Mokykimės kartu su vaikais

Mokykimės kartu su vaikais

Pastaruoju metu labai didelių atgarsių Lietuvoje sulaukia įvykiai, susiję su vaiko teisių apsaugos sistema. Įvairios patirtys, diskusijos socialiniuose tinkluose, bendruomenėse, nuolatinis šių įvykių akcentavimas televizijos ekranuose skatina susimąstyti ir daugiau kalbėtis vieniems su kitais faktų, o ne nuogirdų ar „kažkas pasakė“ kalba.

Naujosios mokymo įstaigų direktorės – apie save ir darbo planus
Projekto paroda – skaudžių nutylėjimų prevencija
Atsakomybė sau, Dievui ir žmonėms

Taip, iš tiesų nemažai dėmesio skiriama naujai vaiko teisių apsaugos sistemai įsitvirtinti ir funkcionuoti. Kaip ir kiekviena naujovė, taip ir ši turi savų pliusų ir minusų. Vis dėlto derėtų pasidžiaugti tuo, kad jau bandoma kažką daryti. Kitas dalykas – galbūt ne iki galo teisingai, gal ne visi yra pasiruošę toms permainoms, tačiau tai natūralus procesas. Žmogus neretai priešinasi bet kokioms naujovėms, nes viskas, kas nauja, atrodo nesaugu, kelia nepasitikėjimą, atrodo kaip papildomas nereikalingas krūvis ar pan.

Tėvelius, turinčius mažamečių vaikų, norėčiau nuraminti ir perspėti, kad jie visus pareiškimus ir liudijimus viešojoje erdvėje vertintų atsargiai ir kritiškai. Pirmiausia derėtų išlaikyti sveiką protą. Gyvenkite įprastu  režimu, rūpinkitės savo vaikais, stenkitės auginti juos atsakingais ir laimingais žmonėmis.

Naujoji vaiko teisių apsaugos sistema nėra sukurta taip, kad už menkiausią netinkamą tėvų veiksmą vaikai būtų grobiami iš namų. Valstybės tikslas yra užtikrinti palankesnes gyvenimo sąlygas mažiesiems mūsų piliečiams, užkirsti kelią tiek fiziniam, tiek psichologiniam, tiek seksualiniam smurtui šeimose.

Paimdami mažylius iš tėvų, specialistai vadovaujasi grėsmės lygių kriterijų nustatymo tvarka. Ir tikrai nepakanka vienos priežasties, dėl kurios vaikas gali būti žaibiškai išvežtas iš namų.

Taip pat yra parengtas Lietuvos savivaldybių asociacijos inicijuotas įrankis tėvams, specialistams ir visai plačiajai visuomenei S.M.A.R.T., kurio pagalba kiekvienas gali pasitikrinti  galimas rizikas vaiko gerovei ir reaguoti anksčiau, nei atsiranda problemų. Šį įrankį galima rasti ir užpildyti puslapyje www.smarttevyste.lt.

Kiekvienai šeimai naudinga pasitikrinti, o tada galbūt kažką keisti, ieškoti pagalbos, skaityti aktualią literatūrą ir pan. Svarbu ir tai, kad duomenys, kuriuos užpildysite internetinėje svetainėje, nebus išsaugomi, iškart anuliuojami, nebent patys norėtumėte tai padaryti.

Tačiau didžiausia esmė yra ne egzistuojanti tikimybė, jog kažkas pasikėsins į Jūsų šeimą ir galbūt nuspręs, kad vaikui augti nėra sudarytos tinkamos sąlygos. Nereikėtų gyventi baimėje ir nuolat nuo kažko slėptis, jaustis nesaugiai. Svarbiausia yra stengtis patenkinti vaiko poreikius: pamaitinti, aprengti, apkabinti, užtikrinti saugią aplinką pagal jo amžių, ugdyti, atrasti naujus dalykus, padėti patirti džiaugsmą, leisti žaisti, suteikti progą suklysti ir mokytis iš savo klaidų, įvertinti pastangas, įsiklausyti į savo ir jo jausmus, įgarsinti juos, skirti laiko pagarbai ir supratimui puoselėti. Padėkite vaikui „nešiotis“ nuolatinį jausmą, kad bet kuriuo atveju jis bus mylimas.

Tėvai turėtų suvokti svarbų faktą, kad bėgant metams visi auklėjimo metodai, požiūris į jo emocijų raišką labai pasikeitė. Jei prieš porą dešimtmečių buvo norma vaikus auklėti fizinėmis bausmėmis, vos tik suverkus ar supykus, sakyti: „Neverk“, „Nepyk“, tai dabar laikoma, kad tokiu atveju pažeidžiamos vaiko teisės. Nėra lengva pakeisti tėvų įsitikinimus, pradėti mąstyti kitaip ir ieškoti būdų, padėsiančių atrasti geresnį santykį su savo vaiku. Juk iki šiol dar tikima tokia teorija:  kas greitai įgyvendinama (pvz., pliaukštelėjimas), tas duoda greitų ir efektyvių rezultatų. Tačiau anaiptol tai nėra tiesa, nes fizinis smurtas tik didina atotrūkį tarp tėvo ir vaiko, o vėliau vis sunkiau tampa tą ryšį atgaivinti. Derėtų užduoti sau klausimą, ko aš noriu gyvenime: ar kad vaikas manęs bijotų, ar sukurti su juo artimą ryšį, pasitikintį, nuoširdų, grįstą pagarba ir meile?

Sąmoningumo ir savikontrolės ugdymas – didelis darbas, tačiau nieko nėra neįmanomo. Namuose kurkime jaukią aplinką, mokykimės išsakyti savo jausmus, būtinai kurkime taisykles, ribas, ugdykime vaiko pareigas ir įpročius, kurkime šeimos tradicijas. Jeigu kyla sunkumų, atraskime laiko nusiraminti ir ieškokime pagalbos. Nesmerkime savęs, jei nepavyko, jei užrikote ant savo vaiko arba dar blogiau – stumtelėjote, sudavėte. Šie sprendimai nebuvo geri, tačiau jeigu jau apie tai susimąstėte, tai buvo pirmas žingsnis tobulėjimo link. Ilgainiui save stebint, kitoks elgesys taps norma, kiekvienas žodis bus labiau apgalvotas.

Laikykime vaikus sau lygiais: jeigu suklydome, atsiprašykime jų, susitaikykime, įvardykime, ką padarėme negerai. Vaikas – mūsų atspindys, tad, siekdamas užauginti gerą ir laimingą žmogų, pats turi toks būti.

Vaikai – mūsų didžiausias turtas, tad neleiskime jokioms blogoms mintims užgožti mūsų sąmoningumo, mokykimės kartu su jais.

Nemokamą psichologinę, socialinę pagalbą šeimoms Jonavos rajone teikia:

  • Jonavos rajono savivaldybės pedagoginė psichologinė tarnyba;
  • Psichikos sveikatos centras;
  • Socialinių paslaugų centras.

Visiems prieinama informacija vaikų auginimo, auklėjimo klausimais internete:

www.pozityvitevyste.lt;

www.atsakingatėvystė.lt;

www.vaikystebesmurto.lt;

www.pvc.lt;

www.jievaikai.lt

Auksė VENCKUTĖ-IVANAUSKĖ, Jonavos r. savivaldybės pedagoginės psichologinės tarnybos socialinė pedagogė

 

KOMENTARAI