Nauji mokslo metai į pamokas sukvietė ir pabėgėlių atžalas

Nauji mokslo metai į pamokas sukvietė ir pabėgėlių atžalas

Rugsėjo 3-iąją Jonavos rajono vaikai, jų tėveliai ir pedagogai paminėjo vieną gražiausių švenčių metuose – naujųjų mokslo metų pradžią. Pastaroji į Ruklos Jono Stanislausko mokyklą-daugiafunkcį centrą sukvietė ir miestelyje gyvenančių pabėgėlių atžalas. Šiais metais jos mokysis išlyginamosiose ir pradinio ugdymo klasėse.

Rūpesčių kryžkelė: šiapus seniūnijos, anapus parapijos
Šalia naujų dviračių takų – išskirtiniai stovai
Šventojo Kazimiero minėjimui artėjant

 Ir naujokai, ir pažengę

Jau ne vienus metus Ruklos Jono Stanislausko mokykloje-daugiafunkciame centre naujus mokslo metus pradeda ne tik rukliečiai, bet ir Pabėgėlių priėmimo centro (PPC) gyventojų bei miestelyje įsikūrusių  pabėgėlių atžalos. Kaip pasakoja mokymo įstaigos direktorius Darius Mockus, šiais metais sulaukta ir lietuvių kalbos jau pramokusių, ir dar neseniai į Lietuvą atvykusių užsieniečių.

„Priimsime 15 naujų mokinių, atvykusių iš Sirijos. Jie mokysis išlyginamojoje klasėje. Taip pat mūsų pedagogai mokys 11 jaunuolių, kurie jau pernai lankė šią mokyklą. Dabar jie integruojami į bendrojo ugdymo klases, kuriose mokysis su vietos vaikais. Be minėtų užsieniečių, bus ir ukrainiečių. Pastarieji į mūsų šalį atvyko pagal programą, leidžiančią čia įsikurti šeimoms, turinčioms lietuviškų šaknų. Galime sakyti, kad šiais metais mokysis tikrai nemažai vaikų iš kitų šalių“, – sakė D. Mockus.

Kilo iššūkių

Nors švietimo bendruomenė naujiems mokslo metams pradėjo ruoštis dar vasarą, įstaigos vadovybė turėjo spręsti netikėtai iškilusias problemas – iki šiol pabėgėlius mokiusios pedagogės atsisakė šio darbo.

„Prieš rugsėjį dirbome be didelės įtampos, įprastai, tačiau teko skubiai ieškoti išeities. Tapo neaišku, kas mokys pabėgėlius. Iki šiol tai dariusios pedagogės dirbo ir Kauno miesto mokyklose, o kai šios buvo uždarytos, mokytojos gavo išeitines. Bijodamos netekti išmokų, jos atsisakė darbo ir mūsų mokykloje, nes vien važiuoti į Ruklą neapsimoka. Iš tiesų tai nemažas sunkumas, tačiau verčiamės savo jėgomis. Dabar užsieniečius mokys kiti mūsų pedagogai. Trims pradinių klasių mokytojoms išdalijome tam skirtas darbo valandas. Didelių netikėtumų neturėtų būti, nes jos jau yra mokiusios užsieniečius bendrojo ugdymo klasėse. Mūsų pedagogai tikrai turi nemažai patirties, sukauptos ugdant svetimšalius“, – kalbėjo D. Mockus.

Turi sistemą

Mokyklos direktorius pasakoja, kad užsieniečiai jau ne vienus metus mokomi pagal sistemą, kai vaikai, kalbantys mums visiškai svetimomis kalbomis, lanko išlyginamąją klasę, o tie, kurie gali susikalbėti su pedagogais – integruojami  į bendrojo ugdymo klases. Kadangi tokia mokymo sistema pasiteisino, ja švietimo įstaiga vadovausis ir šįmet.

„Iš tolimesnių ir kultūriškai nepažintų kraštų atvykę pabėgėliai patenka į išlyginamąsias klases, o, pavyzdžiui, ukrainiečiai ir tie, kurie supranta rusiškai, jau integruojami į bendrojo ugdymo klases. Čia sudaromos galimybės intensyviai mokytis lietuvių kalbos – skiriame jiems papildomas konsultacijas. Matome, kad šis modelis duoda teigiamų rezultatų ir dėl to jį taikysime toliau. Džiaugiamės, kad daugelis kitų šalių mokinių tikrai gerai pramokę lietuvių kalbos, su jais galima laisvais susikalbėti. Mažai rūpesčių kelia ir rusakalbiai vaikai, nes mūsų pedagogai taisykles ir užduotis jiems išaiškina kalbėdami rusiškai“, – teigė D. Mockus.

Kartu su lietuviais

Švietimo įstaigos direktorius akcentuoja, kad nemaža dalis mokyklą pradėjusių lankyti užsieniečių jau turėjo galimybę susipažinti su miestelyje augusiomis lietuvių atžalomis – mažieji kartu lankė mokykloje įsikūrusiame Vaikų dienos centre veikusią vasaros stovyklą.

„Keletas pabėgėlių šeimų vaikų noriai stovyklavo. Kompanijos „YNOT Media“ dėka galėjome pasamdyti daugiau žmonių, kurie organizavo įvairius užsiėmimus. Girdėjome gražių atsiliepimų – ir tėvai, ir vaikai labai džiaugėsi gavę tokią galimybę. Čia jie galėjo mėgautis didele veiklos įvairove ir nuolatiniu užimtumu. Stovyklautojai susitiko su įdomiais žmonėmis, mokėsi gaminti valgius, važiavo į ekskursijas. Manau, kad jų vasara tikrai buvo puiki“, – teigė direktorius.

Glaudžiai bendradarbiauja

Sprendžiant mokykloje kylančius sunkumus, kartais prireikia ir PPC pagalbos. Įstaigos ypač glaudžiai bendradarbiauja tada, kai į Lietuvą atvyksta naujos pabėgėlių grupės.

„Mes nuolatos palaikome abipusius ryšius. Visas problemas sprendžiame kartu. Visada rengiame susitikimus, kai sulaukiame naujų žmonių, tarp kurių būna mokyklinio amžiaus vaikų. Jų metu tėvams paaiškiname bendras vaikų ugdymo Lietuvoje taisykles ir tradicijas. Informuojame, kokia yra tėvų atsakomybė. Bendraujame pasitelkę vertėją. Jis mums išverčia ir tėvų klausimus bei pastebėjimus.  Galiu pasakyti, kad visi šie dalykai nesunkiai įveikiami. Žinoma, tiems mokiniams, kurie į mūsų šalį atvyko neseniai, gali kilti sunkumų dėl trumpos adaptacijos, bet vėliau susipažįstama, priprantama ir daugelis  situacijų nekelia jokių rūpesčių“, – kalbėjo D. Mockus.

Pirko ne tik kuprines

Pasak PPC direktoriaus Roberto Mikulėno, nauji mokslo metai papildomų darbų atnešė ir jo vadovaujamos įstaigos darbuotojams.

„Apie mokyklinio amžiaus vaikų gerovę pradėjome galvoti vos prasidėjus rugpjūčiui. Dalis jų tęs pernai pradėtus mokslus, kiti dar visai neseniai atvyko pas mus iš Irano, Kirgizijos, Rusijos, Irako, Vietnamo ir Afganistano. Visiems nupirkome kuprines, tušinukus, sąsiuvinius, pieštukus, sportinius kostiumus, batus ir t. t. Tiesa, dalis mažųjų piliečių dar neis į klases, o lankys darželio grupes, nes sulaukėme nemažai šeimų su ikimokyklinio amžiaus atžalomis“, – sakė R. Mikulėnas.

 

KOMENTARAI