Pristatyta knyga apie karžygius

Pristatyta knyga apie karžygius

Jonavos kultūros centre vakar pristatyta Vytauto Venckūno knyga „Jonavos krašto karžygiai 1919 – 1920 m.“. Tai Savivaldybės viešosios bibliotekos leidinys, kurį autorius rengė keletą metų ir skyrė artėjančiam Lietuvos atkūrimo 100-mečiui.

Jonava nusilenkė „Achemos“ veteranams
Greitosios medicinos pagalbos žaidynėse – ir jonaviečiai
Jonavos sporto arenoje – kalėdinis koncertas „Kartu – mes NATO“

Nuskambėjus politinių kalinių ir tremtinių choro „Viltis“ dainoms, V. Venckūnas istoriko žvilgsniu apibūdino to meto Lietuvos situacijos schemą, pabrėžė, kad minėto laikotarpio nepriklausomybės kovose dalyvavo ne tik šauktiniai, bet ir šimtai savanorių. Būtent šiems atminti, įprasminti jų žygius istorinėje atmintyje ir skiriama ši ganėtinai išsamiai sudaryta knyga. „Kai kas mano, kad su ginklu savanoriauti eita tik dėl žemės arba rąstų namui statyti. Jei taip, tada reikėjo labai stipriai tikėti, kad laimėsi. Jei pralaimėsi, tai juk žūsi“,- kalbėjo autorius.

Vertingoje knygoje – Lietuvos archyvuose, muziejuose, bažnyčių metrikose rasta medžiaga, šeimų albumuose išsaugotos nuotraukos. Vien Jonavos krašte, pasirodo, gyveno 125 kariai savanoriai. Kelios dešimtys jų buvo Vyčio Kryžiaus ordino kavalieriai, beveik visi – šauliai. Dabartiniam jaunimui galbūt sunku suvokti, koks ryžtas vedė jų senelius, prosenelius į žūtbūtinę kovą su komunistais, bermontininkais ar Vilniaus kraštą okupavusiais lenkais, koks buvo stiprus tas anuomet  puoselėtas patriotizmas, tačiau pademonstruota išsilaisvinimo jėga kaimynines šalis įtikino, kad Europoje gimsta nauja valstybė. Savanorių kariuomenės subūrimas leido anuomet neprarasti brangaus laiko, kuris galėjo būti pražūtingas jaunai valstybei.

Ypač vertinga leidinio dalis – savanorių artimųjų prisiminimai. Čia autorius pasirodo kaip sumanus kraštotyrininkas, renkąs po žodį, po kruopelytę tai, kas gali atsidurti virš užmaršties bedugnės. Ne veltui dėkingųjų būryje atsidūręs prof. Andriejus Edvardas Ancuta tikino, kad autoriui derėtų padėkoti du kartus.

Savanorių artimieji, autoriaus idėjos bendražygiai turėjo progos dovanai gauti leidinį su autografu, o nespėjusius į renginį V. Venckūnas pakvietė užeiti į biblioteką, įsigyti knygą be antkainio.

Kęstučio Putelio nuotraukos

KOMENTARAI