Mokyklos valgykla – galimybė pigiau papietautiAsociatyvi nuotr.

Mokyklos valgykla – galimybė pigiau papietauti

Dažnai mokyklų valgyklos tampa puikia galimybe pigiau papietauti netoli jų dirbantiems gyventojams. Kai kurios mūsų rajono ugdymo įstaigos tampa tikru traukos centru, nes garsėja puikiomis virtuvėmis. Vis dėlto didžioji dalis mokyklų pašalinių asmenų neaptarnauja.

Senjorai sulauks didesnių pensijų
Institucijos mokosi saugoti vaiko teises kartu
Didžiojo Lietuvos etmono J.Radvilos pulke keitėsi vadai

Įstatymas nedraudžia

Pasak Jonavos r. savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Vytauto Žebrausko, kiekviena mokykla pati nustato pašalinių žmonių įsileidimo tvarką, taip pat taisykles, ar teikti maitinimo paslaugą ne tik mokyklos bendruomenei, bet ir kitiems gyventojams. „Jokių teisės aktų, kurie draustų pietauti mokyklos valgyklose svetimiems žmonėms, nėra. Tačiau tai nustato pačios mokyklos administracija. Vieni įsileidžia tik užsiregistravus pas budėtojus, kitose mokyklose – dar kitokios vidaus tvarkos taisyklės“, – informavo V. Žebrauskas.

Priežasčių, dėl ko negalėtų žmonės pietų metu pavalgyti mokyklų valgyklose, rajono Savivaldybės atstovas neįžvelgia. „Mokyklų valgyklos yra didelės ir erdvios, tad į jas galėtų sutilpti ne vienas atvykęs asmuo. Nemanyčiau, kad būtų kokia nors problema, jei kartu pietautų ir mokyklos bendruomenė, ir pašaliniai žmonės“, – svarstė jis.

Skaniai ir pigiai

Jonavos Justino Vareikio progimnazijos valgykloje pavalgyti norinčiųjų netrūksta. Mokymo įstaigos direktorės Olgos Mediekšės teigimu, čia užsuka netoliese esančios Darbo biržos darbuotojai, buvusiame  vaikų lopšelyje-darželyje „Gandriukas (Chemikų g. 136) įsikūrusių įvairių įstaigų atstovai, mokinių tėveliai. „Turime puikią valgyklos vadovę p. Violetą, daug metų dirbančią maitinimo srityje. Jos gaminami valgiai skanesni netgi už naminius. Sočiai ir skaniai pavalgyti galima už mažiau negu du eurus“, – teigė vadovė.

Ji informavo, kad dažniausiai prašalaičiai atvyksta pavalgyti pamokų metu, todėl nei moksleiviams, nei mokytojams jokių problemų, pavyzdžiui, dėl eilių, nekyla. Įstaigų darbuotojai dažniausiai ateina apie 12 valandą, kai vyksta pamoka. „Pertraukų metu niekas neužsuka, o po ketvirtos, penktos pamokos mokinių srautas jau būna labai sumažėjęs“, – sakė O. Mediekšė.

O štai šalia esančios Raimundo Samulevičiaus progimnazijos valgykla pašalinių asmenų nepriima. „Mokykloje svetimi žmonės nevalgo, išskyrus pas mus atvykstančius svečius. Kažkada anksčiau ateidavo keletas mokinių tėvų, tačiau dabar pietauti iš miesto niekas nebeužsuka. Nors esame atvira bendruomenė, tačiau tokios paslaugos šiuo metu neteikiame“, – teigė progimnazijos direktorius Artūras Jagelavičius.

Reikia kasos aparato

Ne vienus metus miesto gyventojai ypač girdavo Jonavos politechnikos mokyklos valgyklos pasiūlytus patiekalus. Čia lankydavosi greta esančios Jaunimo mokyklos bendruomenės nariai, netoliese dirbantys miestiečiai, pravažiuojantys asmenys. Jau kurį laiką valgykla pašalinių žmonių neaptarnauja. Politechnikos mokyklos direktorės Virginijos Milinavičienės teigimu, šios paslaugos ugdymo įstaiga teikti nebegali, kadangi, pasikeitus tvarkai, valgykla turi įsigyti kasos aparatą. Taigi jau nuo praėjusių metų čia maitinami tik mokiniai ir darbuotojai.

„Kadangi ugdymo įstaiga ruošia virėjus, tai valgykloje jie praktikuojasi, gamina maistą. Žinoma, turime ir valgyklos darbuotojas, virėjas. Kaip sakau, patys pasigaminame, patys ir parduodame. Užtat papietauti mūsų mokykloje yra tikrai pigu, todėl mokiniai noriai valgo. Esame atsisakę visų kavos ir užkandžių aparatų, turime tik valgyklą ir džiaugiamės, kad joje lankosi mūsų ugdytiniai“, – teigė vadovė.

Mažos patalpos

Kaimų mokyklos pašalinių žmonių pavalgyti taip pat nepriima. Bukonių mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Dalia Autukienė teigė, kad  valgykloje aptarnaujami ikimokyklinio ugdymo vaikai, mokiniai, pedagogai ir darbuotojai.

„Jei ir nuspręstume teikti tokią paslaugą, mokyklos pajamos nepadidėtų, kadangi valgyklos patalpos nuomojamos maitinimo paslaugos teikėjui – VšĮ „Kretingos maistas“. Pertraukų metu pas mus nelabai būtų vietos, mat erdvė nėra didelė. Manau, kad ir kaimo gyventojai retai pietautų mūsų įstaigoje“, – mintimis dalijosi D. Autukienė.

Nėra poreikio

Jai antrino ir Šveicarijos pagrindinės mokyklos direktorė Gražina Gečienė. „Iki šiol nebuvo tokio poreikio. Niekada nekilo klausimas, kad vietos gyventojai norėtų papietauti mokyklos valgykloje. O be to, ir dėl mokinių saugumo iškiltų klausimas. Visi pašaliniai asmenys yra registruojami, tad susidarytų nemažai papildomų teisinių sprendimų. Manyčiau, mieste šis klausimas aktualesnis, o kaime dirbančių įstaigų, kurių darbuotojams būtų aktualu atvykti pavalgyti į švietimo įstaigą,  neatsirastų, kadangi įmonės yra miestelio pakraščiuose.  Jų darbuotojams tikriausiai būtų paprasčiau nuvažiuoti į Jonavą. Taigi kol kas tokios paslaugos teikti neketiname“, – kalbėjo mokyklos vadovė.

 

KOMENTARAI