Pabėgėliai liko sužavėti magijos triukaisJaunasis siras Nizal buvo nustebintas iliuzionisto atliekamu šou. Danutės Kasparavičienės nuotr.

Pabėgėliai liko sužavėti magijos triukais

Neseniai Ruklos pabėgėlių priėmimo centre (RPPC) lankėsi žinomas iliuzionistas Rokas Bernatonis. Norėdamas paįvairinti šių gyventojų kasdienybę, magas surengė stebuklų kupiną pasirodymą. Magiškais triukais džiaugėsi ir žavėjosi tiek vaikai, tiek suaugusieji.

Padėkojo už už kultūros paveldo tvarkymą ir puoselėjimą
VMI ir Sodros darbuotojų turguje laukė ne visi
Sirai sėkmingai įsilieja į Jonavos darbo rinką

Renginio metu R. Bernatonis demonstravo triukus su kamuoliukais, buteliukais, kortomis, knygomis ir kitais daiktais. Sau į pagalbą pasitelkė ir žiūrovus – sirus Nizal ir Muhamed ne tik išmokė kelių magiškų triukų, bet ir jiems bei visai auditorijai atskleidė paslaptis, kaip triukai atliekami. Sulaukęs gausybės plojimų, jaunasis magas taip pat susipažino su svetimtaučiais iš arčiau, pabendravo, sužinojo jų gyvenimo istorijas.

Ruklos pabėgėlių priėmimo centro gyventojai mokėsi kelių magiškų triukų.

R. Bernatonio pasirodymą stebėję Sirijos piliečiai – elektriku dirbęs Farhan Aziz ir buvęs minkštųjų baldų restauratorius Suleiman Alu džiaugėsi, kad juos aplanko ir iliuzionistai, surengia įsimintinų pasirodymų. Atvykėliai buvo nuoširdūs ir atviri, papasakojo, ką iš jų atėmė karas. „Sirijoje nieko netrūko – turėjau namus, savo dirbtuves, mylimą darbą. Visa šeima buvo laiminga. Tačiau dėl dabar vykstančių karinių neramumų su žmona ir dviem vaikais teko bėgti, buvome priversti palikti savo gimtąjį kraštą ir ieškoti saugaus prieglobsčio. Pusantrų metų gyvenome pabėgėlių stovykloje Graikijoje, Lietuvoje jau esame beveik mėnesį. Planuojame šioje šalyje įsikurti ilgesniam laikui, jei pavyks susirasti darbą, butą, leisti vaikus į mokyklą“, – atvirai kalbėjo S. Alu.

Apie save papasakojo S. Alu.

Pašnekovai tikisi, kad ir daugiau lietuvių apsilankys RPPC ir pabendraus su jo gyventojais, sužinos, kaip atvykėliai iš kitų šalių gyvena Lietuvoje.

R. Bernatonio nuomone, RPPC gyventojai – draugiški ir atviri žmonės. „Labai norėjau su jais susipažinti ir išgirsti jų gyvenimo istorijas, svajones. Įdomu buvo sužinoti, kaip jaučiasi žmonės, atsidūrę tokioje sudėtingoje situacijoje. Kai buvau paauglys, man teko bendrauti su vaikais iš Palestinos. Jie papasakojo, kad atėję į mokyklą ir pasigedę vieno bendraklasio, jau suprasdavo, kad šis mokinys niekada nebepasirodys. Tai – sunkūs išgyvenimai. Panašias patirtis turi ir šie žmonės“, – kalbėjo iliuzionistas.

Šis renginys yra projekto „Lietuva – kitataučių užuovėja“ dalis. Nuo praeitų metų gegužės mėnesio vykdomame projekte  dalyvauja asmenys, perkelti iš pabėgėlių stovyklų Italijoje ir Graikijoje, – sirai, irakiečiai ir afganistaniečiai. Projektas truks dvejus metus. Jame dalyvaus 671 pabėgėlis, per šį laiką atvyksiantis į Lietuvą. Centre jie apgyvendinami, gauna pašalpas, jiems teikiamos socialinės, teisinės, vertimo paslaugos, mokomi lietuvių kalbos. Šiuo metu RPPC gyvena 105 pabėgėliai. Dauguma jų – Sirijos piliečiai.

Pasak RPPC projektų vadovės Eglės Renkauskienės, numatyta atvykėliams pristatyti ne tik tradicines lietuvių šventes. „Kultūrinė prizmė – taip pat svarbi integracijos dalis. Jau  esame jiems pristatę Kūčių, Kalėdų, Užgavėnių ir Velykų šventes, tačiau ir vasarą norime juos užimti pažintine veikla. Tad, dalyvaudami šiame renginyje, susipažinę su lietuviu iliuzionistu, šie žmonės, tikimės, praskaidrins savo kasdienybę. Svarbu, kad centro gyventojai kuo daugiau pamatytų, susipažintų, tuomet ir adaptacija Lietuvoje jiems bus lengvesnė“, – kalbėjo RPPC atstovė.

KOMENTARAI