Paminklas su Vyčiu  – jau savo vietoje

Paminklas su Vyčiu – jau savo vietoje

Šiandien vykusioje spaudos konferencijoje žurnalistams pristatytas dar vakar Neries krantinėje pastatytas paminklas – stela su Vyčiu. Rytoj Panerių g. esančioje memorialo partizanams atminti aikštelėje vyks ir oficiali skulptūros atidengimo ceremonija.

Jonavos socialdemokratų rinkimų programoje – nuoseklumas ir patirtis
Naujas geriamo vandens fontanas – suaugusiems, vaikams bei augintiniams
Pabėgėliai liko sužavėti magijos triukais

Stela su Vyčiu – vienas iš Lietuvos šimtmečio paminėjimo akcentų. Kaip spaudos konferencijos metu pasakojo Jonavos krašto kultūros ir istorijos metraščio „Taurosta“ redaktorius, rajono Tarybos narys Vytautas Venckūnas, savivalda turėjo ne vieną sumanymą, kaip paminėti šaliai svarbią datą, tačiau buvo nuspręsta įgyvendinti skulptoriaus Gintario Česiūno idėją.

„Daugiau nei prieš metus buvo sudaryta komisija, kuri svarstė, kaip paminėti Lietuvos šimtmetį. Idėjų buvo ne viena, tačiau galiausiai apsistojome prie stelos. Tuomet kreipėmės į skulptorių, kuris Jonavos visuomenei gražiai prisistatė, kai Jeronimo Ralio gimnazijai sukūrė paties J. Ralio paminklą. Jis pasiūlė dabar  jau pastatytos skulptūros idėją. Kai jai pritarė Meno ir kultūros taryba, užvirė darbas“, – kalbėjo V. Venckūnas.

Kaip ir buvo žadėta, paminklą sudaro kolona, suveržta dviem alegoriniais pančiais,simbolizuojančiais skaudžius nepriklausomybės praradimus.  Besiveržiantis į viršų stiebas – tarsi Lietuvos kelias į laisvę. Pats Vytis viršūnėje atspindi Lietuvos valstybingumą. Taigi šio paminklo akcentas yra ėjimas nepriklausomybės link, o ne pats Vytis.

Paaiškėjo, kad skulptūra turi ir daugiau simbolinių elementų – be pamatuose įleistos laiko kapsulės, kurioje patalpinti jonaviečių laiškai ateities kartoms, stelos apačioje įmūryti trys svarbią prasmę turintys akmenys: vienas – iš Žalgirio mūšio vietos, antras – iš Taučiūnų kaimo, kuriame vyko kova dėl nepriklausomybės su bolševikais, trečias akmuo atvežtas iš Lietuvos partizanų Vyčio apygardos vado – Danieliaus Vaitelio žuvimo vietos.

„Tie trys į pamatus įdėti akmenukai atkeliavo iš lietuvių krauju palaistytų mūšių laukų“, – pasakojo prie stelos idėjos įgyvendinimo prisidėjęs Vaclovas Slivinskas.

Pats stelos skulptorius G. Česiūnas džiaugėsi savo darbo rezultatu. Pasak jo, prie paminklo buvo praleista daugybė darbo valandų.

„Dalis sumanymų šiek tiek keitėsi paties darbo proceso eigoje. Nežinau, kaip paminklą įvertins žmonės, bet man atrodo, kad sumanymas pavyko ir Jonava turi gražią stelą“ – kalbėjo G. Česiūnas.

Visi norintys pamatyti, kaip atrodo naujasis paminklas, tai galės padaryti rytoj 18 val. vyksiančioje jo atidengimo ceremonijoje.

 

KOMENTARAI