Preliudija į Žeimių jubiliejų – miestelio patriotų sueigaAnt scenos programą demonstravo ir dideli, ir maži meno mylėtojai. Danutės Kasparavičienės nuotr.

Preliudija į Žeimių jubiliejų – miestelio patriotų sueiga

Šiemet Valstybės dienai (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) skirti renginiai Žeimiuose truko net tris dienas. Šventė, prasidėjusi tradicinėmis žvejų ir tinklinio varžybomis, šv. Mišiomis po bažnyčios skliautais, himno giesme centrinėje aikštėje, kitądien suskambėjusi Pažaislio festivalio aidu, liepos 8-ąją baigėsi miestelio sueiga „Tradicijos ir dabartis“. Šį renginį seniūnas Faustas Pilipavičius pavadino „preliudija į Žeimių 655-ųjų metinių jubiliejų“, kurį kraštiečiai minės kitais metais.

Juškonių kultūros centre – netradiciniai renginiai
Nedidelis ūkis neleidžia apleisti tėviškės
Naujasodžio kaime sužibo eglė

Įdomus scenarijus

Šventinė nuotaika priklausė nuo trijų renginį organizavusių įstaigų – seniūnijos, bendruomenės ir mokyklos-daugiafunkcio centro – išradingumo ir sumanumo. Tai, kad į miestelio gimtadienį susirinko labai daug žeimiečių, patvirtino, jog organizatorių pasirinktas scenarijus buvo teisingas.

Žeimių miestelio šventė vyko plačioje erdvėje – mokyklos-daugiafunkcio centro stadione. Čia vietos gyventojus ir svečius pasitiko prekeivių pavėsinės, viliojusios įvairiais skanėstais, kvepiančiais šašlykais, vietos ūkininkės Ritos Lėgėtavičienės kvapniais sūriais, saldžiąja grietinėle. Sumanūs prekybininkai, atkakę iš Panevėžio rajono, kvietė dalyvauti loterijoje, siūlė įsigyti buityje reikalingų rankdarbių, o jonavietė Svetlana Fomkina žavėjo originaliomis puokštėmis. Panevėžietės vaistažolių žinovės kvietė paragauti „Laimės“ arbatos, o keramikai gundė nusilipdyti suvenyrą iš molio.

Įvairumu pasižymėjo muzikos programa. Be vietos liaudiškos kapelos, mokyklos-daugiafunkcio centro šokėjų ir dainininkų, VšĮ Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centro pasirodymų, savo sugebėjimus parodė Kauno Dainavos bendruomenės linijinių šokių kolektyvas „Rasos“, Jonavos kultūros centro instrumentinė grupė „Rapsodija“, šiuolaikinės muzikos solistai, atvykę iš Šiaulių ir mūsų rajono centro, kiti.

Miestelio pokyčiai

F. Pilipavičius atvirai kalbėjo, kad, prieš keliolika metų sumanius organizuoti miestelio šventę, galvosūkiu tapo, su kokia data susieti renginį. „Pagalvojome, kad nerasime nieko geriau už Valstybės dienos minėjimą – liepos mėnuo, daugelis atostogauja, sulaukia giminaičių, kuriems smagu pasibūti ir pasidairyti po miestelį. Mūsų idėja prigijo ir tapo tradicija“, – džiaugėsi Žeimių seniūnas.

24-erius metus vadovaudamas seniūnijai, jis patenkintas miestelio pokyčiais. Pagal galimybes panaudojus Europos Sąjungos ir rėmėjų lėšas, Žeimiuose estetiškai sutvarkyta centrinė aikštė, rekonstruota ir išasfaltuota Kauno gatvė, pakeisti bažnyčios langai, prie stadiono suaugusiuosius ir mažus sporto mėgėjus vilioja lauko treniruokliai. Iniciatyvaus bendruomenės pirmininko Bronislovo Liutkaus dėka duris atvėrė Laisvalaikio centras.

„Kol esame kartu, norisi smagiai pabendrauti ir šventėse. Kitais metais Lietuva pasitiks nepriklausomos valstybės atkūrimo 100-metį, o Žeimiai minės 655-erių metų sukaktį. Jau dabar turime dėlioti planus, kaip įdomiau surengti tokį garbingą minėjimą“, – mintimis pasidalijo seniūnas.

Darbai bus tęsiami

B. Liutkus, susirinkusiems vietos gyventojams perdavęs premjero Sauliaus Skvernelio sveikinimus Valstybės dienos proga, akcentavo, kad tradicijos ir toliau turi gyvuoti, pasidžiaugė bendruomenės narių indėliu, organizuojant šventes, padėkojo rėmėjams. „Mūsų tikslas – iki 2020-ųjų įrengti jaukų parką prie Laisvalaikio centro. Ten galėsime organizuoti ir miestelio šventes, burtis į kitokius renginius. Tikiu, kad šį tikslą įgyvendinti padės seniūnijos, Savivaldybės, galbūt ir Seimo nario pritarimas. Tačiau turime ir patys pasistengti. Laikausi tokios nuostatos: kiekvienas turime padaryti tam tikrą darbą ir visai bendruomenei“, – pabrėžė bendruomenės pirmininkas.

Mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Dijana Vazgienė akcentavo, kad miestelio šventė sutampa su nepaprastu gamtos reiškiniu – žydinčiomis liepomis ir kvepiančiu medumi. „Žeimiai gyvuos tol, kol čia gyvens žmonės, o mokykla durų neuždarys, kol ją lankys mokiniai. Kur benukeliautume, prisiminkime, kad liepa ir medus – tai sugrįžti kviečiantis Žeimių kraštas“, – kalbėjo įstaigos vadovė.

Bendruomenės jėga

Žeimiečius pagerbė Lietuvos Respublikos Seimo narys Rimantas Sinkevičius ir jo padėjėja Laima Slovikienė, rajono Savivaldybės meras Eugenijus Sabutis ir jo pavaduotojas Erlandas Andrejevas.  Anot parlamentaro, jei ne Žeimių bendruomenės stiprybė, vargu ar galėtume visi džiaugtis gražiais ir pastebimais pokyčiais miestelyje. „Visada būkite savo krašto, miestelio ir kiemo šeimininkai“, – linkėjo svečias.

E. Sabutis prisipažino pavydintis Žeimiams ilgos istorijos. „Jonavos gyvenimo kelias yra beveik tris kartus trumpesnis. O jūsų kraštas jau įžengė į 655-uosius. Tai rodo, kad esate atsparūs negandoms, sugebate jas įveikti ir kurti savo istoriją. Linkiu ir ateityje būti tikrais bendruomenės patriotais“, – sakė rajono meras.

Vertintojų žodis

Šventės metu apdovanoti didžiausią pažangą pasiekę sodybų šeimininkai. Vertinimo komisijos pirmininkas, Žeimių miestelio seniūnaitis Pranas Dailidė pabrėžė, kad aplankytos ne tik miestelio, bet ir Mimalių, Dargužių (buvęs Žeimių geležinkelio stoties k.), Martyniškių k. sodybos. „Mūsų tikslas – išaiškinti tuos šeimininkus, kurie, puoselėdami savo valdas, padarė didžiausią pažangą per metus“, – pagarsino komisijos pirmininkas.

Vertintojų nuomone, labiausiai pasidarbavo ir nemažai naujų idėjų savo kiemuose įdiegė Mimalių kaimo gyventojai Ligita ir Darius Subačiai – pirmoji vieta. Ne ką mažiau nusileido antrosios vietos laimėtojai iš to paties kaimo Sniežana ir Arūnas Zajančkauskai. Trečią prizinę vietą pelnė Valerijono Andrijausko sodyba iš Martyniškio.

B. Liutkus visiems laimėtojams įteikė padėkos raštus, šeimininkus paskatino bendruomenės narių suaukotomis piniginėmis premijomis.

F. Pilipavičius dar kartą pasveikino žvejus, liepos 6-osios rytą Žeimių ežere pagavusius daugiausia žuvies. Sėkmė lydėjo Vidmantą Lipinską (1,949 kg), Rolandą Božį (0,722 kg) ir Nerijų Božį (0,636 kg). Jauniausio dalyvio prizas atiteko Ugnei Sapranaitytei, o taikliausiu žveju pripažintas Svajūnas Kluonis.

Paplūdimio tinklinio aikštelėje šiemet varžėsi 16 komandų. Finalinėse varžybose geriausiai pasirodė kauniečiai, antrąją vietą iškovojo Jonavos tinklininkai, trečioji atiteko šeimininkams, įveikusiems praėjusių metų nugalėtoją Truskavos (Kėdainių r.) komandą.

Nors vakarėjant ėmė krapnoti lietus, bet susirinkusieji į namus neskubėjo – rūpėjo pasiklausyti muzikos, pasilinksminti naktišokiuose su muzikos grupe „StakBet“ ir, žinoma, griausmingais aplodismentais palydėti į dangų kylančius fejerverkus.

Iki jubiliejinio gimtadienio, Žeimiai.

KOMENTARAI