Nacionalinis diktantas vyrų nesudominoKristinos Diemintaitės – Stepšienės nuotr.

Nacionalinis diktantas vyrų nesudomino

Kovo 8-oji šiemet bus atmintina ir kaip Nacionalinio diktanto rašymo diena. Tūkstančiai mokinių, suaugusiųjų mūsų šalies piliečių ir užsieniuose gyvenančių lietuvių tądien mokyklose, bibliotekose, valdžios įstaigose palinko prie baltų popieriaus lapų, kuriuose guldė per radiją jiems diktuojamą raiškų ir sklandų tekstą.

Kur tautinis kostiumas, ten ir grožis, ir išmonė
Senosios Vainių tuopos likimas – gamtos rankose
Kaip ir kur šią vasarą atostogaujate?

Mūsų rajono Savivaldybėje esanti Jeronimo Ralio salė, kaip ir kasmet, rašančiųjų antplūdžio nesulaukė. Marijaus Žiedo diktuojamų sakinių čia klausėsi tik septynios jonavietės. Keista, diktanto šiemet nepanoro rašyti nė vienas vyras. Gal vyrai šiemet buvo užimti kitais rūpesčiais – Kovo 8-osios?

O tekstas pasitaikė ganėtinai įdomus, nors ir moteriškas. Žinoma dainininkė, reklamos kūrėja Dovilė Filmanavičiūtė, pasveikinusi visus nusprendusius rašyti ir priminusi, kad lietuių kalbą privalome saugoti, mylėti, puoselėti, pasiūlė savo sukurtą tekstą „Odė moterystei“, kuriame taikliu, autoironijos nestokojančiu stiliumi moters lūpomis pasakojama apie nelinksmą, neretai net tragikomišką moters dalią. Įdomu, kad jau kitą dieną internete pasipylė autorę kritikuojantys komentarai. Esą rašinio autorė pažeminusi moters vardą, šiukštu šio teksto net negalima rodyti vaikams. Vis dėlto daugelis pagyrė D. Filmanavičiūtę už tiesų ir atvirą žodį, gražiai suręstus sakinius, privertusį ne vieną gerokai pasikrapštyti po primirštus rašybos ir skyrybos užkaborius.

Anot diktantą rašiusiųjų jonaviečių, kai kam buvo neaišku, kaip rašyti žodžius „hiacintai“, „supermoteris“, žodžių junginį „mirk – gyvenk“, nelabai aiškūs ir valstybių sostinių vardai – Reikjavikas, Abudabis. „Visas pasaulis, regis, šiandien eina iš proto“,- keturis, penkis kartus sakinius „karpė“ patyręs diktorius. Nepaisant kai kurių negatyvių komentarų, daugelis rašančiųjų „ėjo iš proto“ tik dėl savo gramatikos žinių stygiaus. Nors šiemet dvyliktą kartą rašomame diktante buvo leidžiama padaryti net penkiais klaidas, nė vienas jonavietis į finalą nepateko. Tad elementarių taisyklių ir jų išimčių teks dar pasimokyti.

KOMENTARAI