Priešnuodis gripo ir kitų ligų antpuoliui – skiepai Pasak J. Arbočienės, skiepai yra laikomi saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo užkrečiamųjų ligų. K. Putelio nuotr.

Priešnuodis gripo ir kitų ligų antpuoliui – skiepai

Dėl orų temperatūros ir klimato sąlygų kaitos gyventojai yra imlesni aplink juos cirkuliuojančioms virusinėms infekcijoms, plintančioms oro lašeliniu būdu. Nors dažnai žmonės peršalimą linkę vadinti gripu, iš tiesų šios ūminės kvėpavimo takų infekcijos atvejai gana reti – jų Lietuvoje rudens mėnesiais fiksuojama nedaug. Tiesa, ši liga sugrįžta kiekvienais metais ir privalo būti gydoma greitai. Vis dėlto gydytojai nuo gripo rekomenduoja ir pasiskiepyti.

Uždavinys – skleisti žinias apie klastingą ligą
Jonavoje auga sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis
Išgyti nuo priklausomybių gali padėti ir artimieji

Susirgimų daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Jonavos skyriaus specialistai informuoja, kad didėjantis sergamumas peršalimo ligomis rodo, kad gripo sezonas jau prasidėjo. Gripo sezonu vadinamas laikotarpis nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės (šiemet nuo spalio 2 d.) iki 20-osios savaitės (2018 m. gegužės 20 d.) imtinai.

Jonavos rajone 2017 metų 43 savaitę (nuo 2017-10-23 iki 2017-10-29) iš viso užregistruoti 293 susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis atvejai, iš jų 210 – vaikų. Sergamumo rodiklis siekė 69,52 atv./10 tūkst. gyventojų. Neužregistruota nė vieno gripo atvejo, tačiau 41 savaitę jau buvo konstatuotas pirmasis susirgimas gripu.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėjos Jurgitos Arbočienės, skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Sergant gripu, paūmėja visos lėtinės ligos. Be to, moksliniais tyrimais pagrįsta, kad nėščiųjų skiepijimas yra efektyvus, apsaugo ne tik moteris, bet ir negimusį kūdikį, o motinos antikūnų dėka mažėja gripo infekcijos rizika ir ką tik gimusiems kūdikiams. Nėščiosios skiepijamos valstybės biudžeto lėšomis – joms už skiepus nuo gripo mokėti nereikia.

Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Dvylika skiepų

J. Arbočienės teigimu, šiuo metu Lietuvoje pagal nacionalinį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių naujagimiai, kūdikiai ir vaikai valstybės lėšomis skiepijami nuo 12 užkrečiamųjų ligų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, raudonukės, epideminio parotito, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos, pneumokokinės infekcijos. Nuo praėjusių metų vienuolikos metų mergaitės nemokamai skiepijamos ir nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos, galinčios sukelti gimdos kaklelio vėžį.

„Skiepijimų kalendorius nurodo rekomenduojamą skiepų atlikimo eiliškumą ir dažnį. Jame vaikų skiepijimo tvarka išdėstyta taip, kad organizme laiku susiformuotų imuninis atsakas vienai ar kitai infekcijai ir būtų užtikrinta geriausia įmanoma apsauga nuo jų“, – teigė ji.

Jonavos rajono gyventojams sudaryta galimybė pasiskiepyti ir paskiepyti vaikus savo lėšomis.

VšĮ Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centre, jų filialuose ir ambulatorijose galima pasiskiepyti: nuo erkinio encefalito, B grupės meningokokų – visoms amžiaus grupėms; nuo gripo – 6 mėn. ir vyresnio amžiaus vaikams ir suaugusiesiems, nepriklausantiems rizikos grupėms.

UAB Juodmenos šeimos klinikoje: nuo Rota virusinės infekcijos – 6–24 savaičių kūdikiams; nuo vėjaraupių – 9 mėn. ir vyresnio amžiaus vaikams bei suaugusiesiems; nuo erkinio encefalito, B grupės meningokokų – visoms amžiaus grupėms, nuo gripo – 6 mėn. ir vyresnio amžiaus vaikams ir suaugusiesiems, nepriklausantiems rizikos grupėms.

AB „Achema“ filiale Achemos poliklinikoje: nuo erkinio encefalito ir gripo – visoms amžiaus grupėms.

„Tėveliams, abejojantiems skiepų efektyvumu ir nerimaujantiems dėl pašalinio poveikio, norime priminti, kad skiepai yra laikomi saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Taip apsaugomas ne tik kiekvienas žmogus, bet ir sukuriama saugi aplinka visuomenei“, – teigė J. Arbočienė.

„Norinčiųjų skiepytis žmonių skaičius išaugo“, – akcentavo A. Sivolovienė.
Kęstučio Putelio nuotr.

Poreikis vakcinoms

VšĮ Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Asta Sivolovienė informavo, kad rugsėjo mėnesį gautos nemokamos 229 gripo vakcinos dozės. „Šiuo metu esame gavę likusią dalį. Tarp gyventojų susidomėjimas nemokama gripo vakcina yra didžiulis. Nemokamai skiepijami 65 metų ir vyresni asmenys, visi sergantieji lėtinėmis ligomis, tarp jų ir vaikai, asmenys, gyvenantys globos ir slaugos įstaigose, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai bei nėščiosios“, – sakė A. Sivolovienė.

Gyventojai renkasi ne tik skiepus nuo gripo, bet ir nuo erkinio encefalito, meningokokinės B grupės infekcijos, pneumokokinės infekcijos, MMR (tymų, epideminio parotito, raudonukės), Td (difterijos, stabligės). Didžiausią dalį sudaro skiepai nuo erkinio encefalito, gripo, meningokokinės B grupės infekcijos.

Skiepas nuo erkinio encefalito suaugusiesiems kainuoja 21,54 Eur, vaikams – 21,06 Eur, nuo meningokokinės B grupės infekcijos – 105,14 Eur, gripo – 6,54 Eur.

„Palyginus kelerių metų duomenis, norinčiųjų skiepytis žmonių skaičius išaugo. Pacientai labiau domisi ir rūpinasi savo sveikata“, – akcentavo direktorė.

Bus nemokami

Pastaraisiais metais meningokokinė infekcija Lietuvoje nusinešė jau ne vieną gyvybę. Tad valdžia imasi priemonių šiai klastingai ligai suvaldyti. Neseniai buvo pranešta, kad skiepai nuo šios infekcijos kitais metais bus nemokami. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga informavo, kad 2018  metų liepos mėnesį valstybė pradės kompensuoti skiepus nuo meningokokinės infekcijos (B grupės).

Nemokami skiepai bus skirti vaikams iki 4 metų. Šios naujienos vaikų turintys tėvai laukė jau labai ilgai, mat liga smogia žaibiškai ir gali per mažiau nei parą pražudyti iki tol buvusį sveiką vaiką.

Šiandien skiepijimas nuo B grupės meningokokinės infekcijos kainuoja. Kūdikių (2–5 mėn.) imunizacijai reikia net trijų skiepo dozių, tad kaina – trigubai didesnė. 6–11 mėnesių kūdikiams ir vaikams nuo 12 iki 23 mėnesių reikia dviejų dozių vakcinos.

KOMENTARAI