Per šalčius pasirūpinkite savo augintiniais ir globotiniais!

Per šalčius pasirūpinkite savo augintiniais ir globotiniais!

Atėjus šalčiausiam metų sezonui, veterinarijos gydytojai ir gyvūnų globos organizacijos primena augintinių savininkams, kaip tinkamai laikyti gyvūnus žiemą, apsaugoti juos nuo šalčio bei ligų. Temperatūra, žemesnė nei dešimt laipsnių Celsijaus, jau yra pražūtinga gyvūnui.

Baltosios lazdelės „burtai“ neišgaravo
Atidarytas sporto centro baseinas
Į rajono Savivaldybės tarybą – daugiau kaip 200 kandidatų

Auginantiems keturkojus lauke

Klaidinga manyti, kad katės bei šunys turi storus kailinius ir gali ištverti bet kokį orą:  kartais šalta ne dėl laipsnių, o dėl drėgmės ir stipraus vėjo – nuo šių gamtos veiksnių neapsaugo net ir storiausias kailis. Veterinarijos klinikos „Sabveta” gydytoja Tatjana Sabestinienė turi keletą paprastų ir naudingų patarimų gyventojams, kurių augintiniai gyvena lauke.

Šunims, pririštiems prie būdų, gydytoja siūlo pailginti grandines, kad keturkojai galėtų pilnai ir netrukdomi įlįsti į būdas. Būdose turėtų būti daug šiaudų – šis pakratas puikiai naudojamas ne tik stambiesiems, bet ir smulkiems gyvūnams žiemoti, jis nesugeria drėgmės, kvėpuoja ir gerai šildo. Šunims kasdien turėtų būti patiektas šiltas ir kaloringas maistas, šiltas vanduo. Pastarąjį reikėtų pakeisti kelis kartus per dieną, nes jis greitai sušąla. Žinoma, būdos turėtų būti neskylėtos, su stipriu ir sandariu stogu bei apšiltintomis sienomis.

Katėms, jei jos negyvena namuose, gydytoja T. Sabestinienė pataria padaryti landas į tvartus ar daržines, kur neužpučia vėjas ir yra šiaudų šiltai ir sausai permiegoti. Prie žemesnės nei dvidešimt laipsnių temperatūros gydytoja primigtinai rekomenduoja gyvūnus įsileisti į namus ar šildomas pagalbines patalpas – toks šaltis yra labai pražūtingas. Dėl žmonių nesupratingumo kiekvienais metais pasitaiko atvejų, kuomet gyvūnai neatlaiko šalčių ir miršta.

Dėmesys beglobiams

„Miesto katės” organizacijos savanoriai ragina Jonavos gyventojus pasirūpinti kastruotomis miesto katėmis. Katės labai jautrios drėgmei ir šalčiui, todėl joms būtina turėti sausą užuovėją. Pats paprasčiausias ir pigiausias būdas padėti joms peržiemoti – pagaminti polistirolo namelius. Tam geriausiai tinka putoplastinės dėžės, kuriose prekybos centrams pristatomos šviežios žuvys. Tereikia iš dviejų dalių suklijuoti dėžę ir išpjauti skylę. Kad pastaroji nesušlaptų nuo lietaus, ją reikėtų aptraukti stipriu celofanu. Tam geriausiai tinka didelės talpos šiukšlių maišai. Taip pat patartina į vidų pridėti šiaudų.

Savanoriai primena, kad seni rūbai ir kiti audiniai netinka gyvūnams – jie sutraukia drėgmę ir sunkiomis oro sąlygomis nedžiūva, todėl gyvūnas, gulėdamas ant drėgnų skudurų, gali susirgti. Kai kurios miesto katės žiemoja namų rūsiuose, tai – geriausia užuovėja nuo žiemos šalčių. Vis tik gyventojai turėtų pasirūpinti tokių rūsių švara – benamėms turi būti parūpintas tualetas, kad jos neatlikinėtų gamtinių reikalų bet kur, parinkta ir tvarkingai prižiūrima vieta maistui. Jei rūsiuose atsirastų blusų, pavasarį gyventojai turėtų išsivalyti rūsius (dėl išsamesnės informacijos apie nebrangius būdus atsikratyti parazitų galite kreiptis į  „Miesto katės” savanorius).

Daugiabučių gyventojams

Naminiams šuneliams, vedžiojamiems į lauką, gydytoja T. Sabestinienė siūlo keletą pagalbinių produktų. Visų pirma, tai – rūbeliai smulkiems ar poplaukio neturintiems šunims, kuriems negalima iš šiltos patalpos staiga eiti į minusinę temperatūrą.

Šunų pėdutes nuo šalčio apsaugoti gali tepaliukai, padengiantys pirštų pagalvėles storu riebiu sluoksniu. Pasivaikščiojimai žiemą turėtų būti trumpesni, nes šalčiui jautrios ne tik pėdos, bet ir kitos kūno dalys – nosis, ausys. Parėjus po pasivaikščiojimo, reikėtų nuplauti šunų pėdas, nes jas gali pažeisti ant šaligatvių barstomos druskos.

Atminkite – gyvūnų kailis yra tas pats, kaip žmonių viršutiniai rūbai, jie gyvūną apsaugo nuo šalčio tik iki tam tikros temperatūros. Nebūkite abejingi ir kaimynų gyvūnams – matydami netinkamai laikomus šunis ar kates, sudrausminkite kaimynus, padėkite neprižiūrimiems gyvūnams ir praneškite apie netinkamas laikymo sąlygas atsakingoms tarnyboms.

 

VšĮ „Miesto katė“ inf.

 

KOMENTARAI