats Ruklos seniūnas ne kartą replikavo, jog susirinkimas – tik „politinis šou“. 

Gyventojai, regis, taip pat susiskirstė į dvi grupes – dalis bet kokiu klausimu aiškiai palaikė G. Jasiulionį, kiti žėrė kritiką. Pasitaikė ir tokių, kurie vieni kitus ramino keiksmažodžiais.

Klausimų lavina

Kritiškai seniūnijos veiklą vertinantys žmonės teigė, jog jos valdomoje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje nuolatos yra trinami nepalankūs klausimai bei komentarai. Taip pat piktintasi, kad miestelyje įrengtos kameros esą yra neveiksmingos nakties metu, nes 23 val. gatvėse įsivyrauja aklina tamsa – apšvietimas yra išjungiamas. Nemažai dėmesio skirta nuotekų, gatvių tvarkymo klausimams.

Reaguodamas į gyventojų priekaištus, G. Jasiulionis tikino, kad dauguma jų turėtų būti skirti ne seniūnijai, o Savivaldybės administracijai bei tokioms bendrovėms kaip „Jonavos paslaugos“, „Jonavos vandenys“. Jis pabrėžė, jog pastarosios rankose – ir Ruklos nuotekų klausimas.

Komentuodamas klausimą dėl seniūnijos paskyroje trinamų komentarų, jis teigė, jog pašalinami tik neetiški, neapykantą kurstantys pasisakymai.

 „2018 metų ataskaitoje rašoma, kad seniūnijoje kvalifikaciją tobulino tik seniūno pavaduotoja. Ar nepainiojami viešieji ir privatūs interesai? Juk vieša paslaptis, kad Dovilė Survilaitė ir Gintas Jasiulionis veda bendrą ūkį, o Lietuvoje lyg ir galioja įstatymai, kur sugyventinių statusas lygus šeimos?“ – taip skambėjo dar vienos gyventojos klausimas.

„Gal reikia man šitiems žmonėms, kurie intrigas kelia, atsakyti. Man labai patinka šitas klausimas. Aš jį gaunu per šią rinkiminę kampaniją vos ne kiekvienuose debatuose. Ir žinau, kad tai visą laiką kyla iš socialdemokratų ir jų atstovų (…) Aš labai didžiuojuosi, kad savo laisvą laiką tiek politinėje, tiek visuomeninėje veikloje mano pavaduotoja Dovilė Survilaitė, graži ir protinga moteris, skiria visai šitai veiklai. Ačiū jai. Nežinau, jeigu čia dabar mano asmeninį gyvenimą ir skalbinius kažkas skalbs, tai gal užeikite, skalbinių dėžę patikrinkite?“ – ironizavo seniūnas, pridurdamas, kad viešieji ir privatūs interesai šiuo klausimu nėra painiojami.

Keli šimtai parašų

Kompromituojančių klausimų būta ir daugiau, tačiau susirinkimo kulminacija galima laikyti kelių šimtų gyventojų pasirašyto rašto  „Dėl Ruklos seniūno neatliekamų pareigų“ įteikimą V. Majauskui.

„Mes, žemiau pasirašiusieji Ruklos seniūnijos gyventojai, norime informuoti Jonavos rajono valdžios atstovus, nepasitikime Ruklos seniūnijos seniūnu Gintu Jasiulioniu ir inicijuojame kreipimąsi į Jus, reikalaudami atleisti Ruklos seniūnijos seniūną Gintą Jasiulionį iš užimamų pareigų (…). Seniūnijų vaidmuo yra susijęs su Savivaldybės administracinių ir viešųjų paslaugų priartinimu prie žmogaus, jų prieinamumo vietos bendruomenei didinimu. Seniūnija, būdama arčiausiai gyventojų, atlieka tarpininkės vaidmenį tarp Savivaldybės ir vietos bendruomenės, taip priartindama vietos valdžią prie gyventojų.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatymo nuostatomis, seniūnas turi spręsti vietos gyventojų problemas, nagrinėti jų prašymus, skundus, telkti bendruomenę, supažindinti seniūnaičius ir vietos gyventojus su patvirtintu seniūnijos metiniu veiklos planu, ūkiškai tvarkyti seniūnijai skirtus asignavimus ir pan., tačiau viso to dauguma Ruklos gyventojų pasigenda. Miestelio seniūnas pasižymi autokratiškais valdymo metodais, neatsižvelgia į seniūnaičių, miestelio bendruomenės nuomonę.

Gyventojai kantriai (jau daugiau nei dešimtį metų) laukia miestelio kelių, gatvių, šaligatvių ir kiemų sutvarkymo, neapsemtų pravažiavimų, miestelio apšvietimo, likusių senų griuvėsių išvežimo ir teritorijų sutvarkymo, viešųjų erdvių gerbūvio gerinimo (miestelio parkas ir tvenkinys), pagarbaus seniūno elgesio ir bendravimo su gyventojais nepažeidžiant žmogaus konstitucinių teisių, galimybės laisvai ir viešai reikšti (objektyvią, neįžeidžiamą) nuomonę bei pastabas be susidorojimo pasekmių.

Mes, žemiau pasirašiusieji, reikalaujame atsižvelgti į išsakytas gyventojų pastabas ir nuogąstavimus, siūlome peržvelgti Ruklos seniūno (Jonavos r.) Ginto Jasiulionio per eilę metų (ne)atliktus darbus, galimus įgaliojimų viršijimus bei svarstyti galimybę atleisti seniūną iš užimamų pareigų.

Mūsų bendruomenė nusipelnė kokybiškų sprendimų dabar, nes mes jau per ilgai laukiame”, – rašoma V. Majauskui ir rajono merui Eugenijui Sabučiui adresuotame rašte.

Po juo sugulė 325 gyventojų parašai, dar apie 190 parašų yra šalia portale peticijos.lt patalpintos peticijos ,,Dėl Ruklos seniūno neatliekamų pareigų“.

Nepasitikėjimas išreikštas ir visų seniūnijų seniūnaičiais: Asta Černeckienė – Ruklio seniūnaitija, Oksana Grakalskytė – Rupeikio seniūnaitija, Donatas Liepys – Piliakalnio seniūnaitija, Vilma Praškevičienė – Centro seniūnaitija, Virginijus Kudrickis – Rytų seniūnaitija, Liudmila Melzbakienė – Vakarų seniūnaitija. Raštas „Dėl nepasitikėjimo Ruklos seniūnijos seniūnaičiais” adresuotas V. Majauskui ir G. Jasiulioniui.

Parašais netiki

„Labai norėčiau, kad elektroninėje erdvėje (aut. past. po virtualia peticija) paskaitytumėte komentarus.  Man ir labai patiko. Dauguma ten visų surinktų parašų priklauso palaikantiems mane žmonėms. Ką aš bandau pasakyti? Labai norėčiau paprašyti pavaduotojos paduoti voką. Norėčiau į jį sudėti nepasitikėjimą seniūnaičiais, nepasitikėjimą seniūnu. Mano žiniomis, didžioji dalis šių parašų surinkta neteisėtai. Neduota net pasiskaityti žmonėms, ant ko jie pasirašo. Vienas žmogus rašo rusų kalba, kad mane apgavo (aut. past. G. Jasiulionis iškėlė ir parodė susirinkusiems esą jam įteiktą gyventojo raštą)“ –  kalbėjo G. Jasiulionis, pridurdamas, kad žino ne vieną panašų parašų rinkimo atvejį.

„Gerbiamas direktoriau, aš norėčiau, kad šiuos dalykus užantspauduotume ir perduotume teisėsaugai, išsiaiškinsime, ar jie yra nefalsifikuoti. Aš turiu įtarimą, kad jie yra falsifikuoti ir pusė jų yra neteisėti“, – į V. Majauską kreipėsi G. Jasiulionis.

Salėje tuo metu girdėjosi ir palaikantys plojimai, ir pasipiktinusių žmonių šūksniai.

V. Majauskas, reaguodamas į G. Jasiulionio pareiškimą, patikino, kad jis turi teisę kreiptis į teisėsaugą, tačiau gyventojų parašų jam neperleido.

Inicijuos tarnybinį patikrinimą

Kokią galią turi V. Majauskui gyventojų įteikti raštai?

„Viskas reglamentuota teisiškai. Seniūnaičių atšaukimo tvarka – aiškiai numatyta. Jeigu jais nepasitikėjimą pareiškia ne mažiau kaip 5 procentai seniūnaitijos gyventojų, administracijos direktorius Tarybos nustatyta tvarka, atšaukia juos. Kalbant apie nepasitikėjimą seniūnu, reikia prisiminti, kad seniūnas – karjeros valstybės tarnautojas.  Jis gali savo darbą dirbti iki 65-erių metų. Jei yra surinkti parašai, išdėstyti tam tikri faktai, aš, kaip administracijos direktorius, galiu inicijuoti tarnybinį patikrinimą“, – kalbėjo V. Majauskas, pridurdamas, kad tarnybinis patikrinimas Ruklos seniūnui bus inicijuotas, tačiau kovo 3-ąją – rinkimai ir jei G. Jasiulionis bus išrinktas rajono Tarybos nariu, dabar einamų pareigų jis vis vien turės atsisakyti. 

Moralinis klausimas?

Savivaldybės administracijos direktorius išsakė savo nuomonę ir dėl G. Jasiulionio bei jo pavaduotojos santykių. Pasak jo, seniūnas turėtų elgtis garbingai ir pagaliau išspręsti šį viešų bei privačių interesų konfliktą.

„Sąžiningas žmogus spręstų dilemą. Jei faktas bado visų akis, mano supratimu, vienas iš jų turi pasitraukti. Tai politikui normalu ir žmogiška. Jei tu eini į politiką, turi elgtis sąžiningai, o ne kažką „pritempinėti“. Manau, kad seniūnas neišspręsdamas šio interesų konflikto – neatleisdamas iš darbo savo pavaduotojos arba neišeidamas pats, elgiasi neetiškai“, – kalbėjo V. Majauskas.

Savivaldybės administracijos direktorius įsitikinęs, kad šio susirinkimo nereikėtų sieti su politika.

„Išgirdome paprastų žmonių skaudulius, kasdienines problemas, kurias seniūnui reikia spręsti. Jis tam čia ir yra 21-erius metus. Jei seniūnas iki šiandien nesusikalba su žmonėmis, gal laikas keisti seniūniją arba darbą?“ – retoriškai klausė V. Majauskas.

Viskas surežisuota?

„Naujienoms“ pakalbinus G. Jasiulionį, šis toliau užtikrintai teigė, kad susirinkimas – surežisuotas spektaklis. Seniūno žodžiais tariant, jo ėmėsi Jonavoje dominuojanti partija.

„Visų pirma, susirinkimas vyksta rinkimų išvakarėse, dabar – paskutinės dienos, kada galima užpilti ant konkurentų purvo.Viskas yra apskaičiuota, sudėliota. Vėl gi susirinkimo organizatoriai yra tiesiogiai priklausomi nuo tam tikros politinės partijos bei visuomenės informacijos priemonės rengėjo, kuris – priklausomas. Turime informacijos, kad visos konsultacijos buvo derintos su ta politine jėga – buvo vykstama į Jonavą prieš organizuojant susirinkimą, prieš įvairiausius parašų rinkimus ir t.t. Mes turime pakankamai informacijos ir galime susakyti konkrečias datas. Žinote, esame įsitikinę, jog visa tai – surežisuotas politinis spektaklis, norint pakenkti man, kaip kandidatui į merus (…). Susirinkime buvo daromas spaudimas iš surežisuotų klausimų. Stovėdamas mačiau, kad mane palaikantys žmonės neturėjo galimybės pasisakyti – leista kalbėti tik priešiškai nusiteikusiems asmenims“, – savo nuomonę dėstė Ruklos seniūnas.

Įtaria klastojimą

Vertindamas faktą, kad susirinkimo metu V. Majauskas nesutiko perduoti parašais pažymėto rašto teisėsaugai, G. Jasiulionis įžvelgia Savivaldybės administracijos direktoriaus baimę.

„Mes paprašėme administracijos direktoriaus, kad pasielgtume teisingai – atsinešėme didelį voką, kuriame galėjome užklijuoti surinktus parašus, viską užantspauduoti, pasirašyti ir perduoti teisėsaugai, jog ištirtų. Direktorius pabūgo. Tai parodo, kad viskas padaryta su jų žinia, kad jie bijo, jog išaiškės parašų klastojimas. Pasiūlymo buvo išsigąsta. Reiškia, tie parašai nėra autentiški. Įtariu, kad tarp jų daug suklastotų“, – kalbėjo G. Jasiulionis.

Seniūno žodžiais tariant, miestelyje, kuriame gyvena apie 2500 žmonių, net ir naudojantis apgaule, surinktas palyginus nedidelis kiekis parašų.

„Kai seniūnija oficialiai rinko parašus, žmonės ateidavo ir pasirašydavo. Dėl policijos nuovados surinkome netoli 2000 parašų, dėl  pėsčiųjų-dviračių tako tarp Ruklos bei Jonavos taip pat surinkome tūkstančius jų“, – kalbėjo G. Jasiulionis.  

KOMENTARAI