Poezijos skaitymai šildo ir stiprina  bendruomenęLietuvių kalbos mokytojos L. Kazlauskienės iniciatyva poezijos šventės kasmet populiarėja. Dianos Kizogian nuotr.

Poezijos skaitymai šildo ir stiprina bendruomenę

Neseniai Justino Vareikio progimnazijos bendruomenė surengė tradicija tapusį poezijos skaitymų vakarą „Nešu eilėraštį širdy“. Pasak lituanistės Loretos Kazlauskienės, tai esąs jau penktasis tokio pobūdžio renginys, suartinantis visus mokymo įstaigos narius – mokytojus, moksleivius, jų brolius, seseris ir tėvus.

Moksleiviai saugo iškilaus kraštiečio atminimą
Upninkuose žiemą varė Lašininio ir Kanapinio žmonos
Atidaroma Jonavos sporto arena

Pirmasis žingsnis

Prieš kelerius metus pedagogų bendruomenė, įkvėpta noro pagyvinti mokyklos gyvenimą, sumanė rengti poezijos skaitymų vakarus. Pirmasis jų buvo susijęs su rašytojos Jurgos Ivanauskaitės 50-mečiu ir jos „Ode džiaugsmui“ – mokytojai vieni kitiems skaitė eiles, kurias poetė kūrė jau nujausdama artėjančią mirtį.  Tuomet kilo idėja pakviesti ir kitus bendruomenės narius, viešame renginyje skaityti eilėraščius, pasiklausyti draugų ir bendraminčių.

„Poezijos žodis toks stiprus, kad kiekvienas nuo jo sušyla, o bendruomenė tampa stipresnė ir nuoširdesnė“, – dalijosi patirtimi L. Kazlauskienė, kurios iniciatyva, padedant kitoms lietuvių kalbos mokytojoms, kasmet lapkričio mėnesį renkamasi į poezijos skaitymo šventę.

Pasak pašnekovės, kiekvienas dalyvis pasirenka sau mielą eilėraštį ir skaito tai, kas tuo metu jam yra artima širdžiai.

A. Pavasaris – nuolatinis renginio dalyvis

Pasirinko įvairius poetus

Žvarbų lapkričio vakarą į progimnaziją susirinko daug 5–8 klasių ugdytinių, jų tėvelių, pedagogų. Renginyje skambėjo Ramutės Skučaitės, Aido Marčėno, Vlado Mozūriūno, Violetos Palčinskaitės, Zitos Gaižauskaitės, Janinos Degutytės, Marcelijaus Martinaičio, Antano Miškinio kūryba. Nemažai moksleivių pasirinko Sigito Gedos, Justino Marcinkevičiaus, Maironio, Salomėjos Nėries, Vinco Kudirkos, kitų kūrėjų poeziją. Du skaitovai išdrįso pasidalyti savo kūryba, o vienas  pristatė Jonavos rajono poezijos klubo „Šaltinis“ bičiulio, fotomenininko, ukmergiškio Albino Kuliešio eilėraštį.

Vieni mokiniai deklamavo eiles atmintinai, kiti buvo pasiruošę pasirinktą kūrinį įdėkluose ar mobiliojo ryšio telefonuose – užmiršus tekstą, kiekvienas galėjo į jį žvilgtelėti. Visi stengėsi eilėraščius paskaityti kuo išraiškingiau.

Lituanistės prisipažino iš pradžių nerimavusios, jog gali būti nelengva prisikalbinti šeimos narius, bet jaudintasi be reikalo. Kartu su savo vaikais pagundai tapti skaitovėmis neatsispyrė ir nemažai mamų. O viena jauna mamytė eilėraštį skaitė, laikydama savo mažylį ant rankų. Tik gaila, kad nė vienas tėtis neišdrįso ateiti į poezijos šventę.

„Džiaugiamės, kad kasmet sulaukiame vis daugiau suaugusiųjų. Maloniai nuteikia ir klasės auklėtojos, įsiliedamos į skaitovų būrį. Džiugu, kad tamsų rudens vakarą galime praleisti kartu, o skaitomais eilėraščiais atveriame nors kraštelį savo širdies šalia esančiajam“, – kalbėjo L. Kazlauskienė.

Į vakaronę – ir su mažyliu ant rankų

Ragino dalytis savo kūryba

Savo kūryba visada mielai pasidalija progimnazijoje dirbantis kūno kultūros mokytojas metodininkas Albinas Pavasaris, rajono poezijos klubo „Šaltinis“ narys, įvairių respublikinių poezijos konkursų diplomantas ir laureatas. „Mes tuo didžiuojamės, nes visa progimnazija žino, kad tarp mūsų bendruomenės narių yra talentingas, kaip mes sakome, tikras poetas“, – sakė L. Kazlauskienė.

Nepraleidęs nė vienų poezijos skaitymų kūrėjas apgailestavo, kad šįkart tik pora ugdytinių deklamavo savo sukurtas eiles. „Neabejoju, kad minties ar jausmų įkarštyje ne vienas esate sukūręs eiliuotų kūrinių. Nereikia bijoti – įsidrąsinkite ir kitais metais pasidalykite sava kūryba, neužsirakinkite savyje. Manau, tada šventė taptų dar šiltesnė“, – drąsino A. Pavasaris, tą vakarą perskaitęs patriotinį eilėraštį „Tėvynė“, kuris jam atnešė sėk­mę respublikiniame konkurse.

Progimnazijos direktorė  Ol­ga Mediekšė prisipažino taip pat kurianti eiles, o tą vakarą nuskambėjo jos pačios iš rusų kalbos išverstas Eduardo Asadovo eilėraštis „Kol mes gyvi“.

„Džiaugiuosi, matydama tiek daug susirinkusių bendruomenės narių. Kiekvienam dėkoju už puikų pasiruošimą vakarui, už išraiškingą eilių skaitymą“, – dėkojo O. Mediekšė.

Renginyje mintimis bei savo poezijos posmais pasidalijo ir šių eilučių autorė.

KOMENTARAI