Ministerija paslaugas siaurina, o Jonava – plečiaSimbolinę juostelę perkirpo B. Platkauskienė, R. Gudonavičius ir J. Ragelienė. Danutės Kasparavičienės nuotr.

Ministerija paslaugas siaurina, o Jonava – plečia

Praėjusią savaitę oficialiai duris atvėrė Kulvos medicinos punktas, įsikūręs buvusio pašto patalpose po renovuoto seniūnijos administracijos pastato stogu. Į naujos įstaigos atidarymo šventę atvyko svečių iš Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC), rajono Savivaldybės, vietos bendruomenės. Simbolinę juostelę perkirpo punkte dirbanti bendruomenės slaugytoja Janina Ragelienė, seniūnas Ramūnas Gudonavičius ir rajono Tarybos Sveikatos, ekologijos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Birutė Platkauskienė. Patalpas pašventino Kulvos parapijos klebonas kun. Raimundas Kazaitis.

„Lono“ gaminys apdovanotas aukso medaliu
Per šalčius pasirūpinkite savo augintiniais ir globotiniais!
Ir ginčijosi, ir pritarė

Kompiuterizuota vieta

Visi kalbėjusieji akcentavo, kad kaimo gyventojui labai svarbu laiku gauti medicinos pagalbą. Tad kuo bus mažesnė atskirtis tarp kaimo ir miesto, tuo bus geriau kiekvienam, kuriam jos prireikia. „Šiais laikais labai sudėtinga tai įgyvendinti dėl gyventojų skaičiaus mažėjimo, todėl daugelį paslaugų tenka centralizuoti. O medicinos punktas su bendruomenės slaugytojos darbo vieta yra tarsi jungiamasis ryšys, tarpinė grandis tarp paciento ir gydytojo. Turėdami šiltas ir patogias patalpas, stengsimės maksimaliai išnaudoti visas galimybes, nes esame šioje srityje labai ribojami įvairių akreditavimo reikalavimų, ministro įsakymų“, – kalbėjo PSPC, kurio žinioje yra medicinos punktai, direktorė Asta Sivolovienė.

Bendruomenės slaugytojos darbo vieta Kulvos medicinos punkte yra kompiuterizuota, o tai sudaro galimybę nuotoliniu būdu susipažinti su paciento medicinine dokumentacija, užregistruoti jį pas gydytoją, paskirti reikalingus tyrimus, atspausdinti jų rezultatus ir supažindinti su išvadomis.

Įkurtuvių proga – gražios dovanos

Nuotolinė paslauga

„Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos Sveikatos apsaugos ministerija įteisino ir reglamentavo nuotolinę šeimos gydytojų paslaugą. Tai reiškia, kad teisėtai ir efektyviai tam tikras paslaugas pacientai galės gauti nuotoliniu būdu, paskambinę telefonu, – kalbėjo A. Sivolovienė. – Tikiu, kad šioje srityje medicinos punktai turėtų būti ypač išnaudojami, nes čia dirbanti slaugytoja, esanti arčiausiai žmonių, galės operatyviau suteikti paslaugas – padėti sutrumpinti atstumą iki gydytojo ir išvengti eilių. Džiaugiuosi ir tikiuosi, kad šios naujos patalpos ir pagerėjusios darbo sąlygos taps poslinkiu sveikatos srityje visai bendruomenei.“

Anot PSPC direktorės, nuo šiol bus geresnės galimybės plėtoti slaugos paslaugas iš šio punkto patalpų, nes daugėja vyresnio amžiaus žmonių ir neįgalių asmenų, kuriuos reikia lankyti namuose. Medicinos punkto įkūrimas seniūnijos pastate sustiprins komandinį darbą. „Po vienu stogu dirba ne tik seniūnijos, bet ir  socialiniai darbuotojai, todėl ši komanda iškilusias problemas galės spręsti kompleksiškai – aptarti ir sveikatos, ir visos bendruomenės reikalus. Labai džiaugiuosi tokia galimybe ir tuo, kad mūsų rajone kaimo žmogaus sveikatai teikiamas didžiulis dėmesys“, – sakė PSPC direktorė A. Sivolovienė.

Dėmesys kaimo bendruomenei

Iki šiol Kulvos kaimo centru buvo laikoma mokykla. Tačiau, rajono Savivaldybės mero Eugenijaus Sabučio nuomone, į mokymo įstaigą retai užsuka suaugę žmonės. O  dabar kiekvienas seniūnijos gyventojas, ne tik susirgęs, galės užeiti į medicinos punktą pasikonsultuoti, pabendrauti ar šiaip pasidalyti savo mintimis. Todėl, mero įsitikinimu, naujo Kulvos medicinos punkto atidarymas seniūnijos patalpose paliudija, kad rajono Savivaldybė rūpinasi ne tik miesto, bet ir kaimo žmogumi.

„Žengdami šį žingsnį, mes parodome savarankiškumą – vykdome ne tik tai, ką mums kažkas nurodo, bet ir patys įgyvendiname savo idėjas. Jeigu turėtume lėšų, taip  pasielgtume ir kitose seniūnijose. Džiaugiuosi, kad bent Kulva turi naujas medicinos punkto patalpas. Tikiuosi, kad vietos bendruomenė tai įvertins“, – nuomone dalijosi E. Sabutis.

„Sako, kad ir sienos gydo. Linkiu kulviškiams mažiau sirgti, o į šią įstaigą ateiti pasitikrinti sveikatą, pasverti savo mažylius, juos paskiepyti ar paprasčiausiai – pasišnekučiuoti“, – pridūrė rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Vijolė Šadauskienė.

Naujas Kulvos medicinos punktas atidaromas tuo metu, kai visoje Lietuvoje tokios įstaigos uždaromos, kai vyksta visai priešingas procesas. Dar daugiau – daugelį rajonų centruose esančių ligoninių ketinama panaikinti ar kitaip siaurinti medicinos paslaugas.

„Kaimo bendruomenė už šį darbą turėtų būti dėkinga pirminės sveikatos priežiūros centro direktorei Astai Sivolovienei. Prisimenu, dar prieš trejus metus, kai su ja lankiausi senose patalpose, direktorė iškėlė idėją – siekti, kad medicinos punktas būtų perkeltas į seniūnijos pastatą. Šiandien matome – gera mintis įgyvendinta, galime džiaugtis gražiais darbo rezultatais“, – mintijo B. Platkauskienė, negailėdama gražių žodžių ir 45-erius metus Kulvoje dirbančiai J. Ragelienei.

Viduje – nauji baldai

Racionalūs pasiūlymai

Lietuvoje, taip pat ir Jonavos rajone, gerokai mažėjant gyventojų skaičiui, Kulvą emigracija kol kas aplenkia. Tai priklauso, matyt, nuo to, kaip tvarkomasi visoje seniūnijoje – rūpinamasi keliais, apšvietimu, infrastruktūra, įvairiomis teikiamomis paslaugomis.

„Kulva turtėja – turime ne tik seniūniją, bet ir mokyklą, biblioteką, kultūros centrą, naujomis technologijomis aprūpintą medicinos punktą. Mūsų kraštas unikalus tuo, kad čia yra XVI amžiaus kultūros nešėjo Abraomo Kulviečio tėviškė. Minint 500-ąsias reformacijos metines, mūsų kraštą aplankė daug svečių iš kitų rajonų, kurie domėjosi ne tik A. Kulviečio dvaru, jo paminklu, bet ir susipažino su kitomis mūsų apylinkės vietomis. Šiandien, kai naujose patalpose pradeda veikti medicinos punktas, galime drąsiai sakyti – mes viską turime“, – didžiavosi seniūnas.

Pasak Kulvos bendruomenės nario Jono Klemenso Sungailos, sveikatos apsaugos ministro teigimu, taupant lėšas, galima padidinti darbuotojams atlyginimus. „Perkėlus punktą į šias patalpas, bus sutaupyta nemažai lėšų. Todėl atsiras galimybė čia dirbančiai slaugytojai pakelti algą. Ji, visų mūsų daktarė, nepaiso nei dienos, nei nakties, prireikus pas pacientus skuba ir šeštadieniais, ir sekmadieniais. Įvertinkime tai“, – siūlė jis.

Naudodamasis proga, kulviškis pateikė ir dar vieną racio­nalų pasiūlymą. Pasak J. K. Sungailos, Kulva dabar jau turi visas jai būtinas institucijas. „Tačiau man nesuprantama, kodėl kelerius metus atitolinamas Kulvos daugiafunkcio centro įteisinimas? Sumažės moksleivių skaičius – ir mokyklą uždarys. Kad to neatsitiktų, norėtųsi, kad ateinančių metų rugsėjo 1-ąją ir Kulva turėtų tokią įstaigą“, – sakė J. K. Sungaila.

Ilgametę bendruomenės slaugytoją, Kulvos medicinos punkto šeimininkę J. Ragelienę naujų patalpų atidarymo proga sveikino PSPC šeimos gydytojos Janina Vansevičienė, Loreta Likienė, kiti renginio dalyviai. Beje, rajono Savivaldybės meras nepraleido progos ir Savivaldybės administracijos vardu pasveikino PSPC direktorę A. Sivolovienę, tadien minėjusią savo gimtadienį.

Medicinos punkto, įsikūrusio po Kulvos seniūnijos pastato stogu, šeimininkė J. Ragelienė džiaugiasi jaukiomis patalpomis

45-erių metų pokyčiai

J. Ragelienė prisipažino, kad Kulvos bendruomenė per visus 45-erius darbo metus jai tapo tarsi tikra šeima. Per šį laikotarpį keitėsi patalpos – teko dirbti ir bakūžėje, ir savo bute, ir kituose gyvenamuosiuose namuose. „Net stebina – nuo šiol medicinos punktą galima vadinti įstaiga. Žmonės, atėję į seniūniją, užsuka ir į šias patalpas. Neslėpsiu – visi stebisi naujais baldais, erdve, jaukumu. Tad dėkui tariu mūsų seniūnui, kuris Kulvos seniūnija labai rūpinasi – pagal galimybes stengiasi puoselėti apleistas erdves, pastatus, teigiamai spręsti kitus klausimus. Dažnai teiraujasi, ar ko netrūksta, ar nereikia pagalbos. Tiesą sakant, kai išgirdau, kad mano darbo vietą perkels į seniūnijos pastatą, netikėjau. Nepaprastai džiugu, kad turiu kompiuterį – nebereikės važinėti į Jonavą, viską padarysiu vietoje“, – sakė J. Ragelienė, dėkodama visiems, kurie tik prisidėjo prie medicinos punkto įrengimo.

„Geriausia padėka gydytojui – paciento šypsena“, – toks užrašas pasitinka kiekvieną, atėjusį į naująjį Kulvos medicinos punktą.

KOMENTARAI