Išvežus iš aikštelių įrenginius, jų vietos liko nesutvarkytos, o netoli garažų krūmais apaugęs griovys pilnas įvairiausio šlamšto. Kęstučio Putelio nuotr.

Rimkų gyventojai spaudžia tvarkdarius į kampą

Jonaviečiai, norintys gyventi švarioje ir sutvarkytoje aplinkoje, tampa vis reiklesni miesto valdžiai, savo kaimynams ir nevalyviems garažų bendrijų šeimininkams. Neseniai redakcija gavo grupės Rimkų mikrorajono gyventojų laišką, kuriame iškeliamos garažų bendrijų ir kai kurios kitos problemos.

Rajono ūkininkai rikiavo darbus
Apdovanoti jaunieji savanoriai
Bankas paliko jonaviečius be grynųjų pinigų

Gyventojų laiškas

Gerbiama redakcija, mes, Rimkų mikrorajono gyventojai, negalime likti abejingi dėl kai kurių miestą aptarnaujančių įmonių veiklos.

2016 metų rudenį Chemikų, P. Vaičiūno gatvėse buvo išgriauti seni, nuo tarybinių laikų vaikų žaidimų aikštelėse užsilikę įrenginiai. Kai kurie jų galėjo dar stovėti, ypač smėlio dėžės, įrengtos prieš daugiabučių langus. Juk kiekviena mama nori matyti savo mažylį pro langą. Tiesa, yra įrengtos naujos, modernios vaikų žaidimų aikštelės, tačiau jose karaliauja augesni vaikai. Jie sukasi ratu dideliu greičiu, laksto, tad mažieji tampa nesaugūs.

Gal galėtų rajono Savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius pasidairyti po tas gražias aikšteles ir įspėti paauglius, kad ši vieta skirta mažiesiems gyventojams?

Be to, nupjovus senuosius įrenginius, išvežus lentas, kuriomis buvo aptvertos smėlio dėžės, liko duobės. Kaip reikės šienauti, kai tokie nelygumai? Kodėl šie darbai nebuvo iki galo užbaigti?“

Laiške dar teiraujamasi, kur panaudoti nupjauti stovai, ant kurių gyventojai kabindavo skalbinius arba nešdavo valyti kiliminius takus, o jaunimas ateidavo pasportuoti. „Likusios tik duobutės žemėje. Peršasi išvada, kad kažkas susirinko metalą. O kur jis nukeliavo, neaišku“, – baigiamas laiškas, kurį gyventojų vardu pasirašė Rapolas.

Seniūno komentaras

Jonavos miesto seniūnas Povilas Beišys, komentuodamas gyventojų nuomonę, pabrėžė, kad seni įrenginiai žaidimų aikštelėse buvo nusidėvėję, aplūžę, ne tik nepatrauklūs, bet ir nesaugūs, todėl ir nuspręsta visiškai jų atsisakyti.

Pasak jo, darbus atliko bendrovės „Jonavos paslaugos“ komunalinio ūkio darbininkai, kurie buvo atsakingi už tų vietų sutvarkymą. „Šios įmonės tarnyba ir išardo, ir iki galo sutvarko aplinką. Mūsų tikslas – likusias duobes užpilti juodžemiu ir pasėti žolę. Manau, kad tai tėra vienetinis atvejis, kai buvo dirbama vėlų rudenį ar net žiemos pradžioje. Nejaugi manote, kad mes patys kasime sau duobę? Jeigu kur nors likę nelygumų, sutvarkysime. Tai tikrai ne darbininkų aplaidumas, bet, matyt, oro sąlygos neleido užbaigti darbų iki galo“, – sakė P. Beišys.

Kalbėdamas apie metalinius stovus, jis paaiškino, kad metalo laužas yra utilizuojamas teisės aktų nustatyta tvarka. „Tie strypai nėra išmetami, bet pristatomi į  įmones, užsiimančias metalo perdirbimu. Šiais reikalais rūpinasi taip pat „Jonavos paslaugos“, – teigė seniūnas.

Aikštelę panaikino

Laiške iškelta dar viena, kur kas opesnė Rimkų mikrorajono problema, liečianti garažų bendrijų „Kalva“, „Viltis“ ir „Ratas“ masyvą.

Prieš kelerius metus prie centrinio įvažiavimo buvo įrengta komunalinių atliekų surinkimo aikštelė. Tačiau šių valdų šeimininkai ėmė savivaliauti – prie buitinėms atliekoms pastatytų konteinerių sutempdavo įvairų šlamštą: automobilių detales, sėdynes, tepalų talpyklas ir t. t. Tad konteineriai buvo panaikinti, o toje vietoje atsirado paaiškinantis ir perspėjantis užrašas: „Gerbiami gyventojai, dėl panaikintos komunalinės buitinių atliekų surinkimo aikštelės prie jūsų garažų bendrijų visų gyventojų prašome elgtis pilietiškai. Prašome naudotis artimiausiomis komunalinių buitinių atliekų aikštelėmis Chemikų g. 2,15 ar 28. Miestas stebimas vaizdo kameromis. Gyventojai, piktybiškai šiukšlinantys miesto teritoriją, bus baudžiami pagal Lietuvos Respublikos galiojančius įstatymus. UAB „Jonavos paslaugos“ atliekų tvarkymo skyrius, tel. (8 349) 53 689.“

Trūksta sąmoningumo

Panaikinus aikštelę, trys garažų bendrijos liko be konteinerių, tad kiekvienas savininkas suka galvą, kaip atsikratyti susikaupusio šlamšto. Atsirado gudragalvių, kurie ir komunalines atliekas, ir statybinį laužą, kuro statines, kibirus ar kitokį griozdą tiesiog suvertė už garažo teritorijos augančiuose krūmuose.

„Visi mąsto, kaip išspręsti šį klausimą, – samprotavo P. Beišys. – Didžiausia problema – žmonių sąmoningumo stoka. Jų samprata – šiukšles galima mesti į griovį, o ne nuvežti į specialią jų surinkimo vietą. Kaip įkalti žmonėms į galvas, kad šiam reikalui yra specialios vietos, kuriose surenkamos visos stambiagabaritės ar kitokios nebuitinės atliekos? Tik įsivaizduokite, buvo atvejis, kai kažkas atgabeno nebenaudojamą sofą į kapinių konteinerius. Kam gaišti laiką naktį, kai niekas nemato, jei galima tą daiktą tvarkingai nuvežti į Darbininkų gatvėje ar Jonalaukio kaime esančias aikšteles ir palikti nemokamai?“

Jonavos rajono savivaldybės Aplinkos ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rasa Raicevičienė  sakė nesuprantanti tokio žmonių elgesio.

„Visi teisės aktai ir taisyklės nurodo, kad konteineriai prie garažų turi būti. Taip ir buvo padaryta. Bet į juos galima mesti tik buitinės paskirties šiukšles. Visa kita privalu nuvežti į stambiagabaričių atliekų aikšteles. Ne paslaptis – garažuose apstu visokių dirbtuvių dirbtuvėlių, autoservisų, montuotojų ir taisytojų. Tad ir tempia viską į aikštelę, nors taip daryti negalima. Mano nuomone, teisingiausia būtų, jeigu kiekviena bendrija atskirai sudarytų sutartį su bendrove „Jonavos paslaugos“ ir turėtų savus konteinerius. Beje, bendrijos moka už naudojimąsi bendro naudojimo konteineriais, bet tvarkos vis tiek nėra“, – sakė skyriaus vedėja.

Ieškos kompromiso

Bendrovės „Jonavos paslaugos“ direktorius Edmundas Mulokas patikino, kad ši problema bus išspręsta. „Iš tiesų anksčiau įrengtą buitinių atliekų surinkimo aikštelę prie įvažiavimo į garažus patys vairuotojai pavertė  autodalių sąvartynu, todėl jos ir buvo atsisakyta. Garažų bendrijų vadovams išsiųsti raštai dėl sutarčių perrašymo. Jie turėtų nurodyti vietas, kur pastatyti konteinerius, kad galėtų privažiuoti transportas juos ištuštinti“, – komentavo E. Mulokas.

Jeigu atsitiktų taip, kad ir prie naujų konteinerių bus tempiamos stambiagabaritės atliekos, komunalinė tarnyba paprasčiausiai jų neveš, ir patys garažų šeimininkai privalės išgabenti į specialias vietas. „Mes į pagalbą pasitelksime Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus, gamtos apsaugos darbuotojus. Gal sudrausminti padės baudos? Vieną kartą reikia tvarką įvesti. Taip toliau tęstis negali“, – įsitikinęs „Jonavos paslaugų“ direktorius.

Jo manymu, reikia ieškoti kompromiso. Garažų savininkai galėtų kreiptis į Savivaldybės Aplinkos ir sveikatos skyrių arba tiesiog į bendrovę „Jonavos paslaugos“ ir prašyti, kad būtų įrengta stambiagabaričių atliekų aikštelė. „Žinoma, savininkai už šią paslaugą turėtų mokėti. Jeigu patys nenori išsivežti, tai turės sumokėti“, – svarstė E. Mulokas.

Akcija – viešoms erdvėms

Neseniai vykusi švarinimosi akcija „Darom“, atrodo, garažų šeimininkų nepalietė.

„Garažų bendrijos yra labai įdomios. Jų savininkai visko nori – kelių, asfaltų, trinkelių, takelių, o kai tik patiems reikia susitvarkyti, energija išblėsta, – dėstė skyriaus vedėja R. Raicevičienė. – Bendrijų vadovai rodo „iniciatyvą“ – užsiregistruoja, kad dalyvaus akcijoje ir tvarkys atitinkamus plotus. O kaip būna iš tikrųjų? „Darom“ yra viešų teritorijų tvarkymas. Garažų savininkai pasižymi tą objektą, kuris yra jų garažų valdose, o ne vieša erdvė. Į nurodytą vietą pritempia padangų, detalių – atseit tiek surinko. Bet juk savo kiemą jie turi tvarkyti kasdien, o ne akcijos metu. „Darom“ tikslas ir visa filosofija nukreipti į viešų erdvių švarinimą. Nekyla abejonių, kad krūmuose sumestos atliekos atsirado iš garažų. Padangų ar kuro statinių žmonės iš Kauno gatvės neatvilko. Tačiau kodėl akcijos metu nesusitvarkė to krūmais apaugusio šlaito, kuris, beje, yra šalia bendrijų masyvo,  atsakymo nerandu. Netolima ateitis parodys, ar tik neteks kai kurių piktavalių nubausti už šiukšlinimą ir gamtos teršimą.“

Bendrijos pozicija

Garažų bendrijos „Kalva“ pirmininkas Arvydas Antanaitis sako, kad, nelikus atliekų surinkimo aikštelės prie jų teritorijos, susikaupusias atliekas išveža į bendro naudojimo konteinerius, o už šią paslaugą moka mokesčius. Jo nuomone, komunalinių atliekų garažuose pasitaiko labai nedaug, tai ir tie konteineriai esą ne itin reikalingi. Pašnekovas kategoriškai neigia, kad netoliese augančiuose krūmuose šiukšlių atsikratė garažų savininkai. Anot jo, ten ne garažų teritorija, bet Savivaldybei priklausantis plotas, tad bet kuris jonavietis ten galėjo išmesti įvairius daiktus.

Bendrijos pirmininkas įsitikinęs, kad prie įvažiavimo veikusioje atliekų surinkimo aikštelėje stambiagabaritės atliekos atsirado ne iš garažų. Jo nuomone, gyventojai, pamatę nuošalesnę vietą, čia atsikrato savo šlamšto – nereikia vežti į specialiai tam reikalui esančius objektus.

„Taip ir ateityje bus. O garažų bendrijų teritorija pritaikyta lengviesiems automobiliams, ne sunkiasvorėms mašinoms. Taigi viduje aikštelei vietos kaip ir neturime. Yra ir kita medalio pusė. Kodėl man, bendrijos pirmininkui, juridiniam asmeniui, draudžiama atliekų išvežimo sutartį sudaryti su kita įmone, būtinai privalau pasirašyti tik su „Jonavos paslaugomis“? Jokio pasirinkimo, turiu laikytis monopolininko reikalavimų“, – piktinosi „Kalvos“ garažų bendrijai vadovaujantis A. Antanaitis.

KOMENTARAI