Pašto skyriai uždaromi: į kaimus veržiasi Ateities laiškininkai

Pašto skyriai uždaromi: į kaimus veržiasi Ateities laiškininkai

Akcinė bendrovė „Lietuvos paštas“ jau nuo šio pavasario pradės modernizuoti pašto paslaugų teikimą šalies kaimiškose vietovėse. Teigiama, kad projektas „Ateities laiškininkas“ sudarys galimybę gyventojams gauti paslaugas neišeinant iš namų ir negaištant laiko. Numatytos reformos koncepciją keturių seniūnijų – Šveicarijos, Ruklos, Upninkų ir Užusalių – vadovams rajono Savivaldybėje pristatė Kauno regiono pašto tinklo tarnybos vadybininkės Violeta Buožienė ir Jolanta Lukauskienė.

Nuomonė. Politika be idėjų ir savybių
Debatai: kandidatai į mero postą prižadėjo daug
„Achemos“ vadovai kviečia profesinę sąjungą dialogo būdu ieškoti sprendimo

Sustiprės prestižas

Pašto atstovės, pristatydamos projektą, patikino, kad, keičiantis visuomenės poreikiams, prastėjant demografinei padėčiai ir didėjant emigracijai kaimiškose vietovėse, Lietuvos paštas įžvelgia realią būtinybę gyventojams teikti modernesnes paslaugas. Tai ir numato projektas „Ateities laiškininkas“.

Tai naujas pašto paslaugų teikimo būdas, skirtas kaimo vietovėse gyvenantiems asmenims. Kur žmogus begyventų, jam turi būti suteikta galimybė gauti pašto paslaugas.

Vienas šios reformos bruožų būtų pašto skyrių uždarymas minėtose seniūnijose. Tačiau akcentuojama, kad šiuolaikiškais laiškininkais, panorėsiančiais dirbti pagal naujojo Lietuvos pašto klientų aptarnavimo standarto reikalavimus, galės tapti dabartiniai jų darbuotojai.

Visoje šalyje diegiama „Ateities laiškininko“ koncepcija leis pagerinti darbo sąlygas laiškininkams. Bus keičiama darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarka, todėl didės ir darbuotojų atlyginimas, ir socialinės garantijos. Šie paštininkai bus aprūpinti išmaniąja įranga – planšetėmis, telefonais, svarstyklėmis. Visa tai palengvins atlikti kasdienes darbo operacijas.

Be to, darbuotojams bus sudaromos galimybės tobulėti, kelti kvalifikaciją. Tikimasi sustiprinti ir laiškininko profesijos prestižą. Tokios permainos padėtų taupyti laiko, paslaugos būtų aukštesnės kokybės, operatyvesnės ir modernesnės, ko iki šiol Lietuvoje dar nebuvo.

Paslaugos užsakymas

Jau šiais metais vadinamasis Ateities laiškininkas paslaugas pradės teikti Upninkų, Užusalių, Šveicarijos ir Ruklos seniūnijose. Projekto privalumu pašto atstovė V. Buožienė įvardijo tai, kad kaimo žmogus laiškininką galės išsikviesti į namus telefonu, už iškvietimą nemokėdamas, nesikeis ir teikiamos paslaugos įkainiai.

Asmuo, norintis gauti paslaugą namuose, turės paskambinti į Pašto skambučių centrą, iš čia užsakymas bus perduotas į laiškininko išmanųjį įrenginį, tad, anot pranešėjos, darbuotojas žinos, kur jis turi važiuoti ir kokią paslaugą atlikti.

„Laiškininkai, dirbantys pagal šį projektą, ne tik pristatys registruotas ir paprastąsias korespondencijas, išmokės pašalpas, pensijas, bet ir galės kliento namuose ar kokioje kitoje patogioje vietoje priimti registruotą korespondenciją, patars, kaip tinkamai supakuoti. Be to, iš laiškininko galės įsigyti reikiamų pakavimo priemonių – nuo pašto ženklų iki vokų, dėžučių, kitų reikmenų“, – aiškino V. Buožienė.

Teigiama, kad tai bus ypač patogu atokiau kaime gyvenantiems, fizinę negalią turintiems ar vyresniems žmonėms, kuriems dažnai sudėtinga be artimųjų pagalbos pasiekti artimiausią paštą.

Projekte numatyta seniūnijose pašto paslaugų teikimo vietų nemažinti, nors dabartinių pašto skyrių nebeliks. Juos pakeis mobilieji laiškininkų paštai, kurie įsikurs sutartose vietose ir reguliariai, numatytu laiku aptarnaus klientus. Reformos vykdytojai tikina, kad korespondencijos, siuntų ir prenumeruojamų spaudos leidinių pristatymas, pensijų ir socialinių išmokų išnešiojimas į namus vyks įprastai.

Pirmenybė dirbusiesiems

Šiuo metu projektą įgyvendina apie 30 laiškininkų skirtingose Lietuvos vietose. Pasak viešnių, gyventojai džiaugiasi pokyčiais ir naujovišku aptarnavimu, o darbuotojai turi galimybę įgyti naujos patirties, išmokti dirbti su išmaniaisiais įrenginiais, plėsti akiratį.

Anot pranešėjų, projektas bus įgyvendinamas pagal numatytus terminus, skirtingais etapais laiškininkai dalyvaus mokymuose, gilins žinias, tobulins savo gebėjimus. „Svarbiausia išlaikyti šiandien dirbančius žmones, – akcentavo V. Buožienė. – Tačiau jeigu jie atsisakys dirbti pagal šio projekto koncepciją, siūlysime jų kompetenciją atitinkančius darbus savo įmonėje. Jei ir tas netenkins tų žmonių, atsiskaitysime pagal visus Darbo kodekso reikalavimus, išmokėsime kompensacijas, įteiksime geriausias rekomendacijas ir padėkos raštus.“

Kol kas dar neaišku, kiek Ateities laiškininkų dirbs Jonavos rajone, tai paaiškės po to, kai Personalo departamento darbuotojai susitiks su visais paštininkais. Neaišku ir tai, kada bus uždaryti pašto skyriai ir juos bus galima naudoti Savivaldybės reikmėms.

Iškilo klausimų

Projekto pristatyme dalyvavusiems seniūnijų vadovams planuojami pokyčiai sukėlė daug klausimų ir abejonių.

Pavyzdžiui, Ruklos seniūnas Gintas Jasiulionis akcentavo, kad iki šiol asmuo, neturintis savo automobilio, nebūdavo priimamas į laiškininkus, o tai esą, anot jo, žmogaus teisių pažeidimas. Seniūną domino, ar Ateities laiškininkai bus aprūpinami transporto priemonėmis?

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Vijolė Šadauskienė teiravosi, ar modernios paslaugos neatsilieps kaimo gyventojų kišenei.

Viešnios patikino, kad jau šiemet prasidės viešieji pirkimai, o kitais metais automobiliai bus įsigyti ir paskirti būtent šiam reikalui. Žadama, kad laiškininkas, neturintis vairuotojo pažymėjimo, galės išmokti vairuoti. Jam iš dalies bus kompensuojama už kursus. Pašto atstovių teigimu, gyventojai neturėtų baimintis dėl įkainių už paslaugas kilimo – jie nesikeis.

Seniūno priekaištai

Šveicarijos seniūnas Algirdas Paplonskis paaiškino, kad jo vadovaujamoje seniūnijoje daugėja gyventojų, statomi individualūs namai, yra nemažai verslo įmonių, verda kultūrinis gyvenimas.

„Šveicarijos pašte dirbo labai pareigingos savo darbą išmanančios paštininkės. Jos buvo seniūnijos ir ausys, ir akys, visas žinias ir žmonių pageidavimus perduodavo. Bet, vykdant reorganizaciją, po Naujųjų metų sumažino etatus. Tad sausis – tikra katastrofa, nėra kam net spaudos išnešioti. Per mėnesį pasikeitė keli žmonės, o sutaupyta tik 0,3 etato. Kam reikalinga tokia sumaištis? Ar negalima padėties ištaisyti? Atsiprašykite tų moterų ir priimkite atgal į darbą“, – metė akmenuką į Lietuvos pašto daržą A. Paplonskis.

Kaip paaiškėjo, šie nesusipratimai nesusieti su naujuoju projektu. Kažkas ne taip suprato, nepasidomėjo, gal ir nevertėjo imtis pakeitimų, nes netrukus prasidės „Ateities laiškininko“ reforma. Tad padarytas klaidas bus mėginama ištaisyti, o konfliktą užgesinti.

Visuomenės neklausė

Prieš kelerius metus uždaryti pašto skyriai Kulvoje, Bukonyse ir Šiluose – čia paslaugas teikia kilnojamieji paštai. Artėjanti reforma nepalies tik Žeimių pašto skyriaus, nes miestelyje gana dideli žmonių srautai, teikiamos įvairios paslaugos. O likusieji skyriai gyvena paskutiniuosius mėnesius.

Seniūnams labiausiai skaudu, kad nutrūks žmonių bendravimas. Anot jų, paštas būdavo gyventojų susitikimo vieta. „Nieko nėra svarbiau už pokalbius, pasidalijimą rūpesčiais, bėdomis ir džiaugsmais. Tai labai svarbi garbaus amžiaus žmonių gyvenimo detalė“, – akcentavo pasitarimo dalyviai.

Jų manymu, prieš rengiantis vienai ar kitai reformai, jų iniciatoriams derėtų pasidomėti visuomenės, seniūnų, vietos paštininkų nuomonės. Gal iš tiesų rastųsi kitokių pasiūlymų, turinčių įtakos ateities pokyčiams? Tarkime, kad ir spaudos pristatymo laikas prenumeratoriams. Šiandien laiškininkai spaudą išnešioti privalo iki savo darbo dienos pabaigos, o žmonės, prenumeruojantys leidinius, pageidauja juos gauti jau rytą. „Kam mums reikalingas popierius? Mes norime sužinoti naujienas, paskaityti komentarus, o ne gauti makulatūrą“, – dažnai teigia gyventojai – ir jie teisūs.

Pasak Lietuvos pašto tinklo direktorės Ingos Dundulienės, mobilūs laiškininkai, aptarnaujantys klientus namuose, yra užsienyje pasiteisinusi praktika. Pašto tinklas kaimiškose vietovėse modernizuojamas remiantis užsienio šalių, ypač Islandijos ir kaimyninės Lenkijos, patirtimi.

„Esame pasirengę įdiegti modernų, XXI a. iššūkiams atsparų sprendimą“, – pabrėžė I. Dundulienė.

KOMENTARAI