Menininkų sodyboje – vis labiau tuštėjantis peizažasMedžio skulptūra, dešimtmečius nesulaukusi pagalbos, nuvirto. K. Putelio nuotr.

Menininkų sodyboje – vis labiau tuštėjantis peizažas

Praulių kaime (Šilų sen.) prigludusi Samulevičių memoria­linė sodyba patyrė dar vieną skriaudą. Neseniai traškėdama ant pievos nuvirto medžio skulptūra, kelis dešimtmečius puošusi šį kiemą ir simbolizavusi XX a. kelių kartų menininkų kūrybinę dvasią.

Pašto skyriai uždaromi: į kaimus veržiasi Ateities laiškininkai
NVO kultūros ir meno projektams – 13 tūkst. eurų
Kiekviena rizikos šeima – „tiksinti bomba“

Šis kauniečio Juozo Šlivinsko statinys – daugybės gražių švenčių, kraštotyrinės veiklos liudininkas. Kasmet mu­ziejininkai į savo filialą pasikviesdavo rašytojo dramaturgo Raimundo Samulevičiaus, jo artimųjų atminimui neabejingų menininkų.

Čia vykdavo tapytojų plenerai, teatro mėgėjų festivalio „Aidas“ spektakliai, savo tradicinėse „krikštynose“ šurmuliavo Jonavos Raimundo Samulevičiaus progimnazijos mokiniai. Simbolinis muziejaus vyrų sukrautas laužas sujungdavo visus apmąstymams, kūrybai.

Prieš keletą savaičių aukštoji medžio skulptūra nuvirto. Žiūrint į darganų ir nuolat čia stuksėjusių genių išretintą medieną, atrodo, kad statinys ilgiau ir negalėjo atsilaikyti. Bėdą, matyt, nujautė ir gandrai, šiemet kažkodėl neįsikūrę stulpo viršūnėje – savo senajame lizde. Rodos, nieko čia nepaprasto – sutrešo ir nuvirto. Virsta net kryžiai, koplytėlės. Gal sodybą prižiūrinčiai įstaigai statinį reikėjo gelbėti anksčiau? Sklando kalbos, kad buvusi muziejaus direktorė Regina Karaliūnienė kartą kreipėsi į skulptūros autorių, kad šis esą pratęstų savo kūrinio ilgaamžiškumą, tačiau kaunietis, tapęs nūnai garsiu skulptoriumi, užsiprašė „kosminės“ kainos. Dabar Jonavos krašto muziejui, neseniai tapusiam Kultūros centro skyriumi, statinio išsaugojimas nebuvo svarbi užduotis. Juolab kad, anot vyr. fondų saugotojos Vilijos Vaškevičienės, kiemo skulptūra nėra įtraukta net į eksponatų sąrašą.

Sodyboje kadaise rezidavo ir kūrė Samuolių šeimos menininkai. K. Putelio nuotr.

O statinio vis tiek gaila. Kaip ir gaila čia pamažu nykstančio ir patyliukais dingstančio kultūrinio palikimo. Maždaug prieš dešimtmetį iš kiemo „išgaravo“ Janinos Listvinos ir Artūro Narkevičiaus darbas „Voveraitė“, kažkas nuplėšė rodyklę, vedančią į memorialinę sodybą, pagaliau medinę tvorą pakeitė vielinis tinklas. Tikėtina, kad vieną dieną nuvirs ir lietuje mirkstantys autentiški Samulevičių aviliai. Vis nykiau tuštėjančiame kieme atrodys ir muziejininkų siūlomi edukaciniai renginiai, dienos stovyklos, liūdniau – progimnazijos bendruomenės švenčiami rašytojo dramaturgo gimtadieniai.

 

KOMENTARAI