Paminėjo 30-ąsias įmonės avarijos metines

Kasmet kovo 20-ąją netoli izoterminės amoniako saugyklos bendrovės „Achema“ administracija uždega žvakeles, padeda krepšelius gyvų gėlių žuvusiems pagerbti. Šiemet paminėta 30-ies metų tragedijos sukaktis.

„Maisto bankas“ kviečia dalyvauti akcijoje
Žeimiuose neeilinis įvykis – atidarytas Konstantino Bogdano muziejus
Paskelbti 2018-ųjų šaukimo į kariuomenę sąrašai: tikrinkite savo eilės numerį

1989 metų kovo 20 dieną tuomečiame Jonavos gamybiniame susivienijime „Azotas“ avarija įvyko staiga – pradėjusi svirti izoterminė saugykla nuvirto ant šono, o iš jos išsiliejo daugiau kaip septyni tūkstančiai tonų skysto amoniako. Kaip prisimena įvykio liudininkai, nelaimės dieną vėjas pūtė ne į miestą, bet priešinga kryptimi, tad amoniako dvokas jautėsi ne visoje įmonės teritorijoje. Apie iškilusį pavojų pranešė kaukiančios sirenos.

Didelio masto avarija nusinešė septynių žmonių gyvybes. Tą dieną žuvo „Sojuzpromontažo“ darbuotojai: Valerij Ergardt, suvirintojas elektra, Ivan Tichonenko, defektoskopininkas, Sergej Tichonov, šaltkalvis montuotojas. Avarijos dieną į mirties gniaužtus pateko nitrofoskos cecho aparatininkas Rimantas Venskus, Jonavos statybos tresto elektrikas Alfonsas Gudavičius, nitrofoskos cecho elektromonteris Vladimir Savin, gesindamas gaisrą gyvenimą paaukojo ugniagesys Henrik Narkevič. Šios pavardės įrašytos į memorialinę lentą, pritvirtintą netoli avarijos vietos.  

Kaip teigė minėjimo metu AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas, avarija chemijos įmonėje visiems yra labai skaudi.

„Kovo 20-oji įmonės istorijoje minima kaip tragiškiausia diena. Jau praėjo 30 metų nuo avarijos, kurios metu žuvo žmonės. Per šį laiką daug kas pasikeitė. Dabar žiūrėdami į teritoriją, kur įvyko avarija, nieko nebepamatysime, kas ją primintų. Tačiau visa tai išliko ir išliks mūsų širdyse, prisiminimuose. Visiems mums, tiek darbuotojams, tiek miesto gyventojams, tai buvo netikėta, nelaukta. Niekam nelinkėtume tokių nelaimių. Visi privalome atsiminti, kad eidami į dirbą ir dirbdami, turime viską labai apgalvoti, atsakingai žiūrėti į kiekvieną žingsnį, nes reikia saugoti ir save, ir aplinkinius. Dabartinės technologijos galingos, daug pačios padaro, saugumo lygis jau visai ne tas, koks buvo prieš 30 metų, bet vis tiek žmogaus įtaka yra didelė. Tikimės ir viliamės, kad mūsų bendrovės istorijoje daugiau tokių nelaimių nepasikartos“, – kalbėjo AB „Achema“ generalinis direktorius R. Miliauskas, pakviesdamas tylos minute pagerbti avarijoje žuvusius žmones.

Kartu su įmonės vadovu padėjo gėlių, uždegė žvakutes, pagerbė žuvusiųjų atminimą Technikos direktorius Juozas Tunaitis, Personalo ir bendrųjų reikalų direktorė Inga Jakučinskienė, Saugos darbe skyriaus viršininkas Mindaugas Jančauskas, cechų viršininkai, Achemos darbuotojų profesinės sąjungos atstovai, kiti achemiečiai.

Mintimis pasidalino ir įmonės gamybos dispečerė Antanina Budnikaitė. „Tądien dirbusiai Felicijai Kazakevičienei atlėkiau į pagalbą. Šiandien su Felicija kalbėjome, kad baisu net prisiminti, tačiau reikia tai daryti. Reikia, kad jaunimas apie tai žinotų, dirbtų atsakingai taip, kaip mes esame šioje įmonėje išmokyti, saugotų savo ir aplinkui esančių sveikatą ir kad tokių tragedijų daugiau pas mus ir niekur kitur nepasikartotų“, – sakė ji.

Už žuvusiuosius ir nukentėjusiuosius 1989 metų „Azoto“ avarijoje ir darbe šv. Mišios bus aukojamos kovo 22 dieną 18 val. Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje. 

Kęstučio Putelio nuotr.

KOMENTARAI