Olandija – iš pelkių išnirusi žydinti šalisPagrindiniai Olandijos akcentai – dviračiai, kanalai, vėjo malūnai... Asmeninio albumo nuotr.

Olandija – iš pelkių išnirusi žydinti šalis

Šiandien Olandija – tankiausiai apgyvendinta, didžiausio pasaulyje uosto, savičiausios tautos šalis, kur nuo seniausių laikų stipriai įsitvirtinusios tolerancijos tradicijos. Po vienu stogu telpa unikali architektūra, Van Gogo bei Rembranto meno kolekcijos, UNESCO paveldas ir naujojo pasaulio laisvė. Kontrastinga ir magiška šalis suvilioja kasmet po 10 mln. įvairiausio plauko žmonių iš viso pasaulio.

Šeimos galva N. Šalūga: „Išdrįskite – ir sėkmė tikrai ateis“
Mergina, kurianti grožį ant kūno – chna tatuiruotes
Beržų dvare – atminimo akmuo M. Kalmantui

Istorija

Kažkada ši vietovė buvo viena iš atokiausių, menkai išvystyta pelkėta dykynė. Ant piliakalnių – namai, aplink dambos, saugančios nuo potvynių. Nyderlandų karalystė susikūrė 1262 m. Net 800 m. nuožmios atkaklios kovos su gamtos stichija nulėmė olandų charakterį, davė stulbinamą rezultatą. Olandai turbūt nesitikėjo, jog jų darbas, išmintis, pastangos, kūryba pavers pelkes turtinga ir klestinčia, saugia ir tvarkinga šalimi, kur randi ypatingą šiaurinį žavesį, neįprastus gamtos peizažus, istorines vietas, turtingus muziejus.

Santarvė ir gerovė

Daugiau nei pusė šios šalies teritorijos – 3,3 m žemiau jūros lygio. Aplink – pievos, pylimai, kanalai, vėjo malūnai, kurie 1550 m. išrasti dėl vandens perpumpavimo ir 1997 m. įtraukti į UNESCO paveldą. Žemė Olandijoje itin branginama. Kur tik įmanoma, į vandenį sukalti poliukai, ant jų tiltukai užpilti žeme, o mažose lysvelėse daržovės – mielos miniatūros. Namų langai be užuolaidų, patogu prieiti prie stiklo ir pažvelgti į buitį, o ten – skandinaviškas minimalizmas: šviesios spalvos, plikos sienos, keli baldai, kuklūs šviestuvai. Tačiau visur žydi gėlės – palangėse, balkonuose, terasose, sodeliuose.

Vasaros čia vėsios, debesuotos. Vos tik sušvinta saulė, vietiniai lyg pamišę braunasi į kiemus, gatves, prie kanalų, ant stogų – stato kėdes, kabina hamakus ir gaudo spindulėlius.

Gidai pabrėžia, jog ši Šiaurės tauta rimtai dirba, buriasi į bendrus verslus, sąžiningi su verslo partneriais, o darbo savaitė – trumpiausia, vos 30 valandų. Jaunimas šeimas kuria vėlokai, sulaukęs 30–40 metų. Šeimos stiprios, grįstos amžinosiomis vertybėmis, skyrybų beveik nėra, tarp vyrų ir moterų – visiška partnerystė. Olandai – aukšti, elegantiški, kultūringi, daro pasitikinčių savimi, gyvenančių santarvėje ir gerovėje žmonių įspūdį.

Daug kuo garsėja

Gaudos mieste gaminamais sūriais Olandija garsėja visame pasaulyje. Vyksta sūrių parodos ir degustacijos. Olandai su pasididžiavimu teigia, kad ir jų silkė geriausia pasaulyje – riebi, balta, minkšta, kvepianti, su svogūnų gabaliukais pardavinėjama kas žingsnį kiekvienoje gatvėje. Degustacijos po 15–17 eurų – tai prabanga, suteikianti gomuriui malonumą ir puikios lauktuvės namiškiams.

Šalis didžiuojasi puikiai išvystytu dviračių takų tinklu. Keliavimas dviračiais beprotiškai populiarus, jų šalyje yra tiek, kiek ir gyventojų – 16 milijonų. Atvykusiems turistams būtina žinoti, jog dviratininkams suteikiama pirmenybė ir niekam nepasiskųsime, jei takuose būsime „užskambinti“, aprėkti ar pastumti. Kasmet 50 tūkst. dviračių pavagiama, 10 tūkst. ištraukiama iš kanalų.

1593 m. į Olandiją iš Turkijos atvežtas pirmasis tulpių svogūnėlis. Nuo tada visą šalį apėmė tulpių manija. Šiandien Leideno, Alsmerio ir Harlemo aukcionuose, didžiuliame gėlių turguje prie Singel kanalo kasdien parduodama 20 mln. skintų ir 2 mln. vazoninių gėlių, veikia 8 tūkst. daigynų, metinė apyvarta – 1,5 mlrd. eurų.

Vykstame į Olandiją pavasariais, kad pamatytume didžiausią gėlių parką pasaulyje „Keukenhof“. 32 ha plote žavi 7 mln. įvairiaspalvių žiedų kilimai, tvenkiniai, fontanai, muzika. Balandį Gėlių paradas vinguriuoja 40 km, nuo Nordvijko iki Harlemo, jį lydi muzikantai ir šokėjai, o fotoaparatai įkaitę iki raudonumo. Tai pasakiški reginiai, lyg ryškus, spalvotas kaleidoskopas.

Olandiškosios Rumšiškės

UNESCO saugomų paminklų sąraše – etnografinis kaimas Zaanse Schans: tylu, gaivu, daug erdvės, vandens, žalumos, vėjo malūnų. Vaikštai prie kanalų, tvenkinių, aplink žvejų kaimeliai, valtys, tinklai, senovinės sodybos, namukai ir skandinaviška ramybė. Daugybė amatininkų dirbtuvių, liejyklų, kalvių, lentpjūvių, sūrinių, kepyklų, valčių statyklų, muziejų. Juose rodoma, kaip gaminamos garstyčios, dažai, klumpės, kaip spaudžiamas aliejus, kepama duona, gaminami sūriai – ir visur gali ragauti, skanauti ligi soties.

Šiaurės Venecija

Sostinė Amsterdamas – vienas populiariausių Europos didmiesčių, uostas prie Šiaurės jūros, glaudžiantis 50 tautybių žmones. Istorinis miestas, įkurtas 1275 m., puikuojasi unikaliais, didingais, prabangiais XVII amžiaus pastatais, vadinamais „aukso amžiaus“ paveldu. Damo aikštėje – Karališkieji rūmai, pastatyti ant 13 659 medinių polių. Miestą raižo UNESCO paveldas – 165 kanalai su 1 282 tiltu per juos. Kanalų tinklas – 76 km, kasmet 70 laivų plukdo 3 mln. turistų. Plaukiojimas – brangi ir maloni pramoga, ypač sutemus, kai tamsūs vandenys atspindi neonų šviesas, o gidas pasakoja apie ypatingą gerovės ir laisvės šalį. Į laivus patekti problemiška, užsakyti reikia iš anksto.

Daugelis olandų gyvena laivuose. Mieste – 3 tūkst. gyvenamųjų laivų, nuolat plaukioja namukai su terasomis, kepsninėmis, staliukais. Pasak gidų, Amsterdame niekada nėra nuobodu: galima aplankyti 40 muziejų, galybę parodų, atrakcijų, parkų, turgų, pasigrožėti brangakmeniais deimantų šlifavimo įmonėje, pasivažinėti dviračiu. Amsterdamas didžiuojasi esąs seksualinių mažumų sostine Europoje, Vondelio parkas – jų susitikimų ir pramogų vieta.

Raudonųjų žibintų kvartalas

Nuo amžių Šiaurės jūroje vyrai žvejojo, o moterys, sustojusios šaltoje, vėjuotoje pakrantėje, laukė jų grįžtant. Jos švietė į tamsius vandenis žibintais, kad artimųjų laivai nepaklystų bangose. Laukė ir kitos moterys, kurios savo žibintus pridengdavo raudonu audiniu ir jų žibintai švietė raudona spalva. Iš čia – seniausio kvartalo pavadinimas, erogeninė zona, į ją sutelkta visa ši industrija. Gidai draudė fotografuoti ir sakė, kad raudonai įrėmintuose languose stovinčios moterys – daugiausiai iš Rytų Europos. Slėpiningasis kvartalas traukė pasidairyti, čia jaučiasi slogus marihuanos kvapas,  įvairiaspalvės neonų šviesos ir ryškūs raudoni žibintai atsispindi juoduose kanalų vandenyse. Požiūrį į žmogiškąsias silpnybes, sąmoningai ir taikliai perteikė Rene Dekartas: „Kur kitur pasaulyje taip lengvai prieinami viso gyvenimo patogumai, kur kitur pasaulyje įmanoma rasti tiek absoliučios laisvės?“

Puokštė įspūdžių

Olandija – kultūros, muziejų, nepatirtų laisvių šalis, banguojančiais tulpių laukais, besisukančiais vėjų malūnais. Atvykėlių dėmesio sulaukia Haga – Tarptautinio baudžiamojo tribunolo miestas, porceliano šedevrais garsus Delftas, unikalia architektūra ir uostu viliojantis Roterdamas, pajūrio kurortas Ševeningenas, tulpių sostinė Harlemas, viduramžiais dvelkiantis Leidenas, paukščių ir skulptūrų karalystė Hoge Veliuvės nacionaliniame parke, išpuoselėti gamtos arealai.

Šis šalis – prabangi ir efektinga, unikali ir išskirtinė, patraukli ir paslaptinga, ją pamilsti iš pirmo žvilgsnio, ji palieka puokštę įspūdžių. Joje puikiai dera prabangūs pastatai ir dviračiai, daugybė svečių ir nepageidaujamųjų. Kelionė į Olandiją – keliautojo svajonių išsipildymas, čia randi visko, čia tvyro laisvo, nevaržomo žmogaus dvasia, o laisvė svaigina.

Danutė ABRAMAVIČIENĖ

Xxx

Šaliai naudojami trys pavadinimai: Nyderlandai, Olandija ir Nyderlandų Karalystė. Kalbininkas Antanas  Smetona sako, kad  sinonimiškai vartojami visi trys krašto pavadinimai, tačiau galima skirti ir preciziškai: „Oficiali forma – Nyderlandai arba Nyderlandų Karalystė, o kasdienėje kalboje – Olandija.“  A. Smetonos teigimu, šalies kalbą taip pat galima vadinti nyderlandų ar nyderlandiečių kalba, nes olandų bei flamandų (ja kalba ir Belgijos flamandai) kalbos specialistų laikomos nyderlandų kalbos tarmėmis.

KOMENTARAI