Pabėgėliai margino kiaušinius ir budino žemęKai kurie Ruklos pabėgėlių priėmimo centro gyventojai pirmą kartą margino kiaušinius. Autorės nuotr.

Pabėgėliai margino kiaušinius ir budino žemę

Ruklos pabėgėlių priėmimo centre (RPPC) įsikūrę užsieniečiai Velykų išvakarėse džiaugėsi savo darbo vaisiais – net 180 margučių. Jie taip pat susipažino ir su svarbiausiomis Velykų šventės tradicijomis. Nuotaikingame renginyje netrūko geros nuotaikos, skambių dainų ir smagių šokių.

J. Liesis: Jonavai atiduosime viską, ką turime
Senjorų universitetas įžengė jau į aštuntąjį rudenį
AB „Achema“ priversta keisti gamybos ritmą

Daugybė žaidimų

Šventės, kurių metu pabėgėliai turi galimybę ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir susipažinti su vietos tradicijomis, nėra retas reiškinys RPPC. Čia besiglaudžiantys svetimšaliai tradiciškai sutiko šv. Kalėdas, minėjo Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Visuomet didelio susidomėjimo sulaukia jau ketvirtus metus organizuojama Velykų šventė. Šįkart ji sujungė skirtingo amžiaus užsieniečius.

„Nors mūsų programa buvo orientuota į vaikus, šventėje dalyvavo ir suaugusieji, – pasakojo renginį organizavusio Jonavos miesto kultūros ir meno klubo „Homo ludens“ projektų vadovė Jurgita Serapinė. – Organizavome jau primirštus, bet nuo seno lietuvių liaudies pamėgtus ratelius ir žaidimus. Vienas jų – dirbtinių žuvų gaudymas iš kubilo. Šio žaidimo esmė yra su kabliuku užkabinti ir pagauti žuvį. Taip pat surengėme estafetę, kurios metu vaikai lenktyniavo avėdami medinius padus. Vėliau jie mėtė lankus ant strypo. Nors žaidimai nėra lengvi, matėme, kad mažieji tikrai džiūgavo, juk jų laukė ir saldūs prizai. Į ratelius įtraukėme ir suaugusiuosius. Tiesa, iš pradžių jie, pamatę mūsų tautiniais drabužiais apsirengusias šokėjas, stebėjosi ir nedrįso pradėti, bet vėliau taip smagiai visi kartu trepsėjome, kad net grindys drebėjo. Stengėmės sukurti velykinę nuotaiką. Visi šios šventės žaidimai yra orientuoti į mūsų žemelės sujudinimą. Tada ji atsibus po žiemos miego ir prikels dažniau matomą saulutę ir medžius – tokią mintį norėjome pasakyti čia gyvenantiems žmonėms“.

Pirmą kartą

Šventės metu pabėgėliai patys išmargino net 180 kiaušinių. Centro darbuotojai pasistengė, kad užsieniečiai kuo geriau perprastų dažymo tradicijas – parūpino tam įvairių kruopų, žolelių, kitų priemonių.

„Kiaušinių virimas užtruko net dvi valandas, tačiau niekas nenuobodžiavo. Laukdami dainavo, šoko ir žaidė. Kai kurie pabėgėliai pirmą kartą gyvenime pamatė kiaušinių „virtimą“ į margučius. Tokį reginį jie stebėjo su begaliniu smalsumu. Beje, šio užsimėmimo metu paaiškėjo, kad ir dalis mūsų darbuotojų taip pat nėra dažę velykinio simbolio. Taigi galime sakyti, kad ši šventė buvo naudinga ne tik pabėgėliams, bet ir mūsų kolektyvui“, – sakė RPPC projektų vadovė Eglė Renkauskienė.

Galimybė atsikvėpti

Tai, kad šventė įnešė džiaugsmo į pabėgėlių kasdienybę, neleido abejoti ne tik šypsenomis papuošti jų veidai, bet ir padėkos žodžiai organizatoriams. Neseniai iš Vokietijos į RPPC grąžintas siras Talal Rastmo tikino, kad šventės Lietuvoje besiglaudžiantiems svetimšaliams – galimybė atsikvėpti ir pamiršti sunkumus.

„Pernai teko dalyvauti centro organizuotose Užgavėnėse. Pamenu, šventė buvo labai smagi. Laužas, deganti Morė ir persirengėliai paliko neišdildomą įspūdį. Paskui aš išvykau į Vokietiją, vėliau mane sugrąžino atgal į Lietuvą. Pastaruoju metu mano gyvenime nebuvo daug gražių akimirkų, tad ši priešvelykinė popietė leido atsikvėpti ir pakeisti aplinką bent jau porai valandų. Manau, kad tokiuose renginiuose žmonės pasijunta geriau. Visi čia susirinko papramogauti ir pabūti laimingesni. Noriu padėkoti organizatoriams už tokią galimybę“, – padedamas vertėjo įspūdžiais dalijosi T. Rastmo.

Ir siriškos dainos

Pasak įstaigos direktoriaus Roberto Mikulėno, tokios šventės suartina žmones ir skatina svetimšalius domėtis lietuvių kultūra. Šiame renginyje parodytos ne tik lietuviškos tradicijos, bet skambėjo ir Sirijoje populiarios dainos.

„Kiekvienos Velykos pas mus švenčiamos, galima sakyti, skirtingai. Mat vieni pabėgėliai iškeliauja, o sulaukiame kitų. Stengiamės nuolat sudominti kažkuo ypatingu. Pernai visus gyventojus išskirtiniais margučiais džiugino čia gyvenęs dailininkas. Pamenu, jo meniški piešiniai sulaukė įvairių vertinimų, tačiau margučiai nepaliko abejingų. Šiemet organizuotame talentų konkurse pasirodė vaikinas, sužavėjęs savo gimtąja kalba atliktomis dainomis. Žinoma, pagrindinis akcentas buvo margučiai ir jų ridenimas. Manau, kad pradžiuginome čia įsikūrusius pabėgėlius“, – tikino R. Mikulėnas.

KOMENTARAI