Rimvydas Valatka: Seimo šūkis – „Atgal į Gyvulių ūkį!“Rimvydas Valatka / Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Rimvydas Valatka: Seimo šūkis – „Atgal į Gyvulių ūkį!“

Valdžios bandymai riboti privataus verslo veiklą sulaukia vis didesnės visuomenės kritikos ir pasipriešinimo. Įtakingiausias Lietuvos apžvalgininkas Rimvydas Valatka bandymus prastumti strateginių įmonių veiklą reglamentuojančio įstatymo pataisų paketą prilygino legendiniam, totalitarizmą iliustruojančiam kūriniui „Gyvulių ūkis“.

Seimo buldozeriu nustatomos prievolės verslui
Jonaviečių 3D gaminiai užkariavo Prancūziją
Po melagingų pažadų – didėjantys SGD terminalo mokesčiai

„Valdžia skuba įvesti dar daugiau įvairių mūsų laisvės apribojimų. Ir, kas tokiais atvejais neišvengiama, taip pat ir prikurti naujų biurokratinių darinių. Vaizdžiai kalbant, iškėlus virš Seimo šūkį „Atgal į Gyvulių ūkį!“ faktams pernelyg nenusikalstume“, – savo tradiciniame pirmadieniniame komentare per „Žinių radiją“ rėžė R. Valatka.

Pasak autoritetingo apžvalgininko, „Valstybės saugumo departamento ir Ūkio ministerijos stumiamos įstatymo pataisos dėl strateginių valstybės įmonių ir trijų privačių bendrovių rodo absoliutų nepasitikėjimą savo piliečiais ir jų veikla“.

Jis atkreipė dėmesį, kad numatomos pataisos įtvirtins praktiką, kuri prieštarauja Lietuvos tarptautiniams įsipareigojimams: „Iš politinio pasitikėjimo viceministrų sudarytai specialiai komisijai suteikiamos neribotos teisės kištis į privačių bendrovių ūkinę veiklą prieštarauja ES Teisingumo Teismo praktikai. Valstybė įgis teisę kištis į privačios įmonės sudaromus sandorius, jeigu jie viršytų 10 proc. metinių įmonės pajamų. Lietuva taptų vienintele ES valstybe nare, kurioje valstybės institucijos galėtų tikrinti visus privačios bendrovės sudaromus sandorius. Tarp jų net tuos, kurie nėra susiję su nacionaliniu saugumu.“

Savo žodžius R. Valatka argumentavo pateikdamas kitų šalių (ne Rytų, o Vakarų) pavyzdžius. „ES valstybėse narėse valstybė paprastai reglamentuoja išimtinai tik strateginių įmonių akcijų įsigijimą, – teigė apžvalgininkas. – Tarkim, Vokietijos ekonomikos ir energetikos ministerija turi teisę peržiūrėti, o kartais ir uždrausti sudaryti sandorius tik tuo atveju, jei ne Europos Sąjungos investuotojas siekia įsigyti 25 proc. strateginės reikšmės turinčios įmonės akcijų. Prancūzijoje riba yra dar didesnė – 33,33 proc. akcijų.“

LŽ jau rašė, kad verslas prieštarauja prastai parengtam įstatymo pataisų projektui, kuris reglamentuotų strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių veiklą. Įstatymas leistų valdžiai kištis ir kontroliuoti privačių įmonių sandorius, kurių vertė prilygsta ar yra didesnė negu įmonės 10 proc. metinių pajamų.

Valdžios sudaryta komisija galėtų užkirsti kelią ne tik būsimiems verslo sandoriams, bet ir nutraukti jau sudarytas sutartis. Tačiau nenumatomas mechanizmas, kaip būtų kompensuojama įmonei padaryta žala. Seimo Ekonomikos komiteto svarstomą pakoreguotą Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo pakeitimo įstatymo projektą Lietuvos verslo bendruomenė daugiausia kritikuoja dėl to, kad į strateginių įmonių sąrašą yra įtrauktos trys privačios bendrovės – AB „Orlen Lietuva“, AB „Telia Lietuva“ ir AB „Achema“.

Viešai deklaruojama, kad įstatymo projektą parengė Ūkio ministerija, bet tikrojo pataisų projekto autoriaus ir iniciatoriaus nežino net projektą taisantys Seimo nariai.

© Lietuvos žinios

KOMENTARAI