Policijos pareigūnams palinkėta įkopti į dar aukštesnį kalnąŠ. Martinkėnas pateikė išsamią veiklos ataskaitą. K. Putelio nuotr.

Policijos pareigūnams palinkėta įkopti į dar aukštesnį kalną

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (Kauno apskr. VPK) Jonavos rajono policijos komisariatas (PK) surengė netradicinį ataskaitinį susirinkimą apie savo veiklą 2018 m. Į susirinkimą, vykusį rajono Savivaldybės posėdžių salėje, buvo pakviesti dalyvauti ne tik valdžios bei teisėsaugos institucijų, bet ir seniūnijų, bendruomenių, kitų organizacijų ir įstaigų atstovai, kuriems įdomu sužinoti apie pareigūnų darbą bei kriminogeninę situaciją rajone.

Įmonės darbuotojai sveikina Lietuvą
Taryba metus baigė be ilgų diskusijų
Premjeras Jonavoje susitiko su „Achemos grupės“ vadovais

Situacija gerėja

Jonavos r. PK viršininkas Šarūnas Martinkėnas, pristatydamas veiklos ataskaitą už 2018-uosius, akcentavo, kad mūsų rajone bendra kriminogeninė situacija gerėja – palyginti su 2017 metais, sumažėjo viešosios tvarkos pažeidimų, mažiau užregistruota nusikalstamų veikų, išaugo pasitikėjimas Lietuvos policija, kurios veiklą teigiamai vertina 75 proc. gyventojų, o tarp atskirų apskričių jis svyruoja nuo 61 iki 87 proc.

Pernai Jonavos r. PK pareigūnai gavo 7 611 pranešimų apie įvairius įvykius. Pasak Š. Martinkėno, galima teigti, kad buvo skambinama maždaug 20 kartų per dieną. Nors skaičiai išties įspūdingi, tačiau pareigūnai į įvykius nuvykdavo operatyviai. Pavyzdžiui, gavę žinią apie asmens žūtį ar iškilusį pavojų žmogaus sveikatai arba gyvybei, reagavo vidutiniškai per 5 min. 59 sek.

Tai kur kas greičiau, negu nurodoma policijai keliamuose reikalavimuose. Į pranešimus apie ką tik įvykdytą veiką, nekeliančią pavojaus asmens sveikatai ir gyvybei, tarkime, vagystę, turto sugadinimą, viešosios tvarkos pažeidimą, kt., pareigūnai vietą pasiekdavo per 9 min. 42 sek., kai būtinas laikas – 20 min.

Pernai užregistruoti 192 sveikatos sutrikdymai, 170 vagysčių, 118 kelių eismo saugumo pažeidimų, kai vairuotojui nustatomas didesnis kaip 1,5 prom. girtumas, 41 nusikalstama veika dėl narkotinių medžiagų disponavimo be tikslo jas platinti ir 23 – turint tikslą jas platinti.

Kaip teigė pranešėjas, bendra kriminogeninė situacija gerėja. Pernai užregistruotos 768 nusikalstamos veikos (2017 m. – 984). Jonavos policijos komisariate ištirta 61,8 proc. visų nusikalstamų veikų. Metų pabaigoje liko tik nedidelė neišnagrinėtų nusikaltimų dalis.

Pernai, palyginti su ankstesniais metais, mažėjo visos nusikalstamos veikos: viešosios tvarkos sutrikdymų buvo 23, vagysčių – 139, įsibrovimų į gyvenamąsias patalpas – 58, automobilių vagysčių – 29, sukčiavimų – 19, plėšimų – 6 atvejais mažiau.

R. Gudonavičius pareigūnams padėjo išaiškinti sunkų nusikaltimą. Kęstučio Putelio nuotr.

Nemaloni statistika

Tačiau smurtas mūsų visuomenėje dar dažnas reiškinys. Pernai pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 140 ir 145 str. užregistruotos 165 nusikalstamos veikos. Buvo siekiama tokias bylas išnagrinėti kuo greičiau. Tad per 48 val. priimti sprendimai – atlikti tyrimai arba kreiptasi dėl kardomosios priemonės – 149 atvejais, procentine išraiška tai sudaro 90,3 proc. visų šių nusikalstamų veikų.

Padaugėjo ir eismo įvykių, kuriuose nukentėjo žmonės. Pernai užregistruotos 37 eismo nelaimės (2017 m. – 30). Buvo daugiau ir sužeistų asmenų – 43 (2017 m. – 35). Tačiau gera žinia ta, kad keliuose nežuvo nė vienas žmogus (užpernai – 7).

„Gal per anksti pasidžiaugėme, nes štai šiemet, vien tik per sausio mėnesį, jau turime dviejų žmonių aukas: vienas žuvo eidamas per perėją, o antrasis – A6  kelyje“, – sakė Š. Martinkėnas.

Analizuojant eismo įvykius, nustatyta, kad daugiausia nelaimių įvyksta spalio mėnesį, o nesėkmingiausiomis dienomis įvardijami penktadieniai nuo 16 iki 18 val.

„Įtakos turi tamsus laikotarpis, neretai šlapios kelio dangos. Tai metas, kai vairuotojai dar nebūna pripratę prie pasikeitusių važiavimo sąlygų. Bet didžiausia bėdų priežastis – pasirinktas nesaugus važiavimo greitis arba leistino greičio viršijimas. Tokie eismo įvykiai sudaro 33,33 proc.“, – atkreipė dėmesį Jonavos r. PK viršininkas.  

Anot E. Lašinsko, policijos pertvarka davė gerų rezultatų. K. Putelio nuotr.

Padėkos už pilietiškumą

Pranešime aptartas ir prevencinis darbas. Vienas tokių – objektų, iš kurių komisariatą pasiekia daugiausia pranešimų apie teisėtvarkos pažeidimus ar nusikalstamą veiką, parinkimas. Tai, pasak pranešėjo, esą keli daugiabučiai Jonavos mieste ir Rukloje. Pareigūnų uždavinys – 50 proc. sumažinti piktavalių siautėjimą šiose vietose. Daugeliu atvejų tikslą pavyko pasiekti, tačiau probleminiu išlieka Ruklio g. 10-asis namas, iš kurio gaunamų pranešimų skaičių pavyko sumažinti tik 27 proc.

Kovoti  su nusikaltėliais ir pažeidėjais aktyviai padeda 25 „Saugios kaimynystės“ grupės, su 12 jau šiemet pasirašytos sutartys. Pernai suorganizuota beveik pustrečio šimto įvairaus pobūdžio prevencinių priemonių – susitikimų, renginių, susitikimų ir t. t.

„Malonu, kad kuriasi „Saugios kaimynystės“ grupės, buriasi bendruomenės, vis aktyviau įsijungia seniūnijos. Dėkui policijos rėmėjams, kariškiams, karo policijai, kartu patruliuojantiems ir dalyvaujantiems reiduose ne tik Rukloje, bet ir Jonavoje. Dėkojame už paramą ir mūsų priemonių palaikymą rajono Savivaldybės vadovams ir administracijai. Mes išsikėlėme itin ambicingus tikslus 2019-iesiems. Nesitenkinsime pasiektais rezultatais, tobulinsime savo gebėjimus ir pajėgumus. Labai tikiuosi, kad, dirbdami drauge, užtikrinsime gyventojų saugumą“, – baigdamas pranešimą sakė Š. Martinkėnas.

„Už pilietiškumą, aktyvų dalyvavimą sunkaus nusikaltimo išaiškinimo procese ir geranorišką pagalbą policijai“ padėkos raštu apdovanotas Kulvos seniūnas Ramūnas Gudonavičius. Jo iniciatyva išaiškintas seniūnijos gyventojo nužudymas. Padėkomis paskatinti Bukonių seniūnijai vadovaujantis Arturas Narkevičius ir Mimainių, Gaižūnų bei Pasraučių „Saugios kaimynystės“ koordinatorius Petras Vyšniauskas, policijai padėję nustatyti vagystę įvykdžiusius asmenis.

Dalyvių pastebėjimai  

Diskusijose dalyvavęs Savivaldybės meras Eugenijus Sabutis pasidžiaugė augančiu  gyventojų aktyvumu. „Esame visi viena didelė bendruomenė, kurios nebereikia skirstyti į atskiras grupes – bendruomenę, seniūniją ar organizaciją. Žmonės supranta, kad kova su pažeidėjais – ne tik policijos reikalas. Dirbkime visi drauge ir šiais metais“, – kvietė meras.       

Kauno apylinkės prokuratūros 5 skyriaus vyriausias prokuroras Tomas Šiulys atkreipė dėmesį į prokuratūros ir policijos tiesiogines sąsajas. „Mes kontroliuojame policijos procesinę veiklą, tad mūsų institucijos rezultatai susiję ir su policijos veiklos sėkme. Atsižvelgiant į pranešime pateiktus skaičius, turiu padėkoti ir susirinkusiems, ir esantiems darbe pareigūnams už gerus darbo rezultatus, – kalbėjo prokuroras. – Bet būtina atkreipti dėmesį ne tik į kiekybę, bet ir kokybę. Reikia nepamiršti, kad už kiekvieno statistinio skaičiaus stovi konkretus nukentėjęs žmogus, pažeisti konkretaus asmens interesai. Kaip mes dirbame, taip mus vertina ir visuomenė. Linkėdamas sėk­mės, kviečiu šiemet susitelkti į kokybę ir pagerinti savo darbą.“

Anot Kauno apskrities VPK viršininko pavaduotojo Evaldo Lašinsko, 2019-aisiais reikia sutvarkyti  Jonavos policijos komisariato organizacinę struktūrą, nes dar yra policininkų, vykdančių ne policines funkcijas. Bus skiriamas dėmesys automobilių parkui, iki kovo mėnesio žadama baigti sporto salės įrengimo darbus.

„Pernai Jonavos ir Kauno pareigūnai, sujungus viešąją ir kriminalinę policiją, pradėjo dirbti pagal naują modelį. Pertvarka davė gerų rezultatų, nors girdėjome ir labai skeptiškų atsiliepimų. Realybė rodo, kad nusikaltimų mažėja, o jų išaiškinimo procentas didėja. Pati policija per visą veiklos laikotarpį negyveno taip, kaip pernai ir kaip dabar. Todėl dėkui Jonavos policijos komisariato įgulai ir jos vadui Šarūnui Martinkėnui, rajono merui, prokuratūros institucijai, seniūnams –  visiems, prisidėjusiems prie saugesnės Jonavos kūrimo. Užkopėte į aukštą kalną, bet matote, kad yra dar aukštesnis, kurį galite pasiekti. Taigi matykite, kas nauja, ir kopkite dar aukščiau“, – linkėjo svečias iš Kauno apskr. VPK.

„Ačiū, kad esate. Dieve, laimink visų darbus“, – trumpa fraze kreipėsi Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo parapijos klebonas, dekanas kun. Virginijus Birjotas.

Savo įžvalgomis pasidalijo Ruklos įgulos atstovas, kiti susirinkimo dalyviai.

KOMENTARAI