Pedagogai: ,,Streikas – pilietiškumo pamoka“

Pedagogai: ,,Streikas – pilietiškumo pamoka“

Šiandien, gruodžio 3 dieną, Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijoje prasidėjo pedagogų streikas. Tikimasi, kad prie jo prisijungs ir kitos miesto ir rajono mokyklos.

Daugiausia prašymų – įrengti greičio ribojimo kalnelius
Nedarbo lygis Jonavoje ir toliau auga
Jonavoje įrengs elektromobilių įkrovimo tinklą

Apie mėnesį trunkantis šalies pedagogų streikas sulaukė oficialaus jonaviečių palaikymo. Praėjusį sekmadienį, gruodžio 2 dieną, prie Jonavos rajono savivaldybės vyko per visą Lietuvą nuvilnijusi žvakučių deginimo akcija „Laidojam reformą“, o pirmadienį streiką paskelbė ir pirmoji miesto ugdymo įstaiga – Jeronimo Ralio gimnazija.

Iš viso gimnazijoje dirba 53 pedagogai, o streikuoja 30.

„Lapkričio 23 dieną gavau oficialius dokumentus dėl planuojamo mokytojų streiko, – sakė mokymo įstaigos direktorius Arūnas Rimkus. – Šiuo metu esame vienintelė streikuojanti mokykla rajone. Dalis pedagogų prie streiko prisijungs savaitės viduryje, kiti jau trečiadienį ar ketvirtadienį planuoja pasitraukti iš jo. Galbūt tai priklauso nuo jų pamokų tvarkaraščio. Žinoma, kai daugiau nei pusė mokytojų neateina į darbą, ugdymo proceso organizavimas – sudėtingas. Tačiau yra keletas variantų, padedančių išspręsti iškilusią problemą – rengiami protmūšiai, kiti užsiėmimai, koreguojamas ugdymo planas.“

Gimnazijoje įsteigtas ir darbuotojų profesinės sąjungos streiko komitetas. Jo narės tikino, kad tėvams nereikėtų išgyventi dėl sutrikdyto ugdymo proceso, nes pedagogai iš anksto pasiruošė streikui ir uždavė mokiniams savarankiškų užduočių.

„Tėvų baiminimasis – savaime suprantamas dalykas, tačiau nuomonė, kad jų vaikai nukentės – neteisinga. Mes uždavėme jiems papildomų užduočių. Apie streiko planus jau žinojome praėjusią savaitę, tad paaiškinome ir naujas temas. Individualiai dirbti galima ne tik pamokose, bet ir namuose. Jei mokinys yra motyvuotas, tikrai nori mokytis, jis turi galimybes tai padaryti“, – įsitikinusi Aušra Nacevičienė.

Pasak komiteto pirmininkės Jolitos Neimantienės, prisijungimas prie streiko – būdas garsiai išsakyti nepritarimą „buldozeriu prastumtam“ etatiniam pedagogų darbo apmokėjimui. Jeronimo Ralio gimnazija palaiko ir kitus Andriaus Navicko vadovaujamos Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos išsakytus reikalavimus.

„Mes pritariame, kad etatinio apmokėjimo modelis turėtų būti sudarytas iš ne daugiau kaip 18 kontaktinių ir 18 nekontaktinių valandų. Taip pat turėtų būti didinamas pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas ir mažinamas mokinių skaičius. Manome, kad klases sudarytų ne 30, o 26 mokiniai“, – kalbėjo J. Neimantienė.

„Dalyvauti šiame streike skatina ne tik materialiniai, bet ir moraliniai klausimai. Mes norime pasipriešinti patyčioms, kurios dabar žemina mokytojo vardą. Vyriausybės bei Švietimo ir mokslo ministerijos pozicija mūsų atžvilgiu yra netoleruotina. Pavyzdys, kuris dabar yra rodomos mokiniams ir jų tėvams, tikrai neprideda didesnės pagarbos. Jei dabar nevyks dialogas tarp pedagogų ir ministerijos, tai, ko gero, mokytojų profesija niekada nebus prestižinė. Pedagogai yra išsilavinę, daug skaitantys žmonės. Dėl to jie turi daug motyvacijos parodyti mokiniams, kad pasiekti kažkokių rezultatų galima tik tada, jei tu esi drąsus, laisvas ir nebijai atvirai reikšti savo nuomonės. Jei nori pasiekti savo tikslą, tu visada turi kovoti už save“, – teigė A. Nacevičienė.

„Streikas – kova dėl mokyklos ateities. Esant tokiai padėčiai, jaunoji karta tikrai nesižavės pedagogo profesija. Kas auklės ir mokys vaikus ateityje?“ – retoriškai klausė pedagogės.

Jeronimo Ralio gimnazijos streiko komitetas tikisi, kad netrukus prie jų prisijungs ir kitos rajono mokyklos.

Kęstučio Putelio nuotr.

KOMENTARAI