Nedarbas Jonavoje toliau auga – specialistai ragina nebijoti iššūkių

Nedarbas Jonavoje toliau auga – specialistai ragina nebijoti iššūkių

Vasario mėnesį Kauno teritorinės darbo biržos skyriuose užsiregistravo beveik trečdaliu(29,8 proc.) mažiau bedarbių nei pirmąjį šių metų mėnesį. Nepaisant to, nedarbas Jonavos rajone toliau augo ir pasiekė 11,1 proc. Specialistai tikina, kad žmonės ieškantys darbo turėtų imtis iniciatyvos ir nebijoti rizikos bei iššūkių.

Jonava ‒ pirmaujantis darnaus judumo planų rengime miestas ‒ skatina mokytis ir kitas Lietuvos savivaldybes.
Pirmasis kūdikio kraitelis – gimdyvei iš Ukrainos
Seime rengiamas pasitarimas dėl atliekų apmokestinimo problemų Jonavos rajone

Nedarbas auga

Kauno teritorinės darbo biržos duomenys rodo, kad kovo 1 d. Jonavos skyriuje bedarbiais buvo užsiregistravę 2,9 tūkst. rajono gyventojų, laikino užimtumo priemonėse dalyvavo 259 asmenys. Per mėnesį darbo biržoje užsiregistravo 350 bedarbių, ieškantiems darbo pasiūlyta 282 laisvos darbo vietos rajone.

46 darbo biržoje registruoti asmenys įtraukti į aktyvios darbo rinkos politikos priemones, 76 –  pradėjo savarankišką veiklą pagal verslo liudijimą laikotarpiui iki 6 mėn. Darbo biržos duomenimis, per mėnesį įsidarbino 178 rajono gyventojai. Rajono įmonei išduotas vienas leidimas įdarbinti užsienietį.

Statistika neguodžia ir rodo, kad nedarbo klausimas Jonavos rajone išlieka itin opus. Šis neapleidžia Kauno regiono autsaiderio pozicijos – nedarbo klausimu lenkia Kauno miestą (8,8 proc.), Kauno (7,6 proc.), Kaišiadorių (9 proc.), Kėdainių (10,6 prc.), Raseinių (10,3 proc.) rajonus, Prienų (8,1 proc.) ir Birštono (6,7 proc.) savivaldybes.

Ieškant darbo

Kaip ,,Naujienoms” pasakojo Kauno teritorinės darbo biržos Klientų aptarnavimo departamento vyriausioji specialistė Danguolė Galinienė, kiekvienas darbo ieškantis žmogus turi įvertinti savo lūkesčius, įgūdžius ir darbuotojų paklausą rinkoje. Taip pat parengti asmeninius pranašumus ir gebėjimus atspindintį prisistatymą.

„Svarbu parengti tinkamą gyvenimo aprašymą – jame ne tik surašyti darbovietes ir pareigas, bet ypač akcentuoti, ką jums jos davė ir kokių pranašumų įgijote ankščiau. Be jokios abejonės, gyvenimo aprašymas turi būti ne tik be klaidų, bet ir atitinkantis realią jūsų situaciją: neprirašykite darbų ir darboviečių, kuriose neteko dirbti, neprailginkite darbo laiko, jeigu dirbote tik kelis mėnesius. Prieš einat į darbo pokalbį reikia pagalvoti apie tvarkingą aprangą, daugiau pasidomėti įmone, į kurią siekiate įsidarbinti ir, žinoma, nevėluoti”, – patarimus dalino D. Galinienė.

Nebijoti rizikos

Specialistė tikina, kad darbo ieškantys asmenys neturi bijoti rizikos ir išbandymų. Pasak jos, šiuolaikiniai darbdaviai vis dažniau renkasi ir novatoriškus darbuotojų paieškos būdus.

„Ieškoti darbo galima ne tik per darbo biržą, bet ir per socialinius tinklus. Yra įmonių, kurios tik pastaruoju būdu ieško darbuotojų. Nepamiršti informuoti ir artimųjų bei draugų, kurie galėtų jus rekomenduoti, jeigu atsirastų laisva vieta jų darbovietėje. Žinoma, vienas svarbiausių darbo paieškos žingsnių – pradėti veikti. Kiekvienas naujas darbas – ne tik išbandymas, bet ir rizika. Ieškantis darbo neturi stengtis įtikti ar įsiteikti kiekvienam darbdaviui. Tačiau reikia būti drąsiam ir nesislėpti už užklupusių problemų, mokytis jas kontroliuoti. Kiekvienas turėtų nebijoti kreiptis pagalbos į darbo biržos konsultantus”, – kalbėjo D. Galinienė.

Ieško ne visi

Vis tik pasitaiko atvejų, kai į darbo biržą atėję asmenys atvirai teigia registracijos siekiantys tik dėl to, kad išvengtų privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir gautų socialines išmokas. Pasak D. Galinienės, pašalpas gaunantys bei nedirbantys žmonės dažnai yra tuo patenkinti ir atsisako jiems siūlomo darbo.

„Mūsų paslaugos yra orientuotos į žmones, kurie nori dirbti. Specialistai jiems padeda konsultavimu, tarpininkavimu įdarbinant ir konkrečiomis valstybės nustatytomis priemonėmis, kurios padeda surasti darbą. Kai kurie nedirbantys asmenys registruojasi ir dėl privalomo sveikatos draudimo. Dažniausiai jie turi sveikatos problemų, gyvena atokiose vietose ir neturi savo transporto, kuriuo galėtų vykti į darbą. Dalis jų – ilgą laiką niekur nedirbę asmenys. Pasitaiko, kad tokie žmonės atvirai pripažįsta, kad darbo ir neieško. Tačiau specialistai atsakingai dirba su visais klientais, siūlo darbo rinkos paslaugas, atsižvelgdami į individualius asmenų gebėjimus bei lūkesčius, turimą patirtį ir padėtį darbo rinkoje, siekdami padėti greičiau susirasti tinkamą užimtumą. Šias ir kitas problemas mūsų specialistai sprendžia kartu su rajono socialiniais partneriais”, – tikino D. Galinienė.

KOMENTARAI