Rekordinė šachmatininkų sueiga

Rekordinė šachmatininkų sueiga

Kasmet tradiciškai į Jonavoje organizuojamą turnyrą, skirtą šviesaus atminimo treneriui Richardui Banaičiui atminti, suvažiuoja šachmatų entuziastai, mėgėjai, profesionalai iš visos Lietuvos. Šiemet Kūno kultūros ir sporto centras pakvietė į 20-ąsias varžybas.

Rajono pirmenybės: trečioji „Gaschemos“ pergalė, „Žaibo kirtis“ žaibiškai mušė įvarčius (varžybų nuostatai)
Lietuvos sniego tinklinio bei salės tinklinio čempionatai vyks Jonavoje
Paskutinėse sezono rungtynėse – su SK „Baltija“

Sporto centro direktorė Regina Stupurienė, linkėdama dalyviams sėkmės, pabrėžė, kad turnyre pagerintas dalyvių skaičiaus rekordas, kai susirinko net 215 galvočių iš įvairiausių šalies kampelių.

Jau penkti metai varžybos rengiamos dviejuose turnyruose. A turnyre (91 dalyvis) varžėsi suaugusieji ir jauniai (1999 m. gimę ir jaunesni), o B turnyre (126 dalyviai) savo sugebėjimus demonstravo vaikai (2007 m. gimę ir jaunesni) bei jaunučiai (2003 m. gimę ir jaunesni). Šįkart šachmatininkai prie stalų susėdo Raimundo Samulevičiaus ir Justino Vareikio progimnazijų sporto salėse ir išmintį demonstravo nuo ankstyvo ryto iki vakaro.

Taisykles paskelbė Kūno kultūros ir sporto centro Šachmatų skyriaus treneris ir šių varžybų vyr. teisėjas Donatas Vaznonis. Tarptautiniam arbitrui padėjo teisėjų brigada: FIDE teisėjas Gintas Zybartas, nacionalinės kategorijos teisėjai Radvilė Klepeckaitė, Salvinija Gabrilavičienė ir Viktoras Galuščiak.

„Šiemet varžybos buvo ypatingos, – sakė R. Banaičio duktė Daiva Dackevičienė, atvykusi su sūnumi Karoliu. – Aš graudinuosi, nors jau dvidešimt metų praėjo, kai nėra tėčio. Tėtis buvo ypatingas žmogus, savo gyvenimą paskyrė šachmatams. Jis be galo mylėjo savo mokinius, žmones, kuriuos treniravo ir su kuriais buvo šalia. Nesitikėjau, kad turnyrai, kažkada prasidėję nuo kelių dešimčių dalyvių, išaugs iki kelių šimtų. Labai ačiū Sporto centro vadovams už turnyrų organizavimą, taip pat naujajam šachmatų treneriui, kuris tęsia tėčio darbus ir nuoširdžiai dirba su mokiniais.“

D. Vaznonis šiltais žodžiais kalbėjo apie buvusį trenerį R. Banaitį. „Asmeniškai pažinojau Richardą ir netgi prie žaidybinės lentos teko susitikti, – prisiminė varžybų vyr. teisėjas. – Buvo labai įdomus ir smagus pašnekovas, tikrai fanatiškai mylėjo šachmatus ir vaikus. Tai buvo sėkmingas derinys treneriui. Visi su šachmatais susiję žmonės jį pažinojo.“

Apdovanojimų ceremonijoje pirmiausia buvo apdovanoti jauniausi šios sporto šakos galvočiukai. Vaikų grupėje (2007 m. g. ir jaunesni) tarp mergaičių nugalėjo Monika Misiuk iš Vilniaus (6,5 tšk.), o tarp berniukų – alytiškis Saulius Žiukas (6 tšk.).

Jaunučių (2003 m. g. ir jaunesni) grupėje aiškūs lyderiai buvo Ieva Grikšaitė iš Tauragės ir vilnietis Rokas Bandza.

Tarp merginų jaunių ir moterų nugalėtoja paskelbta šiaulietė Gabrielė Fokaitė (4,5 tšk.).

Geriausiu šachmatininku tarp vaikinų tapo tarptautinis meistras Paulius Pultinevičius iš Marijampolės (6,5 tšk.).

Nenuilstantis ir visuose turnyruose dalyvavęs Gintautas Plungė iš Šiaulių bendroje įskaitoje pateko į antrąjį dešimtuką, o tarp senjorų buvo antras (6 tšk.). Šioje grupėje pajėgiausiu tapo Kauno atstovas – tarptautinis meistras Kęstutis Kaunas (6 tšk.).

Atskirais prizais buvo išskirti varžybų šeimininkai jonaviečiai. Tarp negausaus jų būrelio aukščiausia vieta atiteko bendroje įskaitoje tik šeštajame dešimtuke įsitvirtinusiam Gediminui Lakavičiui. Be jo, geriausiai jonaviečių garbę ginti sekėsi Jonui Venckui ir Mariui Glinskui. Visi surinko po 4 taškus.

Gausių plojimų sulaukė pagrindinės įskaitos dalyvių pasirodymas. Atkakliausia kova vyko tarp dviejų turnyre nepralaimėjusių galvočių. Tarptautinis didmeistris iš Vilniaus, daugkartinis šalies čempionas Vidmantas Mališauskas (7,5 tšk.) ir tarptautinis meistras Tomas Laurušas iš Kauno (8 tšk.) tarpusavio partijoje pasidalijo po tašką, tačiau būtent pastarajam žaidėjui to užteko, kad taptų turnyro nugalėtoju.

Vyriausiu turnyro žaidėju pripažintas 80-metis jonavietis Ivanas Astreiko, o jauniausiu – penkiametė Laura Grikšaitė iš Tauragės.

R. Banaitis buvo žinomas Kaišiadorių ir Jonavos vaikų ir jaunimo sporto mokyklų treneris, puikus pedagogas, meno saviveiklos būrelių vadovas. Šių metų liepos 18-ąją jam būtų sukakę 76-eri, tačiau 1997 metų sausio 14 d. jis mirė.

1954 metais baigęs vidurinę mokyklą Kaune, R. Banaitis 20 metų dirbo Pravieniškių septynmetės mokyklos mokytoju ir mokymo dalies vedėju. 1971–1975 m. treniravo Kaišiadorių vaikų ir jaunimo sporto mokyklos (VJSM) jaunuosius šachmatininkus. 1975 metais persikėlė į Jonavą ir čia dirbo rajono VJSM treneriu.

R. Banaitis buvo šachmatininkas, kandidatas į sporto meistrus, pats žaidęs įvairaus rango varžybose ir ugdęs jaunąją kartą. Jis parengė nemažą būrį garsių šalies šachmatininkų. Treneris buvo įvertintas ir apdovanotas medaliais už nuopelnus moksleivių bei Lietuvos sportui.

KOMENTARAI