Maksimalus žinių įvertinimas jaunuolius nukreipė į naujus iššūkiusŠimtukų rekordininkas E. Kaziukėnas studijuos Kembridžo universitete. Asmeninio albumo nuotr.

Maksimalus žinių įvertinimas jaunuolius nukreipė į naujus iššūkius

Septyniolikos Jonavos miesto abiturientų, laikiusių valstybinius brandos egzaminus, žinios buvo įvertintos maksimaliai – šimtu balų. Tačiau didžiausia sėkmė lydėjo Jeronimo Ralio gimnazijos abiturientą Emilį Kaziukėną, gavusį net keturis šimtukus, tos pačios mokymo įstaigos gimnazistė Paulina Dirvanskytė ir Jonavos Senamiesčio gimnazijos auklėtinis Aras Rafanavičius pelnė po tris maksimalius brandos egzaminų įvertinimus. Šimtukininkų sąraše – ralietis Mindaugas Bernotas bei dvi Senamiesčio gimnazijos abiturientės – Emilija Marija Zakardonskytė ir Raminta Ramanauskaitė po šimtą balų gavo iš dviejų egzaminų.

Projektas „Surink Lietuvą“
Apdovanoti G. Kanovičiaus premijos konkurso dalyviai
Bus įteikta G. Kanovičiaus literatūrinė premija

Pasirinko Kembridžą

Po abitūros egzaminų gabiausi Jonavos mokiniai pasirinko perspektyvias profesijas, įstoję į prestižinius Lietuvos ar užsienio universitetus. Rudenį jų laukia visiškai naujas – savarankiškas ir itin svarbus jų ateičiai gyvenimo etapas.

Sparnus į vieną geriausių pasaulyje aukštųjų mokyklų – Kembridžo universitetą Jungtinėje Karalystėje – pakėlė E. Kaziukėnas, nusprendęs ten siekti fizikinių gamtos mokslų aukštumų.

„Šį pasirinkimą lėmė daug veiksnių, tačiau turbūt svarbiausia man buvo ieškoti naujų iššūkių. Baigdamas devintą klasę jau lankiau Vilniaus universiteto (VU) papildomo ugdymo mokyklą „Fizikos Olimpas“,  kur mokėmės universitetinės bendrosios fizikos. Gana anksti suvokiau, kad, norint tapti kvalifikuotu šios srities profesionalu, „lietuviško“ išsilavinimo tikrai neužteks. Nenuostabu, kad akys krypo į Kembridžą, ten turiu nemažai pažįstamų, su kuriais susitikdavome įvairiuose konkursuose, olimpiadose. Svarbiausia, jog šiame universitete itin didelis dėmesys skiriamas matematikai – čia ši disciplina dėstoma geriausiai visame pasaulyje, o tokios paskaitos geram fizikui tiesiog būtinos“, – kalbėjo į mokslo Olimpą nusitaikęs E. Kaziukėnas.

R. Ramanauskaitė pasirinko ekonomikos mokslus

Į tiksliuosius mokslus

Du šimtukus gavusi Jonavos Senamiesčio gimnazijos abiturientė R. Ramanauskaitė savo ateitį susiejo su ekonomika. Ji įstojo į Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultetą. Tiesa, kaip teigė pati Raminta, tokį sprendimą ji priėmė toli gražu ne iš karto. Mergina ilgą laiką svarstė, mąstė, analizavo skirtingas mokslo disciplinas, tačiau, patarta artimųjų, pasiryžo pasinerti į ekonomiką.

„Ilgą laiką nežinojau, kur noriu studijuoti, todėl pasirinkau mokytis daug dalykų ir daug egzaminų. Mąsčiau apie mediciną, bet prieš egzaminą supratau, kad ši sritis ne man. Taip pat apie chemiją, tačiau Lietuvoje per mažos perspektyvos. Dvyliktoje klasėje supratau, kad nesipykstu su skaičiais, keli giminaičiai ir pažįstami apie ekonomikos studijas atsiliepė teigiamai. Tuos egzaminus, kurių reikėjo skaičiuojant konkursinį balą į ekonomiką, išlaikiau geriausiai. Turbūt tai ir lėmė apsisprendimą“, – sakė į Lietuvos sostinę pasuksianti Raminta.

E. Zakardonskytė „krims“ mechanikos inžineriją

Dar viena Senamiesčio gimnazijos šimtukininkė E. Zakardonskytė nusprendė pasirinkti iš pirmo žvilgsnio visai ne moterišką specialybę – mechanikos inžineriją.

„Labai ilgai galvojau, kokį kelią pasirinkti. Žinojau tik viena – savo ateitį noriu sieti su tiksliaisiais mokslais. Taigi ir įstojau į vieną iš plačiausių inžinerijos šakų“,  – teigė E. Zakardonskytė.

Egzaminų laukimas

Dalydamiesi prisiminimais apie ruošimąsi valstybiniams egzaminams, visi trys kalbinti jonaviečiai prisipažino, kad didelės įtampos prieš juos nejuto, bet, prasidėjus egzaminų sesijai, pasitaikė visko.

Savo jėgomis pasitikėjęs E. Kaziukėnas pasakojo, kad nejautė didelio slėgio ir nerimo, o didžiausias iššūkis jam buvo savo paties išsikelti tikslai. „Vienintelis spaudimas, kurį jaučiau, buvo sukurtas mano paties interesų. Pavyzdžiui,  įsisąmoninau, kad privalau gauti 100 balų fizikos egzamine, nes tai sritis, kurioje, mano manymu, galiu nuveikti daugiausiai“, – atviras buvo Jonavos šimtukų „rekordininkas“.

Tačiau E. Zakardonskytė dalijosi visai kitokiais įspūdžiais. Dėl egzaminų sesijos metu patirto streso merginai netgi prireikė medikų pagalbos.

„Nors prieš egzaminus save laikiau stipria, vis tiek pajutau streso požymių. O po anglų kalbos egzamino atsidūriau ligoninėje. Skirtingiems dalykams ruošiausi vis kitaip. Dėl kai kurių nesinervinau ir vos pasimokiau, į kitus įdėjau daug darbo, o prieš porą praradau visą viltį ir visai nepakėliau vadovėlio“, – pasakojo ji.

O R. Ramanauskaitė dėkojo psichologinę būseną prieš egzaminus pataisiusiems mokytojams:

„Mūsų mokytojai buvo geri ir reikalavo žinių, tad prieš egzaminus jaučiausi tarsi prieš eilinius kontrolinius darbus, o daugumą išlaikiau net geriau nei tikėjausi“, – šypsojosi 100 balų iš matematikos ir istorijos egzaminų gavusi abiturientė.

Patarimai moksleiviams

Puikiai egzaminus išlaikę ir į naują gyvenimo vingį pasukę 2018 metų laidos Jonavos abiturientai turėjo ką pasakyti ir ateinančioms mokyklą baigsiančioms mokinių kartoms.

Raminta teigė, kad negalima taikyti vienos formulės visiems mokyklą bebaigiantiems mokiniams, tačiau pagrindinis principas – tinkamai įvertinti savo jėgas bei sugebėjimus ir iš to padaryti reikiamas išvadas.

„Patarčiau mažiau kaltinti kažką kitą dėl prastesnių negu norėjosi rezultatų, o ieškoti priežasčių savo veikloje, kodėl nepavyksta jų pasiekti. Todėl reikia mokytis tiek, kad vėliau netektų gailėtis, jog per mažai laiko skyrei mokslams, lankydamas vidurinę mokyklą“, –- gana griežtai pasakė mergina.

Jos kolegės Emilijos patarimas buvo toks:

„Reikia neužmiršti, kad be žinių svarbu pasirūpinti ir savo emocine gerove. Tuos paskutinius mokyklinio gyvenimo mėnesius viskas vyksta taip greitai, kad gali pamiršti, jog be mokslų yra ir kitų svarbių dalykų. Neužmirškite bent truputį laiko skirti ir sau, savo pomėgiams, šeimai ir draugams. Kartais nesaikingas mokymasis taip pat gali sugadinti rezultatus“, – sakė ji.

KOMENTARAI