Nugalėkite savo baimes ir pradėkite keliauti!Čia ne Kambodža ir ne Tailandas, o nedaug kam žinoma Albanijos gamta. Autorės nuotr.

Nugalėkite savo baimes ir pradėkite keliauti!

Per pastaruosius kelis dešimtmečius keliaujančiųjų skaičius beprotiškai išaugo, o sparčiai vystantis technologijoms ir atpigus galimybei keliauti, nesunkiai pasiekiami tapo net nuošaliausi pasaulio kampeliai. Daugelis kasdien su pavydu peržvelgia įspūdingus kelionių vaizdus internete, bet ne kiekvienas ryžtasi aplankyti svečias šalis. Tačiau jei visada svajojote pažinti tolimus kraštus, dabar puikiausias metas įgyvendinti savo svajones. Kaip ir nuo ko pradėti?

Seišelių salos – vienas iš daugybės rojų mūsų Žemėje
Paskirtas naujas koncerno „Achemos grupė“ vadovas
Krašto tarmė – poeto turtas

Organizuokite patys

Tai nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Nebūtina iš karto lėkti į Pietų Ameriką ar Afriką – galima pradėti nuo kaimyninių šalių ar net miestų lankymo. Daugelis pasiteisina kalbų nemokėjimu, bet šiuo atveju turiu nuraminti – populiariausios viešbučių rezervavimo sistemos, skrydžių ir transporto kompanijų internetinės svetainės yra išverstos ir į lietuvių kalbą. Keliaujant kalbos mokėjimas yra nemenkas privalumas, nes padeda sužinoti daugiau apie šalį ir suprasti vietinę kultūrą, tačiau, jei važiuojate tik pailsėti ar aplankyti norimas vietas, kalba nėra būtina – daugelį svarbiausių dalykų galima išsiaiškinti gestais, o reikalingiausias frazes greičiausiai pavyks nesunkiai išmokti vietos kalba. Patartina prieš kelionę turėti šiokius tokius anglų kalbos pagrindus, bet ir slavų ar vokiečių kalbomis daug kur susišnekėsite, ypač turistiniuose regionuose.

Nebijokite pigių skrydžių

19 eurų už bilietą į Maroką, už 16 eurų iš Vilniaus galima pasiekti Barseloną, o nuskristi į Norvegiją ir iš jos sugrįžti galima vos už 20 eurų. Ir tai nėra iš fantastikos pasaulio, o reali kaina, kiek paprastai moku už bilietus. Gal kas negerai? Kodėl taip pigu? Viskas gerai. Nebent esate įpratę, kad lėktuve palydovai jums nuolat nešiotų nemokamus gėrimus ir užkandžius. Čia to nebus – tik vienetai pigių skrydžių bendrovių taip pamalonina klientus. Sėdynės irgi ne pačios patogiausios, bet keleto valandų skrydį galima ištverti. Tikrai nereikia baimintis, kad pigių skrydžių bendrovių lėktuvai yra seni, nepatikimi ar  čia dirba prastesnis aptarnaujantis personalas. Visa technika ir įgula tikrinama itin kruopščiai, nepriklausomai nuo skrydžio kainos, o 2017 metai buvo rekordiškai sėkmingi visoms avialinijoms – nė vienas keleivinis lėktuvas pasaulyje nenukrito. Taigi, nepaisant dažnai pasitaikančios skrydžio baimės, tai saugiausia transporto priemonė.

Pigių skrydžių paslaptis paprasta – tai susiję su valstybių vykdoma atvykstamojo turizmo politika. Tokiais būdais bandoma privilioti turistų srautus, kurie čia paliktų savo pinigus, mokėdami už įvairias turizmo paslaugas. Paprastai atsakingoms institucijoms nusprendus turizmo vystymąsi šalyje padaryti prioritetine kryptimi, į jos oro uostus padaugėja pigių skrydžių. Tik labai nenustebkite, jei už kelionę iš oro uosto į miestą teks sumokėti daugiau nei už patį skrydį, tad visada pasidomėkite, kur yra pats oro uostas ir kokiu vietiniu transportu iš jo galima pasiekti norimą vietą.

Paskutinis rytas Italijoje. Netikėtai atrastos įspūdingo grožio pėsčiųjų trasos vos 30 km nuo oro uosto.

Rinkitės alternatyvią kryptį

Populiariuose kurortuose paprastai būna brangūs viešbučiai, maitinimo paslaugų teikėjai, o ir taksistai nevengia pasipelnyti iš turistų. Kitas trūkumas – atėjus į norimą lankytiną objektą, gali tekti valandų valandas laukti eilėje prie bilietų kasos ar grūstis su kitais turistais pėsčiųjų takuose, automobilių stovėjimo aikštelėse. Jei visi traukia pailsėti į žinomus ir išreklamuotus Italijos ar Graikijos kurortus, nereiškia, kad tai vienintelės gražios vietos prie Viduržemio jūros.

Gal vertėtų išbandyti ne mažiau nuostabų, bet tik vietiniams žinomą Albanijos pajūrį – būtumėte nustebinti natūralaus gamtos grožio, miestelių jaukumo ir mažų kainų.

Iš kitos pusės, jei pastebite, kad visi jūsų pažįstami masiškai pradėjo keliauti į kažkurią konkrečią šalį, pasidomėkite – kodėl? Tai gali reikšti atsiradusius naujus pigius skrydžius būtent į tą vietovę.

Paįvairinkite maršrutą

Labai dažnai aptikus be galo pigius bilietus į norimą šalį, atgaliniai bilietai kainuoja keletą ar net dešimtis kartų brangiau. Sprendimas paprastas – ieškokite bilietų į kitus, kaimyninių šalių, oro uostus. Dažnai pigiais skrydžiais džiugina didžiųjų Lenkijos miestų oro uostai. Juos nesunku pasiekti savo transportu ar autobusais iš Kauno. Taip kelionės laikas truputį pailgėja, bet kartu galima turėti nedidelę pažintį ir su miestu, iš kurio skrendama ar grįžtama. Nebijokite ilgų kelionių su persėdimais, o geriau pasižiūrėkite iš anksto, ką būtų galima nuveikti viename ar kitame mieste, kol lauksite jungiamojo skrydžio ar autobuso. Kai kuriuos nuošalesnius oro uostus supa įspūdinga gamta, tad turint vos kelias valandas laiko įmanoma susiorganizuoti gerą turistinį žygį po apylinkes.

Nemokama nakvynė alyvmedžių giraitėje. Net jei išaušus kažkas ir užklumpa netikėtoje vietoje esančią palapinę, praeivius tai paprastai pralinksmina.

Keliaukite ne sezono metu

Niekada nesuprasiu tų, kurie vasarą keliauja į šiltuosius kraštus, o paskui skundžiasi „netikėtai“ užplūdusiais karščiais, prastai veikiančiais kondicionieriais, nusvilusia oda ir tuo, kad pusę kelionės teko praleisti viešbučio kambaryje, nes dienos metu buvo tiesiog neįmanoma išeiti į lauką. Keliaukite ten žiemą, ankstyvą pavasarį ar rudenį. Tuomet ir skrydžiai bei viešbučiai pigesni, klimatas palankesnis, mažiau turistų populiariausiose vietose, o ir trumpam sugrįžti į vasarą smagu.  O štai karštą vasarą pakanka veiklos ir naujų atradimų Lietuvoje ar kaimyninėse šalyse.

Pamirškite stereotipus

Žmonės yra linkę kurti mitus apie nežinomus dalykus, dalytis nuogirdomis, ypač negatyviomis. Ne kartą, prieš vykstant į vieną ar kitą kelionę, teko girdėti įspėjimus apie ten tykančius pavojus, pavyzdžiui, kad Rumunijoje – vieni vagys, musulmoniškose šalyse – visi teroristai, o Kosove – iki šiol kariaujama… Tiesa yra kiek kitokia: Rumunijoje teko sutikti pačius nuostabiausius žmones, musulmoniškose šalyse ne tik nemačiau nė vieno teroristo, bet visi ten buvo be galo svetingi, o Kosovo karas baigėsi prieš 19 metų. Tad siūlau nepasitikėti gandais, o faktus tikrinti patiems.

Prieš kelionę, žinoma, reikėtų visada pasiskaityti apie kraštą, į kurį vykstate – koks ten oras, kokie miesto rajonai pavojingiausi turistams, kokių vietinių siūlomų paslaugų reikėtų atsisakyti, o kad neatsidurtumėte dviprasmiškoje situacijoje – kokios etikos ar viešojo elgesio normos yra priimtinos.

Nebijokite „brangių“ šalių, nes kiekvienoje iš jų galima rasti pigių alternatyvų. Nors Skandinavijos šalys yra vienos brangiausių, jos taip pat vienos saugiausių, tad galima be baimės nakvoti palapinėse, keliauti autostopu. Ten yra sukurta daugybė keliautojams skirtų platformų, kaip couchsurfing ar airbnb, kur ne tik galite pigiai arba nemokamai apsistoti pas vietinius žmones, bet ir geriau susipažinti su jų  kultūra ir gyvenimo būdu.

Nebūtina vykti toli

Pažįstami nuolat dalijasi nuotraukomis iš egzotiškų tolimųjų kraštų. Daug kas yra pabuvoję tailanduose, kambodžose, indijose, baliuose ar tolimuosiuose salynuose. Taigi negalėjimas sau leisti tokios tolimos išvykos dažną sustabdo nuo kelionių apskritai. Man taip pat neteko būti nė vienoje iš išvardytų populiarių atostogų vietų. Užtat pabuvau keliose dešimtyse ne ką prastesnių… Kartais gera pažintinė kelionė po kaimyninę Latviją, Estiją ar Lenkiją pranoksta tingias atostogas egzotiškiausiuose kurortuose. Svarbu ne tai, kiek toli nuo namų išvykstame, o ką sugebame ten atrasti.

 

KOMENTARAI