Per 2018 metus užregistruoti 23 nauji tuberkuliozės atvejainvsc.lrv.lt nuotr.

Per 2018 metus užregistruoti 23 nauji tuberkuliozės atvejai

Tuberkuliozė yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje. Kasmet Lietuvoje tuberkulioze suserga apie 900 asmenų. Jonavos rajone 2018 m. kaip ir 2017 m. užregistruoti 23 nauji plaučių tuberkuliozės susirgimo atvejai, iš jų 17 atvejų buvo nustatyta vyrams ir 6 moterims. Per 2018 m. naujų atviros plaučių tuberkuliozės atvejų vaikams neregistruota, tuo tarpu 2017 m. jų buvo du.

A. Sujeta: avižų nauda sveikatai TOP6
Kineziterapeutas Laurynas: „Užmirškite žodį „tingiu“
Bukonių mokykloje – sveikuolių prezidentas

Nuo 2017 m. įsteigtas Jonavos rajono savivaldybės tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso paslaugų kabinetas (DOTS), kurio tikslas – užtikrinti, kad pacientas laiku išgertų nemokamai gaunamus vaistus nuo TB , nenutrauktų paskirto gydymo ir būtų sėkmingai išgydytas (tuberkulioze sergantis pacientas antituberkuliozinius vaistus privalo išgerti DOTS kabinete, stebint asmens sveikatos priežiūros specialistui).

Kas yra tuberkuliozė? Kvėpavimo organų tuberkuliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija, plintanti per orą su dalelėmis. 

Kaip plinta tuberkuliozė? Tuberkuliozė plinta oru iš vieno asmens kitam.  Bakterijos patenka į orą, kai  plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis asmuo kalba, kosėja ar čiaudi. Šalia esantys žmonės gali įkvėpti šių bakterijų ir užsikrėsti. Įkvėpus tuberkuliozės bakterijų, jos nusėda plaučiuose ir pradeda daugintis. Iš plaučių per kraują jos gali patekti į kitus organus, pavyzdžiui, inkstus, stuburo ir galvos smegenis. Tik plaučių ar gerklų tuberkuliozė gali būti užkrečiama. 

Kokie pagrindiniai  tuberkuliozės simptomai? Tuberkuliozės simptomai pasireiškia, kai tuberkuliozės bakterijos pradeda organizme  daugintis. Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai: kosulys, trunkantis tris savaites ir daugiau, kosėjimas su skrepliais ar krauju, dusulys, skausmas krūtinėje, svorio kritimas, silpnumas, nuovargis, apetito stoka, karščiavimas, naktinis prakaitavimas.

Jeigu turėjau kontaktą su sergančiu tuberkulioze asmeniu, ar aš sergu tuberkulioze? Daugumos žmonių, kurie įkvėpia tuberkuliozės bakterijų ir užsikrečia, organizmas pajėgia kovoti su bakterijomis ir sustabdyti jų dauginimąsi. Jos tampa neaktyvios, bet lieka gyventi organizme ir gali vėl suaktyvėti vėliau. Daugelis infekuotų tuberkuliozės bakterijomis žmonių niekada nesuserga plaučių tuberkulioze. Šių žmonių organizme tuberkuliozės bakterijos išlieka neaktyvios visą gyvenimą ir ligos nesukelia. Tačiau kai kurių žmonių organizme, ypač jei jų imuninė sistema silpna, bakterijos tampa aktyvios, dauginasi ir sukelia tuberkuliozę.

Ar man reikia ir kada atlikti tyrimą dėl tuberkuliozės? Jums reikėtų pasitikrinti dėl tuberkuliozės, jeigu: jūs daug laiko praleidote su asmeniu, kuris, serga tuberkulioze, esate užsikrėtęs ŽIV ar turite kitų sveikatos sutrikimų, kurie silpnina imuninę sistemą ir kelia jums grėsmę susirgti tuberkulioze, jums yra pasireiškę tuberkuliozės simptomai, esate iš šalies, kurioje tuberkuliozė yra labai paplitusi (daugiausia Lotynų Amerikos ir Karibų jūros baseino šalyse, Afrikoje, Azijoje, Rytų Europoje ir Rusijoje), gyvenate laikinuose nakvynės namuose,  migrantų stovykloje, kalėjime ar pataisos namuose, taip pat slaugos namuose, kur tuberkuliozės paplitimas yra didesnis.

Ar yra skiepai nuo tuberkuliozės?

Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Jeigu sąlytį turėję šeimos nariai nebuvo paskiepiję naujagimio BCG vakcina, kūdikį būtina paskiepyti nedelsiant. Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis, tačiau skiepijimai BCG vakcina neturi esminės įtakos sustabdant TB plitimą gyventojų tarpe. Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo.

Kas turi didžiausia riziką susirgti tuberkulioze? Susirgti tuberkulioze turi riziką visų amžiaus grupių žmonės. Ypač  didelę rizika turi žmonės užsikrėtę ŽIV, jiems aktyvi tuberkuliozė gali išsivystyti 20 – 30 kartų dažniau. Susirgti tuberkulioze didesnę riziką turi žmonės: neskiepyti nuo tuberkuliozės, bendraujantys su sergančiais tuberkulioze, sergantys lėtinėmis ligomis, vaikai iš socialinės rizikos šeimų, gyvenantys sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, internatuose, pensionatuose.

Ar tuberkuliozė išgydoma? Tuberkuliozė išgydoma, jei sergantis šia liga asmuo kreipiasi medicininės pagalbos ir vartoja visus  gydytojo paskirtus vaistus visą nustatytą laiką.

Kas yra daugeliui vaistų atspari tuberkuliozė? Dėl neteisingo ir netvarkingo gydymosi tuberkuliozės bakterijos gali tapti atsparios vaistams, kuriais gydomas tuberkulioze sergantis pacientas. Tai reiškia, kad vaistai nebegali naikinti bakterijų. Daugeliui vaistų atsparią tuberkuliozę sukelia bakterijos, kurios yra atsparios dviem pagrindiniams vaistams nuo tuberkuliozės. Atsparios tuberkuliozės sukėlėjais gali užsikrėsti ir žmonės, kurie artimai bendravo su sergančiuoju daugeliui vaistų atsparia tuberkulioze. Atsparumas vaistams dažniau pasireiškia žmonėms, kurie: užsikrėtė nuo žmogaus, sergančio daugeliui vaistų atsparia tuberkuliozės forma, ne visada vaistus vartojo taip, kaip nurodė gydytojas, susirgo tuberkulioze pakartotinai, atvyko iš regiono, kuriame vaistams atspari tuberkuliozė yra paplitusi.

Visuomenės sveikatos biuro inf. 

KOMENTARAI