Reforma: daugiau pareigūnų gatvėse, greitesnis nusikaltimų tyrimasBeveik keturis mėnesius Jonavos PK vadovauja kaunietis Š. Martinkėnas. D. Kasparavičienės nuotr.

Reforma: daugiau pareigūnų gatvėse, greitesnis nusikaltimų tyrimas

Policijos reforma, prasidėjusi prieš kelerius metus, įgijo pagreitį. Visuomenė, neigiamai vertinusi pasikeitimus komisariatuose, atrodo, keičia nuomonę apie pareigūnų veiklą. Apie tai, kaip reforma palietė mūsų rajoną, kalbėjomės su Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Jonavos rajono policijos komisariato (PK) viršininko pareigas laikinai einančiu Šarūnu Martinkėnu.

Pasveikinti achemiečiai, metų virsmą sutikę darbo vietose
Aplink trečiąjį tvenkinį apšvietimo greit nebus
Ar ligoninės likimas priklausys nuo ministro?

Mažėja vadovų

Turėdamas ketvirčio amžiaus vidaus reikalų sistemoje patirtį, Š. Martinkėnas, beveik prieš keturis mėnesius pradėjęs vadovauti Jonavos policijos komisariatui, tęsė savo pirmtako pradėtas reformas. Iki jam pradedant darbą mūsų rajone, jau buvo panaikintas budėtojų poskyris, gyventojų vadinamas budėtojų dalimi, komisariato darbo laikas trukdavo nuo 8 iki 17 val., o po to durys būdavo užrakintos. Tai sukėlė neigiamą žmonių reakciją – daugelis nerimavo, kad prireikus nebeprisišauks policijos pagalbos.

Pasak Š. Martinkėno, tokia nuomonė yra klaidinga, reformos tikslas – pasiekti, kad gatvėse būtų daugiau policijos ekipažų, kurie galėtų bet kuriuo metu padėti nelaimės ištiktam žmogui.

Spartėja tyrimo procesas

Pastaruoju metu, vykdant reformą, Kriminalinės ir Viešosios policijos skyriai, veikę kaip atskiri padaliniai komisariate ir kiekvienas turėjęs savo vadovą, buvo sujungti į vieną – Veiklos skyrių, kuriam vadovauja vienas asmuo.

Veiklos skyriaus pareigūnų žinioje – keturios apylinkės.

„Anksčiau miestas tarsi buvo atskirtas nuo kaimiškųjų seniūnijų, nes turėjo savo pareigūnus. Dabar, skirstant visą rajoną į keturias grupes, kiekvienai atiteko dalis miesto ir rajono. Taip padaryta siekiant išvengti išskirtinės specifikos. Pagal gyventojų skaičių ir atsižvelgiant į užregistruojamus įvykius, kiekvienai grupei tenkantis krūvis tarsi susilygina ar bent supanašėja. Taigi nėra taip, kad vieni dirbtų be atokvėpio, o kiti turėtų daugiau laisvo laiko“, – komentavo PK viršininkas.

Šiuo metu kiekvieną apylinkę aptarnauja septyni pareigūnai. Tyrėjai, kaip ir anksčiau,  dirba su bylomis ir atlieka įvairius procesinius veiksmus.

„Atsirado naujas šešias pareigybes turintis Reagavimo skyrius, kurio sudėtyje yra ir budėtojų poskyryje dirbę pareigūnai, ir patrulių komanda. Jų funkcijos – reaguoti į įvykius, forminti dokumentus ir taip toliau. Šio skyriaus pareigūnai keičiasi kas 12 valandų. Taigi į įvykius reaguoja ir dokumentuoja tiek patruliai, tiek Veiklos skyriaus ekipažai, dirbantys nuo 8 iki 22 valandos. Tad  galima pasakyti, kad pareigūnų gatvėse padaugėjo, o nusikaltimų tyrimo laikas sutrumpėjo. Tiesą sakant, pagal naują struktūrą dirbame labai neseniai, negalime girtis itin greitais tempais, bet pokyčiai jau pastebimi. Tikėkimės, ateityje procesą galėsime dar labiau paspartinti“, – aiškino Š. Martinkėnas.

Būtinas bendradarbiavimas

Š. Martinkėno teigimu, nebūna dienos, kad Veiklos skyriaus ekipažai neapsilankytų jiems priklausančiose apylinkėse – susitvarkę reikalingus dokumentus, atlikę suplanuotus darbus komisariate, jie vyksta į priskirtas teritorijas. Kadangi dabar apylinkių inspektorių pareigybės panaikintos, tad policijos automobilio ar uniformuoto pareigūno pasirodymas tampa tarsi prevencine priemone, drausminančia į pažeidimus linkusius piliečius.

„Seniūnai pageidautų, kad pareigūnas, kaip ir anksčiau, sėdėtų vietoje. Tačiau mes patikinome, kad visada padėsime, nevengsime atvažiuoti į apylinkes, iš anksto žinodami apie organizuojamas masines priemones, dalyvausime jose ir prižiūrėsime viešąją tvarką“, – patikino pašnekovas.

Į prevencinę veiklą stengiamasi įtraukti ir kitus socialinius partnerius, bendruomenių narius, nes pažeidimai ir nusikaltimai yra ne tik policijos, bet ir daug gilesnė problema.

„Mes glaudžiai bendradarbiaujame su Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriumi, Probacijos tarnyba, Vaiko teisių apsaugos skyriumi, organizuojame bendrus reidus. Policija gali nubausti, sulaikyti, bet, tarkime, suteikti kokią nors socialinę pagalbą – psichologinę ar būsto klausimais – į pareigūnų funkcijas neįeina, tai yra kitų institucijų kompetencija. Taigi tik bendromis jėgomis galima rasti geriausią sprendimą“, – pabrėžė PK viršininkas.

Bendruomenės vaidmuo

Pašnekovas pasidžiaugė, kad šiemet nepadaryta sunkių nusikaltimų – nepasitaikė nužudymų, išžaginimų, plėšimų. Tačiau ramesnė kriminogeninė situacija neleidžia nusiraminti.

Š. Martinkėnas, kalbėdamas apie problemas, pabrėžė, kad jos esančios visos Lietuvos skauduliai. Pirmiausia jis įvardijo smurtą artimoje aplinkoje.  Nemažai rūpesčių kelia įvykdomos vagystės ir nelegali prekyba akcizais apmokestinamomis prekėmis.

Pareigūnas įsitikinęs, kad daugelis dalykų priklauso nuo pačių gyventojų, jų požiūrio į savo turto priežiūrą ir apsaugą. „Žmones piktina romų tautybės asmenys, prekiaujantys cigaretėmis turgaus prieigose. Ne vienas yra baustas kelias dešimtis kartų, bet prekyba nesiliauja. O jeigu nebūtų pirkėjų? Jeigu žmonės nepirktų iš nelegalių pardavėjų, jie  išloštų kitose srityse – gal mokesčių ar kitokiais būdais. Mūsų ramus gyvenimas priklauso nuo to, kaip mes rūpinamės savo pačių ar kaimynų aplinka. Labai norėtųsi, kad augantis jaunimas ir sulaukę brandaus amžiaus piliečiai būtų atsakingi ne tik už save, bet ir esančiuosius šalia. Tad kviečiu bendruomenę nenusigręžti nuo pažeidėjo, jį sudrausminti ir bendradarbiauti su policijos pareigūnais. Tik dirbdami visi kartu, pasieksime geresnių rezultatų“, – ragino Jonavos PK viršininko pareigas laikinai einantis Š. Martinkėnas.

KOMENTARAI