Meras: laukia dideli darbai – atsikvėpti nėra kadaPasak rajono mero E. Sabučio, būtina daryti patrauklų miestą, kuriame žmogus norėtų gyventi. Kęstučio Putelio nuotr.

Meras: laukia dideli darbai – atsikvėpti nėra kada

Eugenijus Sabutis daugiau kaip pusmetį eina Jonavos rajono meras pareigas, nors laikinuoju vadovu jis pradėjo dirbti dar anksčiau – nuo 2016-ųjų gruodžio. Pakalbinome merą ir paprašėme apžvelgti praėjusių metų veiklos rezultatus, pasidžiaugti pasiekimais, įvardyti tai, ko nepavyko įgyvendinti, ir, žinoma, pasidalyti svarbiausiais 2018-ųjų uždaviniais.

Pasveikinta konkurso nugalėtoja
R. Osauskas: „Nėra lengva sakyti, kad kartais ir karalius yra nuogas“
Ryškiausias po eglute – linkėjimas gero

Džiugiausias įvykis

Pokalbio pradžioje rajono vadovas atkreipė dėmesį, kad tai, kas buvo nuveikta, esąs ne jo vieno, bet visos Savivaldybės administracijos komandos veiklos rezultatas.

Smagiausiu metų įvykiu Jonavoje meras įvardijo Sporto arenos atidarymą. „Prie šio pasiekimo esu mažiausiai prisidėjęs, nes objekto statybos tęsėsi ne vienus metus. Tačiau džiugiausiu laikau jį todėl, kad pagaliau Sporto arena pradėjo veikti. Čia verda intensyvi veikla. Jeigu skaičiuotume visus  kultūrinius, sporto ar kitokio pobūdžio renginius, tai jų pernai įvyko per šimtą“, – sakė E. Sabutis.

Tiesa, jis pripažino, kad nepavyko surengti grandiozinių koncertų, tačiau tai nulėmė ne organizatorių aktyvumo stoka, bet daugeliui lankytojų neįkandami įkainiai. Jis akcentavo, kad ateityje arenoje vyks daugiau masinių nemokamų renginių.

Anot E. Sabučio, pasiteisino Sporto arenoje surengta kalėdinė mugė. Tai paskatino galvoti ir apie Kaziuko mugę šioje erdvėje. „O kodėl mes negalime jos suorganizuoti? Niekas mums netrukdo. Tereikia susėsti sporto ir kultūros sričių vadovams ir aptarti šventę, kurią paįvairintų kultūrinė, koncertinė-tautinė programa ir šurmuliuojantys amatininkai. Tai būtų ir įdomu, ir šventiška, ir nauja“, – samprotavo meras.

Teigiami pokyčiai

Jis pabrėžė, kad toliau tęsiasi vaikų lopšelių-darželių renovacija. Tiesa, objektyvios priežastys lemia tai, jog darbai vyksta ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. „Esu įsitikinęs, kad pavyks sutvarkyti takelius „Pakalnutės“ prieigose, pirmyn juda „Žilvičio“, „Dobilo“ remontas. Padarysime net daugiau, nei buvome planavę“, – patikino pašnekovas.

Meras patenkintas baigta Jonavos kultūros centro Didžiosios salės renovacija. Šiemet dar laukia įgarsinimo ir aparatūros atnaujinimo darbai.

Anot jo, šiemet šioje salėje numatyta surengti Lietuvos savivaldybių asociacijos suvažiavimą. „Mes esame tarsi Lietuvos centras. Manau, kad visiems atvykti į Jonavą bus patogu“, – pridūrė jis.

Pagaliau baigtas Chemikų gatvės remontas, trukęs gana ilgai, dėl kurio  gyventojai patyrė didelių nepatogumų. „Tenka apgailestauti, kad dėl objektyvių priežasčių nepavyko įtilpti į projekto įgyvendinimo terminus“, – pasakojo E. Sabutis.

Gyventojų gerovei  

Jau pradėti ir toliau bus tęsiami žydų genocido aukų atminimo Girelėje vietos sutvarkymo darbai. „Privalu pagerbti čia gyvenusios tautos atminimą“, – konstatavo rajono vadovas.

Prie svarbių darbų rajono vadovas priskyrė miesto gatvių apšvietimą, kuris suteikia ir patogumo, ir saugumo tiek vairuotojams, tiek ir pėstiesiems. Didelis dėmesys skiriamas automobilių stovėjimo aikštelėms įrengti, sąlygos pagerėjo Kosmonautų kvartale gyvenantiems žmonėms. „Ateityje šie darbai vyks dar sparčiau. Dėl Chemikų gatvės užsitęsusios rekonstrukcijos jaučiame didelę moralinę skolą šio mikrorajono gyventojams, tad aikšteles tvarkyti pradėsime šio kvartalo daugiabučių kiemuose“, – pabrėžė jis.

E. Sabučio nuomone, nuveiktas didelis darbas inventorinant Šmatų kapines. Šiuo metu žemutinėje kapinių teritorijoje įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, veikia tualetas. 2018-aisiais žadama pakeisti jau susidėvėjusią tvorą.

Sujungus Panerių ir Laukagalių gatvių dviračių takus, dviratininkai ir pėstieji saugiai gali nukeliauti iki tilto prie bendrovės „Achema“.

Džiugina rekonstruotas baseinas, nauji persirengimo kambariai, dušo kabinos, pirtis Kūno kultūros ir sporto centro patalpose. „Kviečiu jonaviečius būti aktyvesnius ir naudotis teikiamais baseino malonumais“, – ragino meras.

Ir žmogui, ir gyvūnui

Rajone prasidėjo Lietuvos Respublikos Prezidentės inicijuota vaikų globos įstaigų pertvarka. Pernai rugpjūtį viena šeimyna įkurdinta bendruomeniniuose vaikų globos namuose Kulvoje. „Tačiau tai tik pradžia – šį klausimą būtina spręsti ir šiemet. Malonu, kad kaimiškosios bendruomenės pradeda suvokti nepilnamečių globos prasmę ir reikšmę. Šiemet mūsų preliminariniame plane numatyta nupirkti porą butų vaikams apgyvendinti. Tačiau tai priklausys nuo to, kiek turėsime biudžete lėšų. Tikiuosi, kad vasario mėnesį rajono Tarybos nariai teigiamai išspręs šį labai svarbų klausimą. Manome, kad ieškosime keturių kambarių butų miesto teritorijoje. Jeigu lėšų pakaks, dvi Jonavos vaikų globos namų auklėtinių šeimynas iškelsime į naujas patalpas“, – dalijosi planais pašnekovas.

Meras džiaugiasi, kad įrengta šunų dresavimo aikštelė Kauno gatvės gale. Jei Taryba pritars, bus oficialiai įteisinta Gyvūnų globos institucija, kuri rūpinsis patalpomis ir jose įkurdintais  keturkojais. „Kol kas Lietuvoje būsime vienintelė Savivaldybė, tiek daug dėmesio skirianti beglobiams gyvūnams. Be to, tęsiame gyvūnėlių kapinių projektavimą. Jų laidojimui parinkta vieta yra Taurostos gatvėje, už degalinės esančioje valstybinėje žemėje. Mano nuomone, nepakanka tik priglausti gyvūną, bet jį reikia deramai ir palaidoti. Nuo to mes visi tapsime tik jautresni vieni kitiems“, – samprotavo rajono vadovas.

Rankų nenuleisime

Pasak E. Sabučio, ne visus praėjusių metų planus pasisekė įgyvendinti. Meras apgailestauja, kad nepavyko atnaujinti Jonavos ligoninės Vaikų ligų skyriaus palatų. Buvo numatyta atlikti remontą, bet pernelyg optimistiškai įvertintos veiklos apimtys, tad neatsirado norinčiųjų imtis darbų. „Palatas ir tualetus mažiesiems pacientams stengsimės atnaujinti šiemet. Šiems pokyčiams, palyginti su ankstesne suma, numatėme daugiau nei dvigubai lėšų“, – patikino meras.

Apmaudu, kad iki šiol iš „mirties“ taško nepajudėjo aplinkkelio nuo Šveicarijos gyvenvietės iki „Achemos“ reikalai. Konkretaus atsakymo į šį klausimą rajono Savivaldybė nesulaukia ir iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos. „Aplinkkelis, kaip ir žvyrkeliai, – ne mūsų kompetencija“, – konstatavo E. Sabutis.

Jis atkreipė dėmesį, kad šiemet bus tęsiamas pėsčiųjų tilto nuo Sporto arenos iki Kosmonautų gatvės projektavimas.  „Šis objektas – ne tik saugus judrios gatvės perėjimas, bet ir miesto infrastruktūros plėtra. Ketiname nutiesti dviračių taką, Kosmonautų gatvę sujungsiantį su Lietavos gatve. Taigi tas pėsčiųjų tiltas bus bendros judėjimo schemos dalis. Jeigu tik lėšos leis, projektą imsimės įgyvendinti“, – samprotavo rajono vadovas.

Bus tęsiamas miesto stadiono, Jonavos kultūros centro remontas, pradedant gimnazijomis, vyks ir miesto mokyklų renovacija. Pasak mero, laukia dideli darbai, tad atsikvėpti ir rankų nuleisti nėra kada.

Kintantis pasaulis

„Lietuva globalėja, mūsų šalis kenčia nuo didžiulės emigracijos ir išsaugoti tai, ką buvome pripratę turėti savo rajonuose, labai sudėtinga. Įvairiose srityse vykdoma centralizacija, abejotinas kaimo mokyklų, kitų įstaigų likimas. Ir ne dėl to, kad taip nori valdžia, bet todėl, jog fiziškai nėra lėšų joms išlaikyti. Tad žmonės turi suprasti, kad greitai kintančiame pasaulyje realybė nėra ilgaamžė. Nelengva su tuo susitaikyti, tačiau reikia. Apie tai buvo kalbėta neseniai vykusiame savivaldybių merų susitikime su Prezidente Dalia Grybauskaite“, – dalijosi mintimis meras E. Sabutis.

Jo nuomone, šiandien, matyt, svarbiausia ne kurti grandiozinius planus gyvenimo kokybei gerinti, bet daryti miestą, viliojantį išvykusius asmenis čia sugrįžti ir įsikurti. „Jos Ekscelencija Prezidentė ragino rengti vaikų žaidimų aikšteles, gerinti infrastruktūrą, daryti patrauklų miestą, kuriame žmogus norėtų gyventi. Į Jonavą grįžusių  emigrantų vaikams tikrai atsiras vietų darželiuose, jie galės pasirinkti mokyklą savo atžaloms, – akcentavo E. Sabutis. – Manau, kad darbai, kuriuos atlikome pernai, Jonavą ir daro įvairesnę bei įdomesnę. Ne vieną kartą esu sakęs:  Jonava turi tapti galimybių miestu. To ir siekiame.“

E. Sabutis įsitikinęs, kad jonavietis, norintis susirasti geriau apmokamą darbą, gali jo ieškotis Kaune, nebūtinai persikeliant ten gyventi. „Esant tokiam geram susisiekimui su laikinąja sostine, sunkumų neturėtų susidaryti. Be to, laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ – I. N.) per kelerius ateinančius metus atsiras daugiau kaip trys tūkstančiai naujų darbo vietų – nereikės ir į Kauną važiuoti. Taigi gyvenimo sąlygos mūsų krašte iš tiesų neblogos. Tikiuosi, kad jos kasmet tik gerės“, – sakė pašnekovas.

KOMENTARAI