Pirmoji politikų diskusija neprisviloVietos politikai žadėjo kartu dirbti dėl bendro tikslo – dėl visų jonaviečių gerovės. Kęstučio Putelio nuotr.

Pirmoji politikų diskusija neprisvilo

Praėjusios savaitės ketvirtadienio vakarą rajono politinių partijų atstovai rinkosi į netradicinį renginį. Tai kitoks politikų bendravimo formatas, kuris, pasak naujojo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Jonavos skyriaus pirmininko Elmanto Mickevičiaus, turėtų paskatinti atviresnį ir glaudesnį vietos valdžios bendradarbiavimą. Prie vaišių stalo kavinėje „Vara“ diskutuota apie miesto vizijos būtinybę, didžiausias rajono problemas ir lūkesčius. Į susitikimą neatvyko tik Darbo bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijų nariai.

Visos dainos, eilės ir šypsenos – brangiausioms mamoms
Pastato aplinka bus sutvarkyta
Sudaryti šių metų karo prievolininkų sąrašai

Trūksta dialogo

Pasak E. Mickevičiaus, Naujieji metai atnešė ir naują idėją – suorganizuoti visų rajono partijų atstovų  diskusiją. „2016 metais jaunimas atliko tyrimą apie tai, ar mieste tvyro įtampa, ar džiaugsmo gaidelės, žodžiu, kuo Jonava kvėpuoja. Buvo nustatyta, kad vienas pagrindinių trūkumų – komunikacijos ir dialogo stoka. Diskusijos nebuvimas ir politikus gali nuvesti į kažkokias intrigas, įtampą ir tarpusavio kovas. Tai neleidžia generuoti bendro tikslo. Gal mes visi skirtingai matome problemų sprendimus, per miesto šventes pučiame skirtingų spalvų balionus, bet ant visų tų balionų – Jonava. Šio vakaro idėja yra mūsų dialogo svarba“, – susitikimo pradžioje kalbėjo naujasis liberalų lyderis.

Lietuvos socialdemokratų partijos Jonavos skyriaus atstovė Marija Širvelienė džiaugėsi šia E. Mickevičiaus suorganizuota iniciatyva, linkėjo ir jam, ir kitiems politikams sėkmės bei darbštumo. Ji teigė, kad artėja atsakingas rinkimų laikotarpis, todėl tikisi, kad visiems nepritrūks tolerancijos ir išminties.

„Nebus naudos iš to, jei mes visada kalbėsime tik apie tai, kas buvo blogai padaryta. Reikia žiūrėti į ateitį, kelti naujus tikslus. Tokie susitikimai leis išvengti nemalonių dalykų, padės mums susikalbėti“, – kalbėjo M. Širvelienė.

Miesto vizija

Jau diskusijų pradžioje susirinkusieji nutarė, kad Jonavos rajonas neturi ateities vizijos. Kadangi 2020 metais Savivaldybė privalės išsiversti be Europos Sąjungos paramos, būtina galvoti apie galimybes savarankiškai surinkti rajono biudžetą. Politikai svarstė apie dokumentą, kuriame būtų aiškus Jonavos vystymosi planas, problemos ir jų sprendimo būdai.

„Turime apibrėžti, kaip matome mūsų miestą visos Lietuvos demografinių ir ekonominių problemų kontekste po vienų ar penkerių metų. Dabar Jonava tikrai gali pasigirti gražia infrastruktūra. Tačiau turime mąstyti, kuo save išskirsime, ką pasiūlysime savo vaikams, abiturientams ir norintiems čia dirbti bei gyventi. Tai yra mūsų minčių generavimo laukas, nes turime žinoti, kas ateityje naudosis ta patogia infrastruktūra“, – kalbėjo Liberalų sąjūdžio atstovas Kęstutis Macionis.

Politikai svarstė, kad būtina aiškiai išskirti priemonių kompleksą, kuris įpareigos visus imtis konkrečių veiksmų, nepriklausomai nuo to, kas bus valdžioje. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikš-

čionių demokratų atstovas Darius Mockus akcentavo, kad būtina kalbėti ne žmonėms, o su jais. Jam antrino ir K. Macionis, pabrėždamas, kad žmonės dažnai skeptiškai žiūri ir skausmingai reaguoja į dalykus, apie kuriuos jie nebuvo informuoti.

Būtina ieškoti kelių

Rajono politikos veikėjų diskusijoje netrūko ir nepatogių klausimų bei pastebėjimų. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) atstovavęs Ligitas Kernagis palietė jonaviečiams jautrų kultūros įstaigų sujungimo klausimą. Pasak jo, kultūra – bendruomenės pagrindas, kurio nevalia griauti. Priminsime, kad nuo sausio 1 d. savarankiškai dirbę Krašto muziejus ir Savivaldybės teatras prijungti prie Jonavos kultūros centro.

„Nesuprantu, kodėl Jonavoje buvo sujungtos trys visiškai skirtingos kultūros institucijos. Kadangi socialdemokratai turi daugumą Taryboje, tai manau, kad jų sprendimu ir buvo priimtas šis nutarimas. Esu įsitikinęs, kad Savivaldybės išlaidas reikia mažinti pradedant nuo per didelio kiekio kavos gėrėjų administracijoje, bet ne nuo kultūros“, – emocingai kalbėjo L. Kernagis.

Socialdemokratė M. Širvelienė į kritiką atsakė, kad sprendimas dėl kultūros įstaigų sujungimo buvo priimtas visos koalicijos nutarimu. Be to, ji atkreipė dėmesį, kad rajone labai mažėja gyventojų skaičius ir kad tai – viena didžiausių problemų. Šiai nuomonei pritarė ir kiti susirinkusieji.

„Reikia, kad į mūsų miestą grįžtų žmonės. Būtina suplanuoti konkrečius žingsnius tam, kad jaunimas, specialistai atisikraustytų čia gyventi. Dabar vyksta protų nutekėjimas į Vilnių ir Kauną. Svarbu suteikti sąlygas jauniems specialistams ir tada jie čia gyvens“, – kalbėjo konservatorius Algimantas Dabašinskas.

Kalbėdami apie rajono gyventojų emigraciją, politikai pateikė ne vieną svarstytiną šios problemos sprendimo būdą.

Šiuo metu jokiai partijai nepriklausanti Tarybos narė Alina Batulevičienė pasiūlė atidaryti autobusų maršrutą „Jonava–Kauno LEZ“ (laisvoji ekonominė zona). Jonaviečiams būtų patogiau susirasti geriau apmokamą darbą. Tuo tarpu LVŽS partijos Jonavos skyriaus pirmininkas Arvydas Gasys skeptiškai žiūrėjo į tokį siūlymą ir sakė, kad žmonės turi turėti galimybę pakankamai užsidirbti savo mieste.

„Kai žmonės į Jonavą atvyks tik pernakvoti, tai jie greitai pradės kitaip mąstyti: kam jiems važinėti, juk tai nepatogu, geriau įsikurti arčiau darbovietės. Aš kitaip žiūriu į tuos žmones, kurie nesistengia ir gyvena tik iš pašalpų. Manau, kad būstus turėtume suteikti ne socialiai remtiniems asmenims, o jaunoms šeimoms. Tai būtų joms didžiausia paspirtis“, – kalbėjo A. Gasys.

Liberalų Sąjūdžio atstovė Reda Zakarauskaitė atkreipė dėmesį, kad šiais laikais 20 ar 30 minučių sugaišti kelionėje į kitą miestą nėra problema, visas pasaulis taip gyvena. Tačiau, jos nuomone, yra įvairių būdų, kaip valdžia galėtų padėti savo gyventojams, svarbiausia, kad ji neturi bijoti naujovių ir netradicinių dalykų.

Susitikime akcentuota, kad būtina sukurti ir palankias sąlygas verslui. Ypač atkreipiant dėmesį ne į pasyvias investicijas, o į tas, kurios papildytų miesto biudžetą. Partijų atstovai pripažino, kad šiuo metu miesto ekonomikos padėtis ne pati geriausia, ypač dėl to, kad Jonava nebeturi galimybės pasiskolinti.

Taps tradicija?

Rajono politikai akcentavo, kad šio susitikimo tikslas nebuvo išspręsti visas segmentines problemas, o paskatinti tarpusavio bendradarbiavimą ir supratimą. Jie dėkojo vieni kitiems už aktualią diskusiją ir vylėsi, kad tai nebus paskutinis susitikimas. Tokio formato pokalbiai, anot jų, galėtų būti planuojami kas ketvirtį ar pusę metų. Politikai žadėjo iki kito susirinkimo apgalvoti, kokia, jų manymu, turėtų būti Jonavos miesto vizija.

KOMENTARAI